.
------ Alkuperäinen viesti ------
Hyvät lukijat!
Toivon, että lähettelette tätä viestiä netissä eteenpäin nukkuvien äänestäjien herättämiseksi.
Tieto presidenttitason salailusta pitää siirtää myös keskustelun aiheeksi kahvipöytiin!
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitto (EOK) ry http://www.eok.fi on sitoutumaton järjestö, joka perää oikeutta.
Alempana JK:na viestissä oleva EOK:n lehdistötiedote on jo toinen Tarja Haloselle lähetetty lausuntopyyntö (29.9.2005) Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämän Presidentin Linnan konklaavin asiakirjojen salaamisesta.
Tiedote löytyy osoitteesta:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8;action=display;threadid=155
Löytyy myös:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8
Klikkaa kohdasta:
> Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
Ensimmäinen EOK:n pyyntö oli jo 29.5.2005.
Se löytyy osoitteesta:
http://www.eok.fi/uutiset29052005.htm
Halonen ei ole vastannut kumpaankaan pyyntöön!
Koiviston järjestämällä seminaarilla on mittavat seuraukset, joista mm. kunta- ja valtiontalouden alijäämäinen tilanne johtuu.
Allekirjoittanut on saanut Tasavallan Presidentin Kansliapäätöksen 19.8.2002 Dnro 4/2002 Linnan asiakirjojen salaamisesta.
TPK-päätös 30.7.2002 Dnro 3/2002 on nähtävissä osoitteessa:
http://www.promerit.net/halonen_manninen.phtml
Demareiden salailut loppuvat, kun Niinistöstä tulee presidentti.
Totuusterveisin
Jorma Jaakkola
[email protected]
JK:
Tässä on EOK:n viimeinen (29.9.2005) pyyntö:
Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
YK:n ihmisoikeuskomitea on arvostellut suomalaisten poliitikkojen
puuttumista oikeuslaitoksen toimivaltaan marraskuussa 2004 antamissaan lausumissa. Helsingin Sanomissa 25.9.2005 yleisen oikeustieteen professori Kaarlo Tuori puolestaan esitti eräiden esimerkkien valossa, että tuomioistuinlaitoksen riippumattomuus poliittisten päättäjien määräilystä on Suomessa varsin heiveröinen.
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitolle on esitetty paljon erilaisia väitteitä, että presidentti Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämään oikeuspoliittiseen keskustelutilaisuuteen liittyi salaisiksi jääneitä tosiasiallisia sopimuksia siitä, että tuomioistuinlaitosta ohjataan poliittisesti vastoin oikeusvaltion periaatteita.
Tämän "Koiviston konklaavina" tunnetun tapahtuman salaisten sopimusten sisällöksi on erityisesti epäilty, että oikeuslaitoksen ei tule toteuttaa tavallisten kansalaisten ja yritysten oikeutettujakaan vaatimuksia pankkeja kohtaan. Väitteiden mukaan Koivisto vaati tuomioistuimia poistamaan käytöstä oikeudellisen luotonantajavastuun, jota oli eräissä aiemmissa tuomioistuinten ratkaisuissa sovellettu.
Presidentti Koiviston mahdollinen toiminta laman uhrien oikeuksien polkemisessa on EOK:lle kuitenkin epäselvä, koska presidentti Tarja Halonen on ainakin toistaiseksi Mauno Koiviston pyynnöstä salannut ns. Koiviston konklaavin asiakirjat. Historiantutkija Juhani Suomi on tuoreen teoksensa julkaisun yhteydessä arvostellut Koiviston salailevaa toimintalinjaa.
Vastaavanlaista salailua ei ole toistaiseksi liitetty presidentti Halosen toimintatapaan.
Kirjailija Nina Honkanen on paljon julkisuutta saaneessa uudessa teoksessaan kuvannut sitä epäoikeudenmukaisuutta ja kurjuutta, jollainen johtui pankkien luotonantajavastuun poistamisesta. Tämä on edelleen kymmenien tuhansien ihmisten arkipäivää varjostava asia.
EOK pitää erittäin suotavana, että Halonen ei enää jatkaisi Koiviston pyytämää salailua. Tämä salailu ei ole vain loukkaus niitä ainakin kymmeniä tuhansia ihmisiä kohtaan, joiden kohtalon kirjailija Nina Honkanen on tuonut julkisuuteen. Se on loukkaus myös oikeusvaltiota kohtaan.
Jarmo Juntunen
toiminnanjohtaja
Petter Kavonius
oikeustieteen tohtori
Nukkuvat äänestäjät hereille!
4
431
Vastaukset
.
Hyvät keskustalaiset, varsinkin Te, jotka ette haluaisi äänestää Niinistöä!
Tässä kysymys:
Haluatteko, että demareiden ylimielinen oligarkia (=harvainvalta) ja salailu jatkuu?
Jos ette halua demarivallan jatkuvan, käykää äänestämässä!- Tai tee oikein
Kerrankin, ja äänestä numero ysiä, parasta Suomen kansalle.
- Totuuden kertominen ei sitä...
Totuuden kertominen ei ole mikään pakkomielle.
Joillekin ottaa tosi koville tuo demareiden salailun paljastuminen. - loppukoon!
Hyvä, että totuus demujen konklaaveista paljastuu!
Halonen nimitti Korkeimman oikeuden presidentiksi Pauliine Koskelon. Tuokin valinta tapahtui konklaavissa. Eli lukittujen ovien takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2944176Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411511
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39998Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62820