Kyllä nyt viimeistään pitäis tietää ketä äänestää,illalinen keskustelu osoitti sen. Holonen puhui selkeästi asiaa Mutta Niinistöstä ei saanut mitään tolkkua vaan hermostui pienestäkin asiasta,kuten toissa iltanakin räkytti kuin pahainen rakki kilpaa toisen keskustelian kanssa.Siis numero ysi.
Äänestys numero vahvistui.
Terkkaan seurannut.
12650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tai sitten sinulla on joku auditiivinen ja ymmärtämiseen liittyvä ongelma.
Halosen arvoista ja aatteesta voi toki pitää joku toista enemmän, mutta siitä lienee kaikki kannasta huolimatta yhtä mieltä, että Halosella ei ole ollut kampanjansa aikana mitään perusteltua sanottavaa verrattuna Niinistöön.
Tämä ei ole mielipide, tämä on fakta.
BUAHHAHAHHAHAAA !
Tuo fakta on aku ankasta.
En tiennytkään että aasitkin osaa lukea,mutta tuosta hirnahduksesta en saanut selvää hirnahdahan vielä.
Luettuani kirjoituksesi en voi päätyä kuin ihmettelemään, että katsoimmeko täysin eri vaaliohjelmia.
Olen seurannut aktiivisesti politiikkoja ja heidän toimintaansa sekä puheitansa oman yhteiskunnallisen kiinnostukseni vuoksi jo pidempään.
Tasavallan presidentin vaalit ovat olleet mielenkiintoista aikaa. Väittelyitä ja haastatteluja on ollut paljon. Ensimmäisen kierroksen väittelyihin omaa väriä ja osaamista toivat myös hyvin esiintyneet monet sellaiset ehdokkaat, jotka karsiutuivat toiselta kierrokselta. Kaikki kunnia fiksuille ja edustavasti asioita esiin tuoneille Heidi Hautalalle, Bjarne Kallikselle, Henrik Laxille, Timo Soinille, Matti Vanhaselle ja Arto Lahdelle.
2. kierroksella olen myös seurannut mm. suunnilleen kaikki vaalitentit.
Silmiinpistävää 1. kierroksella oli, että Tarja Halonen peesaili Matti Vanhasta ja Vanhasen vastauksia. "Olen samaa mieltä kuin pääministeri Vanhanen", "luotan asiassa Vanhaseen" ja "mielestäni Matti Vanhanen vastasi asiaan hyvin ja olen samoilla linjoilla" - tyyppiset vastaukset tulivat kovin tutuksi.
Yllättynyt sen sijaan olen, että sama jatkui ja vieläpä huomattavasti voimistui 2. vaalikierroksella kierroksen loppua kohden. Nyt Tarja Halonen vain peesasi Sauli Niinistöä tyyliin: "Samaa mieltä ollaan", "olisin juuri sanonut noin" tai "tässä asiassa olen kyllä Sauli Niinistön linjoilla". Erityisesti eilisessä viimeisessä TV-väittelyssä tuo pisti kovin silmääni.
On hieman karrikoidusti sanottu, mutta mielikuvana keskusteluista jäi, että onko ehdokas Halosella omia mielipiteitä ollenkaan?
Uskon, että niitä kyllä varmasti olisi. Tuntuu vain, että Haloselle on tärkeämpää yrittää varmistaa oma valintansa tasavallan presidentiksi nyt toisella kierroksella olemalla itse vastaamatta mihinkään konkreettiseen (ainakaan vaikeaan kysymykseen). Mielelläni olisin katsonut, kun myös ehdokas Halonen olisi tuonut esille omat rehelliset mielipiteensä ja perustellut ne.
Mitä tulee aiempaan MTV3 väittelyyn, niin sen katsottuani olen vakuuttunut, että tein oikean valinnan äänestäessäni 2. kierroksella ennakkoäänestyspäivänä Sauli Niinistöä.
Jos vähänkään on seurannut yhteiskuntaa, niin tietää, että Sauli Niinistölle esitettiin kyseisessä väittelyssä valheellisiä/vääristeltyjä väittämiä. Näin nähdäkseni toimivat mm. SAK:n johtaja Viialainen sekä vasemmistoliiton kansanedustaja Minna Sirnö.
Perin erikoista oli MTV3-kanavalta, että Viialainen asetettiin korokkeelle muka ns. asiantuntijakysyjänä.
Vaikka Niinistölle ei annettu kunnolla vastausaikaa näiden tekaistujen syytösten osalta, niin siinäkin ajassa hän antoi mielestäni loogiset, perustellut ja mitä itse olen yhteiskuntaa seurannut, niin myös rehelliset vastaukset.
Mielestäni on moraalitonta Tarja Halosen puolelta, ettei hän ole tuominnut tuollaisia ns. propagandistisia temppuja kampanjatoimistonsa osalta!
Koska itse haluan rehellisen ja suoraselkäisen henkilön tasavaltamme presidentiksi, niin toivon todella, että Sauli Niinistö voittaa vaaleissa. 2. kierroksen temppujen perusteella se olisi kyllä oikeus ja kohtuus.
Uskon, että Sinäkin voit hyvillä mielin antaa äänesi Saulille!
Faktaa on, että tavallisen työläisen kannattaa äänestää ehdottomasti Tarja Halosta. Köyhien kyykytys vain lisääntyisi vaihtoehtoisesta valinnasta.
Kummatkin ehdokkaista ovat ns. hyvinvointivaltiomallin kannalla. Tässä Sauli Niinistön mielipide:
"Työtä tekemällä Suomi pysyy hyvinvointivaltiona myös heille, jotka ovat työnsä tehneet tai eivät siihen kykene." - Sauli Niinistö -
Olen samaa mieltä kuin Niinistö!
Kiitos Mr Nikke erittäin hyvästä ja kokoavasta kommentista!
tavallinen ihminen äänestää Sauli Niinistöä!
Kiitos perustellusta, hyvin jäsennellystä ja loogisesta kommentista.
Halonen lähinnä selittelee sitä, mitä on tehty ja ennen kaikkea mitä joku muu on tehnyt. Oma mielipide kysyttäessä on tyyliin "olen samaa mieltä kuin Suomi". Niinistö taas pyrkii selittämään mitä pitäisi tehdä, joskus jopa mitä hän tulisi tekemään, vaikka poliitikkona konkreettisten lupausten antaminen on hyvin sitovaa ja vaarallista uralle. Siinä on se ehdokkaiden ydinero. Niinistöllä on näkemystä ja tietoa tavalla, jonka varaan äänestäjä voi huoletta uskoa asiansa.
Minusta olisi hienoa saada presidentti, joka panisi iltalööpit kuriin, käyttäisi vähän enemmän valtaoikeuksiaan epäkohtien korjaamiseksi sekä muuttaisi nykyisen pahoinvointiyhteiskunnan hyvinvointisellaiseksi. Iltalööpit on ihan takuulla yksi suurimpia stressin lähteitä tässä maassa.
hankkia silmälasit ja kuulolaite,koska sekoitit sen joka puhui paremmin oli Niinistö,eikä Niinistö hermostunut...hankippa noi elellä mainitut laitteet itsellesi,helpottaa elämääsi lummasti. T:Halosen kannattaja kumminkin