SDP:n kusetuskampanja..lukekaa....

Niinistö oli energinen ja terävänä..ja puolustautui
erinomaisesti eilisessä tentissä joka puolelta tuleviin perättömiin väitteisiin. Halosen kannattajat joutuivat naurunalaiseksi perä jälkeen!
KYLLÄ KANSA SEN NÄKI JA KUULI OMIN SILMIN VAIKKA KUINKA MEDIA YRITTÄÄ VÄITTÄÄ TOISIN...

..JA..koko viikon on ollut nähtävissä miten lekdistö ja TV-kanavat yrittävät nuoleskella Halosta. Tunnettuahan on se, että Vallassa olevan perässä hiidellään...mutta ei nyt sentään noin näkyvästi.
Ruben Stillerkin otettiin ruudusta pois sen vuoksi kun hän oli Niinistön kannalla!! Halosen "mafian" kädenjälki näkyy tiedotusvälineissäkin..aivan kuin oltaisiinkin Venäjällä...MUTTA KYLLÄ KANSAA TUOLLAISEN "SENSUURIN" HUOMAA!!

Eilenkin vaalitenttiin MTV3 oli tuonut Viialaisen, joka on tunnetusti Niinistön vihamies. Vaalitoimittajat antoivat Viialaisen surutta hyökätä Niinistöä vastaan. Siis..Viialainen menee ärjymään suorassa lähetyksessä Niinistölle..vaikka Halonenhan se pääehdokas on. Oli eri juttu kun Sarasvuo oli yleisössä ja kommentoi..mitä kommentoi.mutta Viialainen, joka on SAK:n antikampanjan pääideologi alkaa rähinöimään TV-tentissä. Ihan tuntui siltä että Viialainen se onkin se SDP:n ja Vasemmistoliiton Presidentti ehdokas. Todellisuudessahan se niin oikeastaan taitaa ollakinn,kun SAK rahoittaa koko Halosen vaalikampanjan..ja kuulemma Viialainen onkin "referoimassa" Haloselle sopivia puheen aiheita vaalitentteihin. Kaikkihan sen näki miten Halonen aina välillä lunttasi kädessään olevasta muistikirjasta.
Halonenhan on vain pelkkä SAK:N "Sätkyunukke" ??!! Samalla tavalla SAK:n kenttäjäsenetkin vasten omaa tahtoaan juoksee Viialaisen tahdissa.
Bryggare oli hyvä esimerkki "sätkynukesta". Hänet oli opetettu nyökkimään kun Halonen puhui. Se näkyi TV-kuvasta selvästi. Mutta..Bryggare ei osannut itse lopettaa nyököttelyä..vaan Backmanin piti aina tönäistä Bryggarea,että lopettais nyökkyttämisen silloin kun Niinistö puhuu!! (smile!)

EIKÖ KANSA NYT NÄE MITÄ KUSETUSTA HALOSEN KAMPPANJA ON !!?

Iltapäivä lehdetkin yrittää saada aihetta siitä, kun Halonen puhuu ummet ja lammet asianvierestä niinkuin Puupää-Justiina - kuten Tervo sen ilmaisi - ja toimittaja antaa Halosen vaan puhua..ja puolestaan Niinistölle sitten sanotaan että "lyhyesti sitten" ja senkin toimittaja keskeyttää. Nyt lehdet sitten kehuu, että Halonen on sitten muka hyvä!!
Niinistö on kuitenkin kohtelias ja asiallinen niinkuin Presidentinkin pitäis olla..eikä Niinistö osallistu Halosen tapaiseen "kilpa laulamiseen". KAIKESTA HUOLIMATTA Niinistö on kohtelias ja tervehtii ja kiittelee TOIMITTAJIA kun tentti on loppunut. Halonen puolestaan ei tervehdi ketään eikä kiittele vaan kulkee ylimielisesti nenä pystyssä!

Huvittavin temppu kuitenkin oli se kun Nelosen vaalitentissä (tiistaina) Haloselle oli annettu etukäteen tulokset siitä mitä uhkaa Kansa pitää ajankohtaisempana. Ja..kuinka ollakaan Halonekin arvioi samaa mitä Kansa..eli.. että Lintu-Influenssa se on.Siis..yritettiin antaa sellainen kuva, että Halonen muka on niin valveutunut.

