Välittämättä mustamaalamisesta,vikisijöistä,lahjovista lauseista ja "äänestä Tarjaa niin olet ääliö"-heitoista minä menin ennakkoäänestyksessä ylpeästi antamaan ääneni henkilölle,joka on luovinut Suomea varmalla kädellä karikkojen lomitse viimeiset kuusi vuotta. Tarja Haloselle.
PS. Ja kuka kehtaa väittää sellaista,että Niinistö pärjäisi kieltenkäytössä paremmin kuin Halonen?? Hävetkää tuollaisia epätotuuksia ja katsokaa toistamiseen vaikka YLE-kanavilla näytetyt ruotsinkieliset väittelytilaisuudet.
PS. Ja kuka kehtaa väittää sellaista,että Niinistö pärjäisi kieltenkäytössä paremmin kuin Halonen?? Hävetkää tuollaisia epätotuuksia ja katsokaa toistamiseen vaikka YLE-kanavilla näytetyt ruotsinkieliset väittelytilaisuudet.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ruotsi on kieli mitä käytettään korkeintaa ruotsissa. Englanti on kieli mitä puhutaan. Katso tarjan eng.kielisiä haastatteluja, niin ymmärrät
Me asumme Suomessa(naapurimaana Ruotsi) emmekä Englannissa; täälläpäin on olemassa ruotsinkielinen vähemmistö jonka täytyy voida luottaa siihen että oma presidentti puhuu heidän äidinkieltään.
Mitä järkee siinki olis ett osa kansast sais kuulla omaa presidenttii pelkästää englanninkielel? Nyt ollaa valitsemas *Suomelle* presidenttii eikä hännystelijää muulle maailmalle.
Englanti on kyllä tärkein kieli Suomen ulkopolitiikan keulakuvalle.
Itse ainakin saan kuunnella korvat höröllä jo Tarjan suomenkielistäkin puhetta, englannista puhumattakaan...
Ässien, Ärrien ja Ällien jne... puhdas ääntäminen kun on peruspilari sujuvalle ja ymmärrettävälle kielenkäytölle, oli kieli sitten mikä tahansa.
Ja Niinistön puhe siis on lausumistaidon ihannenäyte? Tyyppi on mumissut kilpaa Vanhasen kanssa koko kampanjointiajan lävitse ja katsokaa vaan miten kunnianarvoisalle pääministerillemme kävi.
Eikös Tarjan ääntämys sovi paremmin englantiin kuin suomeen? Tarjan ärrät ja ässät sopivat hyvin englantiin. Tarja ei ainakaan sorru tankero-englantiin.
Sitä paitsi Tarja on aikansa lapsi, jolloin ei englantia lapsille kouluissa opetettu.
Käsittääkseni vasta peruskoulun myötä 1970-luvulla englanninkieli tuli opetusohjelmaan 3.luokalta lähtien.