saivat halosen puhumaan puutaheinää - halosen vastaukset todellisia rimanalituksia. Punainenlanka oli huippuosaamista vain juontajan puolelta...
TASTULAN
älykysymykset
6246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ymmärtää. Tarja vastasi hyvin, vaikka minusta tuntui että toimittaja yritti kampittaa ja hänen puheessaan oli asenteellisuutta. Minulle Maarit Tastula oli pettymys, kun hän on haastatteluissaan yleensä hyvin empaattinen ja vastaantuleva: näyttää, että haastateltavakin saa selkeämmin ilmaistua asiansa.
Tökeröin kysymys Tastulalta: Oletko poliittinen realisti vai haihattelija? Antoi kuvan, ettei puupäälle ollut mennyt mitään jakeluun, vaikka Tarja oli pitkät pätkät selvittänyt omaa linjaansa ja kuvannut arvojansa.
Tastulan ilmeistä sekä eleistä huomasi tuon asenteellisuuden erittäin hyvin. Hyi yök mikä muija, en kyllä arvosta tällaisia haastattelijoita lainkaan!
Minusta hänen käytöksensä oli todella outoa. Ei ollenkaan sellaista kuin yleensä. Mietinkin, että mistäköhän johtui.. oliko asenteellisuus Halosta kohtaan syynä vaiko se, että tehtiin haastattelua poliitikolle. Hän tenttasi, eikä antanut mitään mahdollisuutta syvällisempään pohdintaan eikä varsinkaan sellaiseen, josta Halonen itse olisi halunnut puhua. Sekin oli outoa, toivottavasti hän on tasapuolinen sitten, kun haastattelee Niinistöä.
Siispä se ei ollut kummempi kuin muutkaan televisiotentit. Se oli tavallaan epäreilukin, koska haastateltava ei itse saanut päättää puhumistaan asioista.
KOKO kampanjan ajan Niinistölle? Lähes pelkkää keljuilua. Tasapuolisuuden nimissä Tarjalle samoin, eikä kestä yhtään eikä näköjään kannattajatkaan. Tastula ei edes puhunut päälle tai sanonut että lyhyesti tai aika loppuu pian.
Tarja pärjäsi Tastulan ristikuulustelussa erinomaisesti, vaikka kaikki Tastulan teesit olivat kuin suoraan saulin ja kokoomuksen ohjelmasta. Tastulan tyyli oli tosi kummallinen; hyökkäävä. Jo edellisissä vaaleissa Tastula kampitti Halosta. En tiedä mistä antipatia johtuu, koska muutoin pidän Tastulaa oikein hyvänä toimittaja. Saa nähdä saako Sauli vain päänsilitystä. Jos saa niin kyseessähän on enemminkin vaalimainos kuin kriittinen journalismi.
Niinpä ja se sitten siitä Tastulan ammattitaidosta. Tuollaisessa työssä nimenomaan pitäisi pyrkiä keskustelemaan haastateltavan ehdoilla pyrkien mahdollisimman syvälliseen keskusteluun.Minua ainakin kiinnostaisi todellakin ehdokkaille itselle tärkeät arvot ja heidän ajatuksensa yhteiskunnastamme, jostakin muustakin kuin poliittisesta näkökulmasta.
Ihan hyvin pärjäsi Halonen, mutta ohjelma jäi latiskoksi, ei tuonut mitään uutta.. ja haastattelijan asenne oli outo.
No Niinistölle sama, kannattaakohan sitä edes katsoa, jos linja on sama.