.
------ Alkuperäinen viesti ------
Hyvät lukijat!
Toivon, että lähettelette tätä viestiä netissä eteenpäin nukkuvien äänestäjien herättämiseksi.
Tieto presidenttitason salailusta pitää siirtää myös keskustelun aiheeksi kahvipöytiin!
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitto (EOK) ry http://www.eok.fi on sitoutumaton järjestö, joka perää oikeutta.
Alempana JK:na viestissä oleva EOK:n lehdistötiedote on jo toinen Tarja Haloselle lähetetty lausuntopyyntö (29.9.2005) Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämän Presidentin Linnan konklaavin asiakirjojen salaamisesta.
Tiedote löytyy osoitteesta:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8;action=display;threadid=155
Löytyy myös:
http://eurotvnews.com/keskustelu/index.php?board=8
Klikkaa kohdasta:
> Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
Ensimmäinen EOK:n pyyntö oli jo 29.5.2005.
Se löytyy osoitteesta:
http://www.eok.fi/uutiset29052005.htm
Halonen ei ole vastannut kumpaankaan pyyntöön!
Koiviston järjestämällä seminaarilla on mittavat seuraukset, joista mm. kunta- ja valtiontalouden alijäämäinen tilanne johtuu.
Allekirjoittanut on saanut Tasavallan Presidentin Kansliapäätöksen 19.8.2002 Dnro 4/2002 Linnan asiakirjojen salaamisesta.
TPK-päätös 30.7.2002 Dnro 3/2002 on nähtävissä osoitteessa:
http://www.promerit.net/halonen_manninen.phtml
Demareiden salailut loppuvat, kun Niinistöstä tulee presidentti.
Totuusterveisin
Jorma Jaakkola
[email protected]
JK:
Tässä on EOK:n viimeinen (29.9.2005) pyyntö:
Lopettaako Halonen Koiviston pyytämän salailun?
YK:n ihmisoikeuskomitea on arvostellut suomalaisten poliitikkojen
puuttumista oikeuslaitoksen toimivaltaan marraskuussa 2004 antamissaan lausumissa. Helsingin Sanomissa 25.9.2005 yleisen oikeustieteen professori Kaarlo Tuori puolestaan esitti eräiden esimerkkien valossa, että tuomioistuinlaitoksen riippumattomuus poliittisten päättäjien määräilystä on Suomessa varsin heiveröinen.
Eurooppalaisen Oikeusturvan Keskusliitolle on esitetty paljon erilaisia väitteitä, että presidentti Mauno Koiviston 6.5.1992 järjestämään oikeuspoliittiseen keskustelutilaisuuteen liittyi salaisiksi jääneitä tosiasiallisia sopimuksia siitä, että tuomioistuinlaitosta ohjataan poliittisesti vastoin oikeusvaltion periaatteita.
Tämän "Koiviston konklaavina" tunnetun tapahtuman salaisten sopimusten sisällöksi on erityisesti epäilty, että oikeuslaitoksen ei tule toteuttaa tavallisten kansalaisten ja yritysten oikeutettujakaan vaatimuksia pankkeja kohtaan. Väitteiden mukaan Koivisto vaati tuomioistuimia poistamaan käytöstä oikeudellisen luotonantajavastuun, jota oli eräissä aiemmissa tuomioistuinten ratkaisuissa sovellettu.
Presidentti Koiviston mahdollinen toiminta laman uhrien oikeuksien polkemisessa on EOK:lle kuitenkin epäselvä, koska presidentti Tarja Halonen on ainakin toistaiseksi Mauno Koiviston pyynnöstä salannut ns. Koiviston konklaavin asiakirjat. Historiantutkija Juhani Suomi on tuoreen teoksensa julkaisun yhteydessä arvostellut Koiviston salailevaa toimintalinjaa.
Vastaavanlaista salailua ei ole toistaiseksi liitetty presidentti Halosen toimintatapaan.
Kirjailija Nina Honkanen on paljon julkisuutta saaneessa uudessa teoksessaan kuvannut sitä epäoikeudenmukaisuutta ja kurjuutta, jollainen johtui pankkien luotonantajavastuun poistamisesta. Tämä on edelleen kymmenien tuhansien ihmisten arkipäivää varjostava asia.
EOK pitää erittäin suotavana, että Halonen ei enää jatkaisi Koiviston pyytämää salailua. Tämä salailu ei ole vain loukkaus niitä ainakin kymmeniä tuhansia ihmisiä kohtaan, joiden kohtalon kirjailija Nina Honkanen on tuonut julkisuuteen. Se on loukkaus myös oikeusvaltiota kohtaan.
Jarmo Juntunen
toiminnanjohtaja
Petter Kavonius
oikeustieteen tohtori
Nukkuvat äänestäjät hereille!
4
378
Vastaukset
.
Hyvät keskustalaiset, varsinkin Te, jotka ette haluaisi äänestää Niinistöä!
Tässä kysymys:
Haluatteko, että demareiden ylimielinen oligarkia (=harvainvalta) ja salailu jatkuu?
Jos ette halua demarivallan jatkuvan, käykää äänestämässä!- Tai tee oikein
Kerrankin, ja äänestä numero ysiä, parasta Suomen kansalle.
- Totuuden kertominen ei sitä...
Totuuden kertominen ei ole mikään pakkomielle.
Joillekin ottaa tosi koville tuo demareiden salailun paljastuminen. - loppukoon!
Hyvä, että totuus demujen konklaaveista paljastuu!
Halonen nimitti Korkeimman oikeuden presidentiksi Pauliine Koskelon. Tuokin valinta tapahtui konklaavissa. Eli lukittujen ovien takana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 922039
- 581213
Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html2261098Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/971095- 101036
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos64971IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56929Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.87895Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.175888Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸42820