Niinistö vie Natoon!

HESARI

Ylen gallup: Suomalaiset uskovat Niinistön vievän Natoon

Julkaistu: 18:12/Helsingin Sanomat

Ylen tv-uutisten torstaina julkistaman gallupin mukaan suomalaiset uskovat, että kokoomuksen ehdokas Sauli Niinistö veisi presidenttinä Suomea enemmän Naton suuntaan kuin vasemmiston ehdokas Tarja Halonen.

Kyselyyn vastanneista vain 11 prosenttia uskoi, että todennäköisyys Natoon hakemiselle kasvaisi, jos presidenttinä olisi Halonen. Niinistön kohdalla vastaava luku oli 67 prosenttia.

Halosen kohdalla 49 prosenttia uskoi, että Nato-jäsenyyden todennäköisyys pysyisi ennallaan ja 28 prosenttia arveli sen vähenevän.

7

260

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaba_43

      Ennen peloteltiin Moskovan kortilla, sitten Brysselin kortilla ja nyt Nato-kortilla.

      Paasipuiston paniikki on varmaan ainutlaatuinen, kun pääjohtaja Jugner on värvännyt veronmaksajain kustantaman Ylen teettämään tutkimuksia Niinistöä vastaan.

      • Lähimmäinen

        Punanurkat ovat joka paikassa. Seuraavassa vaiheessa löydät niitä yöllä sänkysi alta. Sitten onkin terminaalivaiheen aika.


      • maalaispoika

        Oletko päivystänyt täällä koko illan (vai peräti päivän)?
        Eivätköhän keskustalaiset osaa äänestää (tai olla äänestämättä) ilman sinun isällistä huolenpitoakin...


      • En ymmärrä, miksi puhut pelottelusta. Eikö se eurooppalaisempi Nato sitten olekaan myönteinen juttu. Minun logiikkani mukaan tässä pelotellaan sillä, että Halonen vastustaa tätä eurooppalaisempaakin Natoa, jota Niinistö taas ajaa. Vai eikö aja? Jos siis Jungner pelotteleekin Natottomalla kortilla Halosta vastaan.


    • yritti..

      mutta eihän niillä mikään onnistu.

    • Nato-kanta...

      ...on useimmille selvä? Suurin osa tietää, kuka sinne Natoon haluaa.

      Millä logiikalla muuten ensin huutelette Tarjalle kommaria, punikkia ja Stasi-agenttia ja sitten väitätte, että Halonen "haluaa Natoon"?

      Voisiko joku kertoa mitä on tuon idiotismin takana?

    • ei uskota kaikkea

      Tuohan on gallup on vain ihmisten uskomuksista, ei sillä välttämättä ole tekemistä muun kuin SDP:n propagandan tehokkuuden kanssa. Miksi otsikko on isolla "Niinistö vie Natoon!" ikäänkuin tämä olisi joku totuus? SDP itsehän on hyväksynyt ja Lipponen jopa ajanut Nato-jäsenyyttä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      95
      667
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      599
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe