Hyvät naturistit. Täysin ulkopuolisena alastonkulttuurin harrastajana ja nudistina olen seurannut tämän palstan keskustelua ja ihmetellyt suunnattomasti. Tämän tasoisia ihmisiäkö te olette kaikki? Miten naturismi on voinut houkutella vain oikeita pikkusieluja? Joukossa ei näytä olevan yhtään järkevää ihmistä. Voisiko joku selittää, olenko vain sattunut saamaan väärän käsityksen. Nyt saamani vaikutelma on sellainen, etten todellakaan haluaisi tutustuakaan naturisteihin, sillä kaikenlainen luottamus ja kunnioitus on karissut tätä joukko kohtaan.
naturistit
katsokaa itseänne
7872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jo pitkään. Naturismin järjestökentässä tuli ahdasta, kun pyrkyä oli enemmän, kuin valtapaikkoja ja tämä johti koko naturistilikkeen hajaannukseen.
Jopa noin sanottuun liittoonkaan ei huolita uusia jäsenyhdistyksiä ja yksi kolmesta toimii vain paperilla, jotta liitto ylipäätään voisi itseään liitoksi kutsua.
En ymmärrä, en. Toisaalla kuulutetaan suvaitsevuutta ja toisaalla diskataan ihmisiä, minkä keretään.
Tämä on NATURISMIA, tämä.
että liittoon ei huolittaisi jäsenyhdistyksiä ?
Kaikki yhdistykset on otettu, mitkä ovat pyrkineet. (Kolme)
Onpa ollut tunkua, kaksi on pyrkinyt ja kolmas perustettiin ITSE paperille, että saatiin huijattua rekisteriviranomainen hyväksymään Liitto-nimen käyttö.
Todella vakuuttavaa.
Väitettiin, ettei Liitto ota uusia jäsenyhdistyksiä. Kaikki pyrkineet on otettu. Ja otetaan varmaan lisääkin, jos joku pyrkii.
Eikä sinne uusia jäseniä oteta.
Niiden mukaantulo vähentäisi johtajanpaikkoja niiltä, joilla niitä on nyt.
On turhaa huskastelua väittää, että liittoon otettaisiin uusia jäsenyhdistyksiä, kun nytkään ei jäsenyhdistyksistä toimi kuin 2/3.
Naurettavaa edes kutsua kahden pikkukerhon yhdistystä miksikään "liitoksi" ;-).
Mistä ihmeen johtajan paikoista höpiset? Tottakai jokaisella yhdistyksellä on pj ja varapj ym. He tekevät vain kaiken tarvittavan työn, kiitos siitä.
Kaikki kolme yhdistystä toimivat, yksi vain ei esiinny julkisesti. Kenelle itsenäisen yhdistyksen pitäisi tehdä tiliä toimistaan?