Mutta tökeröin temmppu oli Ajankohtaisen kakkosen näyttämä ohjelman pätkä,jossa Halonen muka nousee Helsingissä ratikkaan ja on muka niin Tavis..niin Tavis!! Tosi tökerö lavastusyritys! Missä oli turvamiehet!!?? Hakaniemen torin Varikset nauroivat kun kulman takana Halonen kuitenkin nousi virka-autoonsa.
Todellisuudessa, kaikihan sen nyt muistaa miten Halonen lensi yksityiskoneella Brysseliin EU-kokoukseen missä hänellä ei ollut mitään tekoa.
Halonen vain kävi päivän visiitillä syömässä EU-herkkuja. Veronmaksajille tuli ko. piknikistä 20.000 Euron lasku..mutta onhan Halonen niin Tavis..niin Tavis..että!!

Koko viikon on myös PunaKoneen ykkösketju Lipponen/Halonen/Tuomioja yrittänyt mustamaalata Niinistöä jos jostakin asiasta. Lipponen väitti, että Niinistö on kokematon ulkopolitiikassa..mutta Lipponen on itse kuitenkin kaksi kertaa pyytänyt Niinistöä hallituksensa Ulkoministeriksi. Eli se siitä !!

Toinen väite on ollut ykkösketjun keskushyökkääjän, Halosen, väite, että Niinistö vie Suomen Natoon. Mutta Prahassa 21-22/11/2002 Halonen puheessaan suoraan sanoi, että Hän toivottaa Naton tervetulleeksi Suomen puolustuksen perustaksi. Halonen nimenomaan painottaa, että Eurooppaan ei tulisi kahta päälekkäistä sotilasrakennelmaa - ainoastaan Nato!!

lukekaa puhe linkissä:

http://www.nato.int/docu/speech/2002/s021122ae.htm

Lause "FINLAND WELCOMES TODAY'S DECISION ON THE FUTURE PARTNERSHIP" ilmaisee selvästi Halosen Nato kannan.
Niinistö on rehellinen ja sanoo suoraan mitä ajattelee...mutta Halonenhan on kuin tuuliviiri ja reivaa purjeensa aina sinne päin mistä tulee suotuisampi kannatus..eli nyt ollaan niin Nato-vastaista kun Kansakin on vähän sinne päin kallellaan.
Sitten pitää myös muistaa mita vasen laitahyökkääjä, Lipponen, yritti väittää. Hän pelotteli, että Niinistö nuoleksii USA:ta. Mutta jos muistellaan tarkkaan, niin joukuussa 2002 heti Halosen Nato-puheen jälkeen Lipponen meni Bushin luo USA:han. Siellä taatusti puhuttiin Suomen tulevasta Nato-jäsenyydestä. Jätteenmäki-jupakan ydinhän oli juuri Lipponen-Bush-muistion julkituleminen. Muistiosta selviää mm. seuraavat yksityiskohdat:

a) Bush kiitti Suomen liittymisestä kansainväliseen koalitioon.

b) USA laski suomen kuuluvan heidän puolelleen.

c) Bush kiittti Lipposta Irakia koskevassa asiassa (Suomi Irak.politiikan tukijana)

lukekaa linkki muistioon:

http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?board=2;action=printpage;threadid=2271

Jättenmäki-jupakassa Lipposen ja Halosen pääargumenti oli juuri se, että Suomen suhteet USA:han huononee ja Nato-jäsenyys vaarantuu!!

Jos Lipposesta olisi tullut uudestaan pääministeri Jättenmäen paikalle,niin todennäköisesti Suomi olis hakenut jo Nato-Jäsenyyttä. Ja jos seuraavissa Eduskuntavaaleissa SDP voittaa,Lipposesta tulee taas Pääministeri. Ja jos myös Halosesta TULEE UUDESTAAN Presidentti, niin Nato-jäsenyys on siloin 100%:n varma. Lipponenhan on ollut ja on vieläkin Suomen Nato-myönteisin poliitikko.
Eilisessä A-Talk-ohejelmassa näytettiin pätkä kun Lipponen sanoo suorassa lähetyksessä (2004) että on vain ajankysymys koska Suomi menee Natoo ja Lipponen ihmetteli mitä pahaa Natossa on ??!

