Äänestäjiä ohjaillaan tällä palstalla katsomaan kaiken maailman linkkejä ehdokkaiden menneisyydestä ja nykyisistä lausunnoista. Jotkut niistä linkeistä menevät mauttomuuden puolelle. Kyllä tervejärkinen ihminen osaa erottaa niistä asialliset. Joihinkin kuitenkin ko. asiattomuudet uppoaa. Nyt Teillä Halosen ja Niinistön kannattajilla on oiva tilaisuus kertoa minulle ( en kantaani vielä valinneelle), miksi juuri Teidän ehdokkaanne on parempi. Asiattomuuksia en hyväksy.
Eikö tää vois jo loppua
Meinaan tämä....
4138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niinistä kakkosella
koska kuultavana on vain Niinistö. Ei siinä ole vertailukohtaa. Asioita on seurattava pidempijänteisesti.
Muuten, itse suhtaudun noihin linkityksiin niin, että ohitan ne välittömästi avaamatta niitä. Jos kirjoittajalla ei ole omia ajatuksia esitettävänä, katson hänen tietomääränsä olevan puutteelinen. Turha siis juosta linkkien perässä.
Hän toimi SETA:ssa, joka ajaa lesbojen asemaa. Ei tällaisissa järjestöissä huvikseen toimita, vaan siihen kuulutaan henkilökohtaisten suuntausten takia. Tarja on lesbo ja se on fakta. Silloin kun ihminen on lesbo silloin ihmistä voidaan kutsua lesboksi. Jos ei tätä ymmärrä, mielestäni ei pitäisi äänioikeuttakaan jakaa.
Äänesstän Niinistöä sen takia, koska hän on yksinkertaisesti pätevämpi ja kaikkein tärkeintä hänellä on aitoa HENKEÄ ja TAHTOA, suomalaista sisua.
Toisin kuin Tarja, Niinistö ymmärtää seuraus-syy suhteita.
Toisin kuin pelkuri Tarja, Niinistö ei piiloudu mielipiteissään minkään taakse, vaan tuo itse rohkeasti omia visioita ja ideoita eri asioista.
Toisin kuin Tarja, Niinistö on rehellinen, mikä tarkoittaa sitä, että hän sanoo asiat niin kuin ne on, eikä populistisesti mielistele kansaa. Halonen on aivan yhtä innokkaasti menossa NATOOOn kuin Niinistökin. Hän pitää vain varovaista linjaa, koska ihmiset pelkäävät täällä NATOA ja näin äänmestävät henkilöä, joka mukamas on enemmän NATO kielteinen. Tämän takia Halonen on aina avoin kaikille asioille. Näin Halonen voi myöhemmin siirtyä sille kannalle, mistä kansa enemmän tykkää.
Toisin kuin Halonen, Niinistö osaa pukeutua.
Toisin kuin Halonen, Niinistö osaa puhua.
Toisin kuin Halonen, Niinistö olla keskeyttämättä toisen puhetta.
Toisin kuin Halonen, Niinistö osaa olla herrasmies, eikä presidentin arvolle sopimattomasti heittele "makkara vitsejä" suorassa lähetyksessä.
Listaa voi jatkaa
TV-väittelyiden yleisön joukkoon esittämään kysymyksiäsi?
Sieltä puskasta heittämäsi kurapallo ei hidasta 9-karavaania.