Halosella on mielenkiintoinen pohja presidentiksi. Nuorena halusi kuvataiteilijaksi, opiskeli taidehistoriaa. Myöhemmin sitten vaihtoi oikeustieteeseen.
Tunteeko maailmanhistoria ketään muuta valtionpäämiestä kenellä olisi ollut nuoruudenhaaveena tulla kuvataiteilijaksi. Olisi pyrkinyt 1910-luvulla Wienin kuvataideakatemiaan, mutta sitten myöhemmin saikin yhteiskunnallisen herätyksen ja kiinnostui valtiollisista asioista?
Tunteeko maailmanhistoria ketään muuta valtionpäämiestä kenellä olisi ollut nuoruudenhaaveena tulla kuvataiteilijaksi. Olisi pyrkinyt 1910-luvulla Wienin kuvataideakatemiaan, mutta sitten myöhemmin saikin yhteiskunnallisen herätyksen ja kiinnostui valtiollisista asioista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lisää tälläisia kannustuksia.
Äläkä välitä jos ne huutaa tyhmäksi
Tällä Niinistön kannatus ylöspäin
Johtajana kaikki pelkäsivät häntä. Huonona päivänä hän huusi, haukkui, nöyryytti, aliarvioi ja pilkkasi alaisiaan, hyviä päiviä ei ollut. Samaa mieltä olevien kanssa hän tuli hyvin toimeen.
Osasi käyttää mediaa taitavasti hyväkseen tai sitten se oli puoluekoneisto, joka loi illuusion hyvästä johtajasta. Kun tiedotusvälineet olivat paikalla, kuva leppoisasta ja hyväntuulisesta henkilöstä korostui - mutta ei aina välttämättä silloinkaan.
Halusi olla suuri johtaja ja kaiken keskipisteenä, mutta hänellä oli valitettavan huono paineensietokyky - varsinkin silloin, kun asiat eivät menneetkään haluamallaan tavalla. Pois risut ja männynkävyt!
Homoudesta on paljon puhuttu, mutta mitään pitäviä todisteita siitä ei ole. Ainakaan hän itse ei ole tunnustautunut homoksi. Ne mielikuvat kuitenkin - johtuuko siitä, että hän on vihattu henkilönä - synnyttävät kuvaa kaappihomosta.
Sai aikaan kansanmurhan (myymällä aseita sotaa käyvään maahan).
Kulissiavioliitto? Uskonnollinen ainoastaan taatakseen kansan suosion?
Hän halusi parantaa maailman, mutta maailma ei halunut häntä...
Tämä luonnehdinta Halosesta on kuin propagandistinen kuva Hitleristä.
mutta en osaa piirtää muuta kuin tikku-ukkoja ja niitäkin huonosti. Enkä osaa lupaillakaan paljoa, joten ei minusta tule poliitikkoakaan. Mikähän minusta tulisi sitten isona? AI niin, minähän sopisin presidentiksi.