Itse asiassa Suomihan on jo korviaan myöten Natossa..enää puuttuu vain nimi paperista. Hornetit pörrää taivaalla, taistelukärjet on, viestintä ja komentolaitteet on valmiina. Me ollaan jo Natossa. Se on niinkuin Stiller sanoi, että on turha puhua jos on ollut yhdynnässä, ettei se ollutkaan "sexiä" !!
Toisaalta taas...Ei Halonen mitään oikeastaan päätä...Lipponen se on jonka ääni kuuluu SDP:ssä. Lipponen päättää Nato-jäsenyyden!!
Ja..Pääministerihän se on joka Suomessa Valtaa pitää...miettikääpä tätä. Eikä sitä paitsi nyt äänestetä Suomen Nato-jäsenyydestä ..vaan OLLAAN valitsemassa Suomelle ARVOJOHTAJAA....

EIKÖ KANSA TODELLAKAAN HUOMAA, ETTÄ SITÄ VIEDÄÄN KUIN PÄSSIÄ NARUSSA...KANSA MARSSII PUNAKONEEN TAHDISSA!!
1119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Niinistön tavoitteena oli työsopimuslakia tehtäessä heikentää työehtosopimusten yleissitovuutta.

- Hänen suuri tavoitteensa oli työehtosopimusten heikentäminen, vaikka työnantajajärjestöt ja yrittäjäjärjestö tukivat kolmikantaisesti muotoiltua esitystä työsopimuslain uudistamisesta. Niinistö olisi halunnut jättää työntekijät enemmän oman onnensa nojaan. Onneksi tiukalla väännöllä ministeri saatiin taipumaan ja turvattua työehtosopimusten yleissitovuus.

Niinistöllä ei ole kovinkaan hyvää ymmärrystä työelämän asioista.

- Tämä tietämättömyys tuli esille muun muassa silloin, kun presidenttiehdokkailta kysyttiin kaupanmyyjän ansiotuloja. Niinistö arvioi myyjän tulot lähes tuplasti todellista suuremmiksi.

- Ei siis ihme, että Niinistö on pitänyt suomalaisia työmarkkinoita jäykkinä ja halunnut kasvattaa tuloeroja, jotta Suomeen syntyisi lisää työpaikkoja. Jos kuvittelee matalapalkka-alojen palkat paljon todellista suuremmiksi, niin todellisuutta katsoo aivan väärästä näkökulmasta.
-----------------------------------------------

Niinistö torjuu häneen kohdistetut arviot että hän väheksyy sivistyksen merkitystä.

Kiinnostuin tämän Niinistö ja sivistys -keskustelun innoittamana asiasta sen verran, että tarkistin Suomen Kirjastoseuran sivulta asiaa enemmän. Siellä toiminnanjohtaja Sinikka Sipilä selostaa, että tästä asiasta on tullut paljon kyselyita Kirjastoseuraan. Hän kertoo tapauksesta seuraavaa:

"Arkistoistamme löytyi tietoa silloisen valtionvarainministeri Sauli Niinistön lausumasta, jonka hän esitti radion ruotsinkielisessä Aktuellt -ohjelmassa 4.12.1997. Niinistö sanoi näin:"Välillä jää miettimään, että onko sitten niin, että ihminen, joka sairastaa, maksaa siitä jonkin verran, mutta lukeminen on maksuton palvelu. Enpä tiedä, mistä tuollainen rajanveto hakisi oikeutuksensa."

Suomen kirjastoseuran hallitus tyrmäsi ajatuksen kirjastopalvelujen maksullisuudesta tuoreeltaan 5.12.1997 silloisen puheenjohtajansa europarlamentaarikko Mirja Ryynäsen johdolla. Laaja kansalaiskeskustelu käynnistyi välittömästi ja jatkui kaksi kuukautta tiedotusvälineissä.
Kansalaisten viesti päättäjille oli selvä : kirjastopalvelut on pidettävä maksuttomina."

http://kirjastoseura.kaapeli.fi/etusivu/lehti/keskustel u?modeyksi=yksi&teksti_id=5623

Aivan kuten täällä on muisteltu, Niinistö oma-aloitteisesti asetti vastakkaain terveyspalvelut ja kirjastojen käyttömaksut. Hän ei ollut perehtynyt asiaan ihmeemmin, mutta on tunnettua että hän itse pitää koulutusta ennen kaikkea talouden välikappaleena ja tuloksen tekemisen välineenä.

