Miksi Niinistö valehtelee nyt vuosien takaisista kommenteistaan kirjastojen maksullisuudesta. Niinistö ei uusimpien sanomisiensa mukaan suinkaan vastannut kysymykseen pistetäänkö maksuja terveydenhoitoon vai kirjastoille, vaan halusi sairaanhoidon tavoin ulottaa maksut myös kirjastopalveluihin. Ohessa pari uutisvälähdystä vuosien takaa (muistakaa levittää näitä faktoja, jotta äänestäjät muistavat millaisesta kulttuurinvihaajasta on kyse):
***
Valtionvarainministeri Sauli Niinistö ehdottaa maksuja kirjaston käyttäjille.
Niinistön mukaan kirjoja lainaavat voisivat myös maksaa siitä. Samalla hän esittää käyttömaksua kunnallisille urheilu- ja vapaa-ajanpalveluille.
Niinistö esitti kantansa Yleisradion ruotsinkielisissä uutisissa.
MTV3 5.12.1997
***
NIINISTÖN KIRJASTOMAKSUESITYS TYRMÄTTIIN
Kulttuuriministeri Claes Andersson (vas.) moittii täysin käsittämättömäksi valtiovarainministeri Sauli Niinistön (kok.) puheita, joiden mukaan yleisten kirjastojen ei välttämättä tarvitsisi olla ilmaisia.
Niinistö sanoi Ylen ruotsinkielisen Aktuellt-ohjelman haastattelussa miettivänsä joskus, miksi sairaanhoidosta pitää maksaa, mutta lukemisesta ei. Hän piti rajanvedon oikeutusta kyseenalaisena.
Andersson näkee asian toisin: -Yleiset kirjastot muodostavat suomalaisen sivistystoiminnan perustan. Ne turvaavat jokaiselle kansalaiselle - varallisuudesta ja asuinpaikasta riippumatta - vapaan ja maksuttoman tiedon ja kirjallisuuden saannin. Hallituksen lokakuussa antaman kirjastolakiesityksen mukaan kirjojen, lehtien, videoiden, levyjen ja kasettien lainaus säilyy kuntalaisille maksuttomana.
(STT)
MTV3 10.12.1997
***
Valtionvarainministeri Sauli Niinistö ehdottaa maksuja kirjaston käyttäjille.
Niinistön mukaan kirjoja lainaavat voisivat myös maksaa siitä. Samalla hän esittää käyttömaksua kunnallisille urheilu- ja vapaa-ajanpalveluille.
Niinistö esitti kantansa Yleisradion ruotsinkielisissä uutisissa.
MTV3 5.12.1997
***
NIINISTÖN KIRJASTOMAKSUESITYS TYRMÄTTIIN
Kulttuuriministeri Claes Andersson (vas.) moittii täysin käsittämättömäksi valtiovarainministeri Sauli Niinistön (kok.) puheita, joiden mukaan yleisten kirjastojen ei välttämättä tarvitsisi olla ilmaisia.
Niinistö sanoi Ylen ruotsinkielisen Aktuellt-ohjelman haastattelussa miettivänsä joskus, miksi sairaanhoidosta pitää maksaa, mutta lukemisesta ei. Hän piti rajanvedon oikeutusta kyseenalaisena.
Andersson näkee asian toisin: -Yleiset kirjastot muodostavat suomalaisen sivistystoiminnan perustan. Ne turvaavat jokaiselle kansalaiselle - varallisuudesta ja asuinpaikasta riippumatta - vapaan ja maksuttoman tiedon ja kirjallisuuden saannin. Hallituksen lokakuussa antaman kirjastolakiesityksen mukaan kirjojen, lehtien, videoiden, levyjen ja kasettien lainaus säilyy kuntalaisille maksuttomana.
(STT)
MTV3 10.12.1997
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kriittisen viestit on selvästi johdettu Tarjan kampanjatoimistosta tai jostain SAK:sta käsin. Paskaa ja valetta lentää jatkuvalla syötöllä.
