Onko kellään jo kokemuksia Karnic 2260 WA:sta? Tarkoituksena olisi ostaa 120hv dieselillä. Onko joku jo ostanut tai kenties kokeillut sitä enemmänkin? Ihan hyvät arvostelut sai Vene/Kippari-lehdessä. Hintakin vaikuttaa ok:lta.
Ei se mikään Aquador ole mutta sen hinnalla saisikin kaksi Karnicia...
Ei se mikään Aquador ole mutta sen hinnalla saisikin kaksi Karnicia...
Vastaukset 2
Vanhimmat
olen pohtinut itsekin. Kerrassaan kiinnostava vene. Selvästi merelle tehty.
Eli kommentteja ihmiset, kiitos!
Käytiin koeajamassa ko. vene 120 "ihmedieselillä". Hyvänäköinen myös livenä. Alkutuntumaa, hieman vaelteleva hiljaisessa ajossa, tosin tuuli aika kovaa ja ajettiin ihan tyhjäkäynnillä. Hanaa ja todella nopeasti liukuu, ei mikään turha kone :) Käytiin Raisiossa, ulos Airistolle.. Todella hyvin kulki aallokossa, suorastaan mainiosti! Otti pehmeästi aallokot vaikka tuli hieman sivusta jolloin usein hakkaa! Raju käännös ympäri, ei hyytynyt ollenkaan! Vastoin veneen testiä voi hyvin myös ajaa seisalteen (190cm kuski). Melu oli todella alhainen, puhuin puhelimessa takana eikä ollut ongelmia, ohjaamolla todella matala melutaso!
Veneessä oli weekend paketti, penkki hieman huono kahdelle, aika kevyt pieni liesi ja vesiallas hanalla. Selkänojakin oli hieman heppoinen. Mielummin kahdella penkillä, halvempi, halvemmalla saa kannettavan spriikeittiön retkille. Edessä nukkuu pari ihan hyvin, ei tosin oleskella. Istumapaikkoja ihan hyvin kuudelle.
Hyvät kävelytilat ympäri, helppo pitää kunnossa. Ankannokka kätevä rantautuessa. Pressu periaatteessa turha, sadevaatteet saa halvemmalla :) Satamapressua ei saatavana, mielummin pari suojusta penkkeihin ja yksi mittariston päälle, muut penkinpäälliset saa heitettyä sekunnissa kabiniin.
Ainoa mikä mietityttää on dieselin kesto, 1.7 litran kone ja 116hp. Riittää mainiosti tuolle veneelle mutta kestääkö miten kauan? Muuten ei ole juuri muuta miinusta. Hinta-laatu suhde täysin linjassa!
Suosittelen Port Arthur Oy:ta, hyvä REILU myyjä, ja tekevät pieniä hyviä muutoksia suomen oloja varten. Isommat pollarit, paremmat kiinnitykset, eri kangas kabiniin..
Riippuu nyt vain paljonko antavat vanhasta vaihdossa niin lienee selvä keikka :)