Snellmanista alkaen on Suomessa ymmärretty, että koulutuksella, opiskelulla ja sivistyksellä on lisäksi merkitystä myös arvona sinänsä. Koulunkäynti, lukeminen ja osallisuus kaikesta siitä arvokkaasta perinnöstä, jonka ihmiskunta on luonut, kuuluu kaikille ihmisille.

Tämä on maksuttomien kirjastojen perustelu, josta Niinistöllä ei ollut tietoa. Ei silloin eikä nyt.
-------------------------------------------------

Mikä on Niinistön käsitys koulutuksen merkityksestä ja lapsityövoiman käytöstä?

Niinistö kertoo mielellään tarinoita. FST:n tentissä hän kertoi käynnistään kiinalaisessa kodissa, jossa 40 neliön asunnossa asui kuusi henkilöä. Perheen äidillä oli uusi jääkaappi, jota hän iloisena oli esitellyt. Surkean palkkatason takia perheen kouluikäiset lapset joutuivat käymään päivät illat töissä. Heillä ei ollut mahdollisuutta siitä syystä käydä koulua eikä opiskella. Mutta, korosti Niinistö, he olivat iloisia ja onnellisia, sillä heillä oli uusi jääkaappi.

Tämäkö on Niinistön käsitys edistyksestä? Hän ei ole oivaltanut, että monen halpamaan talouden kasvu perustuu lasten riistoon työvoimana.

Suomen, tämän pienen ja köyhän maan hyvinvointi kertoo, että köyhyydestä ei nousta ilman koulutusta ja ammattitaitoa. Kun lapset tekevät kiinalaisessa tehtaassa lenkkareita länsimaihin vietäväksi ne vuodet, jolloin heidän pitäisi opiskella ja kehittyä, köyhyys ja huono-osaisuus periytyy seuraaville polville. Seuraava polvi aloittaa samasta pisteestä. Kiinan raju talouskasvu perustuu seuraavan sukupolven, lasten, riistoon.

Maailmanpankin tutkimukset osoittavat, että lasten ja nuorten koulutus, eritoten tyttöjen koulutus on köyhän maan tehokkain ja kestävin tapa nousta köyhyydestä.

Koulutus nostaa myös talouden kasvuun. Syntyy uusia nokioita.

Ninistön naiivit ja asenteelliset käsitykset kielivät tietämättömyydestä ja heikompien riistoon perustuvasta arvomaailmasta.

Ne ovat kiusallista kuultavaa ainakin meille koulutetuille suomalaisille.
-------------------------------------------------
NIINISTÖN EHKÄ SUURIN MOKA, JOSTA EILEN SYYTTI IHAN VÄÄRIÄ IHMISIÄ:

Hallitus suhtautuu kuitenkin budjettiesityksessään työttömien asemaan ja työttömyyteen ristiriitaisesti. Työttömyyspäivärahojen korotukset ovat kädenojennus työttömille, mutta samalla hallitus käy toisella kädellä työttömien ja sairaiden taskulla.
-------------------------------------------------

Niinistöltä alkavat loppua konstit ja se näkyi kuvaustauoilla kiukutteluna toimittajille. Jos ei pärjää, voi aina syyttää toimittajia huonosta kohtelusta.
-------------------------------------------------

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus !! kirjoitti:

Niinistö oli energinen ja terävänä..ja puolustautui
erinomaisesti eilisessä tentissä joka puolelta tuleviin perättömiin väitteisiin. Halosen kannattajat joutuivat naurunalaiseksi perä jälkeen!
KYLLÄ KANSA SEN NÄKI JA KUULI OMIN SILMIN VAIKKA KUINKA MEDIA YRITTÄÄ VÄITTÄÄ TOISIN...

..JA..koko viikon on ollut nähtävissä miten lekdistö ja TV-kanavat yrittävät nuoleskella Halosta. Tunnettuahan on se, että Vallassa olevan perässä hiidellään...mutta ei nyt sentään noin näkyvästi.
Ruben Stillerkin otettiin ruudusta pois sen vuoksi kun hän oli Niinistön kannalla!! Halosen "mafian" kädenjälki näkyy tiedotusvälineissäkin..aivan kuin oltaisiinkin Venäjällä...MUTTA KYLLÄ KANSAA TUOLLAISEN "SENSUURIN" HUOMAA!!

