Ammattijärjestön kirje

Arska...

TIEDOTE

Julkaisuvapaa 27.1.2005 klo 10.30

Kauppi puolustaa mielipiteenvapautta myös palkansaajille

–Käynnissä olevassa presidentinvaalitaistelussa näytetään jumiutuneen aika tavalla vanhoihin juoksuhautoihin, kun SAK:n johto kiertää maata ja julistaa vain toisen ehdokkaan olevan palkansaajien puolella. Tämä on kuin tunkkainen tuulahdus luokkataistelun kyllästämältä 70-luvulta, sanoo toiminnanjohtaja Heikki Kauppi tänään julkistamassaan kannanotossa.

–Poliittisella vasemmistolla ei ole enää vuosikymmeniin ollut yksinoikeutta päättää palkansaajien asioista. Tämän päivän palkansaaja on ammattitaitoinen ja ajattelukykyinen ja arvostaa vapautta tehdä itse omat ratkaisunsa. Useimmat ymmärtävät myös sen, että ammatillisen järjestäytymisen perustana ovat jotkut muut kuin puoluepoliittiset syyt, Kauppi toteaa.

–Nykyäänestäjiä ei enää ohjailla agitaatiolla ja järjestöpäätöksillä, vaan ratkaisut tehdään henkilökohtaisesti. Palkansaajaliikkeessä aktiivisesti toimivana ihmisenä minun valintani on Sauli Niinistö, Kauppi sanoo.

Heikki Kauppi on AKAVA:n ja YTN:n varapuheenjohtaja sekä Tekniikan Akateemisten Liiton TEK:n toiminnanjohtaja. Palkansaajajärjestöjen puheenjohtajista ja toiminnanjohtajista Niinistön taakse ovat ilmoittautuneet muun muassa Jaana Laitinen-Pesola, Markku Jalonen, Matti Viljanen, Merja Strengell, Heikki Pälve, Vesa Jussila ja Erik Karlberg.

1

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meni liikaa yhden ympärille Kauppi. Mutta vielä kiinnostaa hakea varastavat kasaa ,myynti Nimipäivä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe