Kun laittaa cd:n sisään, ni mitään ei tapahdu. Eikä cd:tä löydy oma tietokoneestakaan. Laitehallinnassa aseman kohdalla näkyy huutomerkki, mut jos yrittää päivittää ohjainta ni sekään ei onnistu. Sit laitteen tilassa lukee, että laitetta ei löydy. Mikä tässä voi olla vikana?? Menee hermo!!! Oon itekin datanomi, mut kun ei tajuu ni ei tajuu.
Dvd-asema
ei toimi
3209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itellä ei ole paljoa koulutusta, mutta voisin melkein veikata osaavani tuon aseman asentaa :D
Ensimmäinen tärkeä on tietää aseman valmistaja ja malli. Sitten suoritetaan fyysinen asennus. Ja sekotetaan pakka, ottamalla vähäksi aikaa kone pois verkkovirrasta, joko vetäsemällä takana oleva virtajohto pois n. 5-20 sekunniksi. Kun koneessa on kaikki valot sammunu, niin voi kytkeä takaisin ja käynnistää koneen.
Seuraavaksi metsästät ajurin, yleensä valmistajan kotisivuilta tai sitten rekisteröidyt esim. http://www.driverguide.com/ sivuilla ja katsot olisiko sinne postattu ajureita.
aseman koneeseen, mutku nyt siitä ei oo kyse. Eikä myöskään ajurista. Asema siis toimii kyllä, mut se ei lähe pyörittään levyä, ku siinä on joku ongelma. Eikä windows tunnista levyä, vaikka sen laittaa sisään.
osaa neuvoo. No olipa taas yllätys. Eipä täältä ikinä saa apua mihinkään tietokoneongelmiin.