Eilenkin vaalitenttiin MTV3 oli tuonut Viialaisen, joka on tunnetusti Niinistön vihamies. Vaalitoimittajat antoivat Viialaisen surutta hyökätä Niinistöä vastaan. Siis..Viialainen menee ärjymään suorassa lähetyksessä Niinistölle..vaikka Halonenhan se pääehdokas on. Oli eri juttu kun Sarasvuo oli yleisössä ja kommentoi..mitä kommentoi.mutta Viialainen, joka on SAK:n antikampanjan pääideologi alkaa rähinöimään TV-tentissä. Ihan tuntui siltä että Viialainen se onkin se SDP:n ja Vasemmistoliiton Presidentti ehdokas. Todellisuudessahan se niin oikeastaan taitaa ollakinn,kun SAK rahoittaa koko Halosen vaalikampanjan..ja kuulemma Viialainen onkin "referoimassa" Haloselle sopivia puheen aiheita vaalitentteihin. Kaikkihan sen näki miten Halonen aina välillä lunttasi kädessään olevasta muistikirjasta.
Halonenhan on vain pelkkä SAK:N "Sätkyunukke" ??!! Samalla tavalla SAK:n kenttäjäsenetkin vasten omaa tahtoaan juoksee Viialaisen tahdissa.
Bryggare oli hyvä esimerkki "sätkynukesta". Hänet oli opetettu nyökkimään kun Halonen puhui. Se näkyi TV-kuvasta selvästi. Mutta..Bryggare ei osannut itse lopettaa nyököttelyä..vaan Backmanin piti aina tönäistä Bryggarea,että lopettais nyökkyttämisen silloin kun Niinistö puhuu!! (smile!)

EIKÖ KANSA NYT NÄE MITÄ KUSETUSTA HALOSEN KAMPPANJA ON !!?

Iltapäivä lehdetkin yrittää saada aihetta siitä, kun Halonen puhuu ummet ja lammet asianvierestä niinkuin Puupää-Justiina - kuten Tervo sen ilmaisi - ja toimittaja antaa Halosen vaan puhua..ja puolestaan Niinistölle sitten sanotaan että "lyhyesti sitten" ja senkin toimittaja keskeyttää. Nyt lehdet sitten kehuu, että Halonen on sitten muka hyvä!!
Niinistö on kuitenkin kohtelias ja asiallinen niinkuin Presidentinkin pitäis olla..eikä Niinistö osallistu Halosen tapaiseen "kilpa laulamiseen". KAIKESTA HUOLIMATTA Niinistö on kohtelias ja tervehtii ja kiittelee TOIMITTAJIA kun tentti on loppunut. Halonen puolestaan ei tervehdi ketään eikä kiittele vaan kulkee ylimielisesti nenä pystyssä!

Huvittavin temppu kuitenkin oli se kun Nelosen vaalitentissä (tiistaina) Haloselle oli annettu etukäteen tulokset siitä mitä uhkaa Kansa pitää ajankohtaisempana. Ja..kuinka ollakaan Halonekin arvioi samaa mitä Kansa..eli.. että Lintu-Influenssa se on.Siis..yritettiin antaa sellainen kuva, että Halonen muka on niin valveutunut.

Mutta tökeröin temmppu oli Ajankohtaisen kakkosen näyttämä ohjelman pätkä,jossa Halonen muka nousee Helsingissä ratikkaan ja on muka niin Tavis..niin Tavis!! Tosi tökerö lavastusyritys! Missä oli turvamiehet!!?? Hakaniemen torin Varikset nauroivat kun kulman takana Halonen kuitenkin nousi virka-autoonsa.
Todellisuudessa, kaikihan sen nyt muistaa miten Halonen lensi yksityiskoneella Brysseliin EU-kokoukseen missä hänellä ei ollut mitään tekoa.
Halonen vain kävi päivän visiitillä syömässä EU-herkkuja. Veronmaksajille tuli ko. piknikistä 20.000 Euron lasku..mutta onhan Halonen niin Tavis..niin Tavis..että!!

Koko viikon on myös PunaKoneen ykkösketju Lipponen/Halonen/Tuomioja yrittänyt mustamaalata Niinistöä jos jostakin asiasta. Lipponen väitti, että Niinistö on kokematon ulkopolitiikassa..mutta Lipponen on itse kuitenkin kaksi kertaa pyytänyt Niinistöä hallituksensa Ulkoministeriksi. Eli se siitä !!

