.
------ Alkuperäinen viesti ------
Hyvät lukijat!
Toivon, että lähettelette tätä viestiä netissä eteenpäin nukkuvien äänestäjien herättämiseksi.
Tieto presidenttitason salailusta pitää siirtää myös keskustelun aiheeksi kahvipöytiin!
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitto (EOK) ry http://www.eok.fi on sitoutumaton järjestö, joka perää oikeutta.
Alempana JK:na viestissä oleva EOK:n lehdistötiedote on jo toinen Tarja Haloselle lähetetty lausuntopyyntö (29.9.2005) Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämän Presidentin Linnan konklaavin asiakirjojen salaamisesta.
Tiedote löytyy osoitteesta:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8;action=display;threadid=155
Löytyy myös:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8
Klikkaa kohdasta:
> Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
Ensimmäinen EOK:n pyyntö oli jo 29.5.2005.
Se löytyy osoitteesta:
http://www.eok.fi/uutiset29052005.htm
Halonen ei ole vastannut kumpaankaan pyyntöön!
Koiviston järjestämällä seminaarilla on mittavat seuraukset, joista mm. kunta- ja valtiontalouden alijäämäinen tilanne johtuu.
Allekirjoittanut on saanut Tasavallan Presidentin Kansliapäätöksen 19.8.2002 Dnro 4/2002 Linnan asiakirjojen salaamisesta.
TPK-päätös 30.7.2002 Dnro 3/2002 on nähtävissä osoitteessa:
http://www.promerit.net/halonen_manninen.phtml
Demareiden salailut loppuvat, kun Niinistöstä tulee presidentti.
Totuusterveisin
Jorma Jaakkola
[email protected]
JK:
Tässä on EOK:n viimeinen (29.9.2005) pyyntö:
Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
YK:n ihmisoikeuskomitea on arvostellut suomalaisten poliitikkojen
puuttumista oikeuslaitoksen toimivaltaan marraskuussa 2004 antamissaan lausumissa. Helsingin Sanomissa 25.9.2005 yleisen oikeustieteen professori Kaarlo Tuori puolestaan esitti eräiden esimerkkien valossa, että tuomioistuinlaitoksen riippumattomuus poliittisten päättäjien määräilystä on Suomessa varsin heiveröinen.
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitolle on esitetty paljon erilaisia väitteitä, että presidentti Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämään oikeuspoliittiseen keskustelutilaisuuteen liittyi salaisiksi jääneitä tosiasiallisia sopimuksia siitä, että tuomioistuinlaitosta ohjataan poliittisesti vastoin oikeusvaltion periaatteita.
Tämän "Koiviston konklaavina" tunnetun tapahtuman salaisten sopimusten sisällöksi on erityisesti epäilty, että oikeuslaitoksen ei tule toteuttaa tavallisten kansalaisten ja yritysten oikeutettujakaan vaatimuksia pankkeja kohtaan. Väitteiden mukaan Koivisto vaati tuomioistuimia poistamaan käytöstä oikeudellisen luotonantajavastuun, jota oli eräissä aiemmissa tuomioistuinten ratkaisuissa sovellettu.
Presidentti Koiviston mahdollinen toiminta laman uhrien oikeuksien polkemisessa on EOK:lle kuitenkin epäselvä, koska presidentti Tarja Halonen on ainakin toistaiseksi Mauno Koiviston pyynnöstä salannut ns. Koiviston konklaavin asiakirjat. Historiantutkija Juhani Suomi on tuoreen teoksensa julkaisun yhteydessä arvostellut Koiviston salailevaa toimintalinjaa.
Vastaavanlaista salailua ei ole toistaiseksi liitetty presidentti Halosen toimintatapaan.
Kirjailija Nina Honkanen on paljon julkisuutta saaneessa uudessa teoksessaan kuvannut sitä epäoikeudenmukaisuutta ja kurjuutta, jollainen johtui pankkien luotonantajavastuun poistamisesta. Tämä on edelleen kymmenien tuhansien ihmisten arkipäivää varjostava asia.
EOK pitää erittäin suotavana, että Halonen ei enää jatkaisi Koiviston pyytämää salailua. Tämä salailu ei ole vain loukkaus niitä ainakin kymmeniä tuhansia ihmisiä kohtaan, joiden kohtalon kirjailija Nina Honkanen on tuonut julkisuuteen. Se on loukkaus myös oikeusvaltiota kohtaan.
Jarmo Juntunen
toiminnanjohtaja
Petter Kavonius
oikeustieteen tohtori
Nukkuvat äänestäjät hereille!
4
397
Vastaukset
.
Hyvät keskustalaiset, varsinkin Te, jotka ette haluaisi äänestää Niinistöä!
Tässä kysymys:
Haluatteko, että demareiden ylimielinen oligarkia (=harvainvalta) ja salailu jatkuu?
Jos ette halua demarivallan jatkuvan, käykää äänestämässä!- Tai tee oikein
Kerrankin, ja äänestä numero ysiä, parasta Suomen kansalle.
- Totuuden kertominen ei sitä...
Totuuden kertominen ei ole mikään pakkomielle.
Joillekin ottaa tosi koville tuo demareiden salailun paljastuminen. - loppukoon!
Hyvä, että totuus demujen konklaaveista paljastuu!
Halonen nimitti Korkeimman oikeuden presidentiksi Pauliine Koskelon. Tuokin valinta tapahtui konklaavissa. Eli lukittujen ovien takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset11610761Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen
"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu1729037Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1096166Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..445312Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1195244Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita
näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään774455Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut684306Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1004174Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513771Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa213708