Ettekö ymmärrä, että tämä kääntyy teitä vastaan..?
Olisit vaan vastannut kysymykseeni arviollasi. Miksi Sauli valehtelee? Vai ajatteliko hän ettei kukaan jaksa selvittää mitä hän todellisuudessa sanoi?
...sen kiihkokapitalistin valehteluista. Niinistö ei todellakaan ole mikään työväen presidentti, pelkkä ison rahan juoksupoika - hinnalla millä hyvänsä. Ei uskoisi, että kirkko ja kristillisten johtajat tukevat tällaista publikaania. Miten se Jeesus suhtautuikaan markkinamiehiin? Ja kenen oli vaikeampaa päästä taivaaseen kuin kamelin mennä neulansilmästä?
no kerrotaa sulle tämäkin asia mitä oikeasti tapahtui.
Sauli on tämän kertonut aika monesti.
Vaikeiden aikojen , budjettileikkauksien aikana
Sauli tuli esittäneeksi, että JOS joudumme
tilanteeseen missä on leikattava jotain tai kerättävä maksuja niin mieluummin sitten esim. kirjastomaksu kuin suoritetaan terveyspuolen leikkauksia.
Saulin teki tosi kovan urakan vaikeissa olosuhteissa
aikoinaan valtiovarainministinä ja kaikki päätökset sitten siunattiin Demarien kanssa yhdessä. Tarjakin taisi olla siellä mukana.
Kertauksen vuoksi vielä: "Niinistö sanoi Ylen ruotsinkielisen Aktuellt-ohjelman haastattelussa miettivänsä joskus, miksi sairaanhoidosta pitää maksaa, mutta lukemisesta ei."
Sauli halusi sairaanhoidon lailla saada myös kirjastot maksullisiksi. Kyse ei ollut vaihtoehdoista vaan peruspalveluiden maksullisuuden laajentamisesta.
Niinistö on todennut että ehdokaskampanjassaan ei ole esittänyt kirjastomaksuja.
Jos Niinistö on sellaista esittänyt toteutettavaksi niin missä?
Keskusteluissa voi asiota pohtia ja pitää mahdollisena vaikkapa kirjastomaksuja. Mutta tehdä asista poliittinen ehdotus on hieman eri asia.
Itse kannatan kirjastomaksuja koska se että käyttäjä osallistuu palveluidensa kustannuksiin nataa käyttäjälle myös vastuun asiata.
Mutta en kannatuksestani huolimatta esitä kirjastomaksun käyttöön ottamista....
Kannatan valehtelijoiden rahkaisemista, mutta en ehdota kenellekään niin tekemään.
Piikkiq
ps. sosialismi on rikos ihmiskuntaa vastaan
Televisiossa on esittänyt. Johan se avauksesta kävi ilmi. Hallitukseen asti ei esitystään vienyt, koska puheet nostattivat raivoisan vastareaktion. Mm. adressin, jossa puoli miljoonaa kansalaista vaati kirjastojen pitämistä maksuttomina.
Ja taas kerran: Sauli ei mielipiteissään todellakaan valinnut "joko tai" sairaanhoidon tai kirjaston välillä, vaan halusi laajentaa maksullisuuden MYÖS kirjastoihin.
käsitellyt.
Sinä maksat kirjaston käytöstä, kun maksat veroja. Mikään ei ole ilmaista.
Väitteesi voi pitää paikkansa mutta on naurettavan pieni yksityiskohta verrattuna siihen että Halosen koko show rakentuu vaikeiden yksityiskohtien peittelyyn ja väistelyyn. Esimekkinnä tämä mantra hyvinvointiyhteiskunta ilman sisältöä,samoin punavärin peittely niinkuin kaikki eivät tietäisi että koko kansan presidenttiä ei hänestä tule.Nato asiaa kierretään vetoamalla omaan uskottavaan puolustukseen kun kaikki tietävät rahaa ei ole edes kertausharjoituksiin ja että että Natossa jo ollaan käytännössä mutta ilman sopimuksen tuomia turvatakuita.Tätä listaa voivat kaikki jatkaa vapaasti Niinistö linja on kyllä selkeästi rehellinen verrattuna Haloseen
Tarja sanoi äsken TV:ssä että SAK on kansalaisjärjestö. Aika hyvä vai mitä !?