Toinen väite on ollut ykkösketjun keskushyökkääjän, Halosen, väite, että Niinistö vie Suomen Natoon. Mutta Prahassa 21-22/11/2002 Halonen puheessaan suoraan sanoi, että Hän toivottaa Naton tervetulleeksi Suomen puolustuksen perustaksi. Halonen nimenomaan painottaa, että Eurooppaan ei tulisi kahta päälekkäistä sotilasrakennelmaa - ainoastaan Nato!!

lukekaa puhe linkissä:

http://www.nato.int/docu/speech/2002/s021122ae.htm

Lause "FINLAND WELCOMES TODAY'S DECISION ON THE FUTURE PARTNERSHIP" ilmaisee selvästi Halosen Nato kannan.
Niinistö on rehellinen ja sanoo suoraan mitä ajattelee...mutta Halonenhan on kuin tuuliviiri ja reivaa purjeensa aina sinne päin mistä tulee suotuisampi kannatus..eli nyt ollaan niin Nato-vastaista kun Kansakin on vähän sinne päin kallellaan.
Sitten pitää myös muistaa mita vasen laitahyökkääjä, Lipponen, yritti väittää. Hän pelotteli, että Niinistö nuoleksii USA:ta. Mutta jos muistellaan tarkkaan, niin joukuussa 2002 heti Halosen Nato-puheen jälkeen Lipponen meni Bushin luo USA:han. Siellä taatusti puhuttiin Suomen tulevasta Nato-jäsenyydestä. Jätteenmäki-jupakan ydinhän oli juuri Lipponen-Bush-muistion julkituleminen. Muistiosta selviää mm. seuraavat yksityiskohdat:

a) Bush kiitti Suomen liittymisestä kansainväliseen koalitioon.

b) USA laski suomen kuuluvan heidän puolelleen.

c) Bush kiittti Lipposta Irakia koskevassa asiassa (Suomi Irak.politiikan tukijana)

lukekaa linkki muistioon:

http://www.nakokulma.net/keskustelu/index.php?board=2;action=printpage;threadid=2271

Jättenmäki-jupakassa Lipposen ja Halosen pääargumenti oli juuri se, että Suomen suhteet USA:han huononee ja Nato-jäsenyys vaarantuu!!

Jos Lipposesta olisi tullut uudestaan pääministeri Jättenmäen paikalle,niin todennäköisesti Suomi olis hakenut jo Nato-Jäsenyyttä. Ja jos seuraavissa Eduskuntavaaleissa SDP voittaa,Lipposesta tulee taas Pääministeri. Ja jos myös Halosesta TULEE UUDESTAAN Presidentti, niin Nato-jäsenyys on siloin 100%:n varma. Lipponenhan on ollut ja on vieläkin Suomen Nato-myönteisin poliitikko.
Eilisessä A-Talk-ohejelmassa näytettiin pätkä kun Lipponen sanoo suorassa lähetyksessä (2004) että on vain ajankysymys koska Suomi menee Natoo ja Lipponen ihmetteli mitä pahaa Natossa on ??!

Itse asiassa Suomihan on jo korviaan myöten Natossa..enää puuttuu vain nimi paperista. Hornetit pörrää taivaalla, taistelukärjet on, viestintä ja komentolaitteet on valmiina. Me ollaan jo Natossa. Se on niinkuin Stiller sanoi, että on turha puhua jos on ollut yhdynnässä, ettei se ollutkaan "sexiä" !!
Toisaalta taas...Ei Halonen mitään oikeastaan päätä...Lipponen se on jonka ääni kuuluu SDP:ssä. Lipponen päättää Nato-jäsenyyden!!
Ja..Pääministerihän se on joka Suomessa Valtaa pitää...miettikääpä tätä. Eikä sitä paitsi nyt äänestetä Suomen Nato-jäsenyydestä ..vaan OLLAAN valitsemassa Suomelle ARVOJOHTAJAA....

EIKÖ KANSA TODELLAKAAN HUOMAA, ETTÄ SITÄ VIEDÄÄN KUIN PÄSSIÄ NARUSSA...KANSA MARSSII PUNAKONEEN TAHDISSA!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu