PENTTINSÄ KANSSA MÄNTYNIEMESSÄ JA HYVÄ NIIN.
HALONEN JATKAA
RAKKAAN
5214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Onko teillä eri tieto?
Toivottavasti Ei Jatka
Hiihtämistä sivuladulla.
Hangessa
Niinkö??!Jossain forumilla on tämmöinen tuosta Opintotuesta ja tulorajoista:
Quote:
Kysytty saman kysymyksen molemmilta ehdokkailta liittyen opiskelijoiden tulorajoihin. Tässä molempien vastaukset muuntelemattomina:
NIINISTÖ:
Hei, XXXXX XXXXXXX
Kiitos viestistäsi ja anteeksi, että vastaus on kestänyt. Meillä täällä Sauli Niinistön tukiryhmässä on alkanut toisen kierroksen myötä varsinainen kysymysten tulva, mikä on tietenkin oikein positiivinen juttu! Me yritämme yhdessä Saulin kanssa käytyjen keskustelujen perusteella vastata kaikkiin viesteihin ja kysymyksiin.
Kysymyksesi tulorajoista on todella aiheellinen ja puhuttaa paljon esimerkiksi kokoomusnuorissa. Sauli Niinistö on asiassa hyvin pitkälti samaa mieltä kanssasi. Opintotuen pitäisi olla sen suuruinen, että sillä pystyisi elämään, mutta niillä opiskelijoilla, jotka haluaisivat sen lisäksi käydä töissä ja tienata hieman lisää, pitäisi olla tähän mahdollisuus.
Tämähän on jo yksilönvapaudenkin nimissä suotavaa.
Konkreettinen parannus opiskelijoiden arkeen olisi se, että tulorajoja nostettaisiin reilusti. Moni opiskelija haluaa työskennellä opintojensa aikana ja usein oman alan arvokasta työkokemusta hankitaan jo opiskeltaessa. Usein työnantajatkin edellyttävät sekä koulutusta että työkokemusta, ennen kuin vakituisia paikkoja saa.
Nyt järjestelmä rankaisee niitä ahkeria, jotka suorittavat sekä kunnialla opintonsa, että käyvät työssä. Opintotukien takaisin perintään ja tuen korkoihin saattaa sitten mennä iso osa kesätyöansioista.
Parhain terveisin ja opiskeluintoa,
XXXXX XXXXXX
Sauli Niinistön tukiryhmä
www.niinisto.net
HALONEN:
Hei,
kiitos viestistäsi. opintotuki on päätoimisen opiskelijan toimeentuloturva, jossa on tulorajat, kuten muissakin vastaavissa.
Hyvää jatkoa ja menestystä opintoihin
Halosen kampanjatiimi/MEA