Terveydenhuollosta vai kirjastosta?
Se että MTV3 uutisoi päin persettä ei-sosialistia vastaan ei ole mitään uutta. Se on vapaata tiedonvälitystä, mutta onko moraalisesti oikein, siitä voimme olla montaa mieltä.
"Valtionvarainministeri Sauli Niinistö ehdottaa maksuja kirjaston käyttäjille.
Niinistön mukaan kirjoja lainaavat voisivat myös maksaa siitä. Samalla hän esittää käyttömaksua kunnallisille urheilu- ja vapaa-ajanpalveluille.
Niinistö esitti kantansa Yleisradion ruotsinkielisissä uutisissa."
Vastakkainasettelun aika ohi, ainakin tuossa Niinistön kommentissa. Sauli ei miettinyt maksetaanko sairaanhoidosta VAI kirjastoista, VAAN että sairaanhoidon lailla kirjastojen käytöstäkin tulisi maksaa. Selkeä ero.
Missä Niinistön kommentissa? Pistätkö suoran lainauksen tai videota, kun kerran televisiossa on tullut.
Ja vaikka Niinistö olisi noin ehdottanut, niin eipä ole mikään hirveä luuranko kaapissa...
Tuosta on kyllä puhuttu mediassa ihan yllin kyllin toisin kuin erään toisen ehdokkaan kommunistisesta menneisyydestä.
Sossujen komentokeskuksessa.
Radio Jerevanko se siellä kutsuu?
...köyhimmät kirjastosta veroina paljoa maksa. Kyse onkin juuri siitä, että kaikilla tulee olla peruspalvelut käytössä.
Miksi median pitäisi puhua Halosen kommunistisesta menneisyydestä, kun Halonen ei ole koskaan kommunisti ollut. Siitä ei siis paljoa puhuttavaa ole.
"...köyhimmät kirjastosta veroina paljoa maksa. Kyse onkin juuri siitä, että kaikilla tulee olla peruspalvelut käytössä."
Köyhimmät eivät maksa veroina paljoa mistään. Ei tämä liity mihinkään. Niin, ja Sauli ei kannata kirjastomaksuja - edelleenkään. 90-luvulla oli kysymys teoreettisesta tilanteesta, joka olisi voinut olla arkipäivää, sillä oli huono taloudellinen tilanne.
"Miksi median pitäisi puhua Halosen kommunistisesta menneisyydestä, kun Halonen ei ole koskaan kommunisti ollut. Siitä ei siis paljoa puhuttavaa ole."
Täällä on esitetty metreittäin epäselvyyksiä viimeisen kuuden vuoden ajalta ja vuosikymmenien takaa, joista voisi vetää johtopäätöksen että Tarjalla ei ole puhtaat jauhot pussissa.
Miksi Halonen nimitti Liikasen Suomen Pankin johtoon?
Erikoista miten lama-aikana ihan aiheellisesta kyseenalaistamisesta ja näkökulmien vaihtamisesta saadaan nyt lyömäase Niinistöä vastaan. Hän kun ei varmasti ole kulttuurin vihaaja, sen sijaan osaa asettaa vanhat totuudet kyseenalaisiksi ja herättää keskustelua.
Keskustelun tulos oli että kirjastot saavat olla käyttäjälle maksuttomia ja siis kansa on valmis maksamaan niiden ylläpitämisestä veroa.
Tällaista keskustelua minä nimittäisin raikkaasti tuulettavaksi arvokeskusteluksi.Sitä tarvitaan jatkossa entistä enemmän ja samalla kirkastetaan kaikille suomalaisille se, mitä haluamme ylläpitää yhteisin varoin ja mistä olemme valmiita luopumaan jos on pakko.