näennäiss muisti ei riitä?!?

Kun mulla on hp.n kannettava AMD Athlon Xp-m (1.8ghz) 512mt välimuistia, 64mt näytön ohjain.

paketissa sanottiin että näytön ohjain käytttää jaettua välimuistia

KYSYMYS:
Kun pelaan esim. cs... tulee virhe ilmoitus "näennäismuisti ei riitä" se lataa hetken ja peli jatkuu. (jos yli 10 henkeä niin rupee jo tökkimäänkin ihan sikana) Korjautuuko ongelma jos ostan toisen 512mt kamman vai meneekö näyttiksen uusimiseksi??
53900
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kokeile korjaantuuko ostamalla se toinen 512 Mt muistikampa.

Näyttiksen uusiminen = uusi kone.

Ei kannettaviin vaihdeta näytönohjaimia.

Äänestä

Näennäismuistia voit lisätä ohjauspaneelin kautta, sehän on muistia joka toimii kovalevyllä.

> ohjauspaneeli
> suorituskyky ja ylläpito
> järjestelmä
> lisäasetukset
> suorituskyky: asetukset
> lisäasetukset

Sitä en osaa sanoa mikä on hyvä määrä sinne mutta lisäys onnistuu kuitenkin sieltä, jospa joku kertoisi sen sopivan määrän. Mulla näyttäis olevan 1536 Mt.

Äänestä
  • Jep.
    Se 512Mb lienee siis keskusmuistia eli RAMmmia tai lyhyesti muistia.
    Jep, näennäismuistihan on toiselta nimeltään virtuaalimuistia ja kolmannelta nimeltään heittovaihtoa (tuolleen suomennettu sanasta swap). Se on siis levytilaa, johon muistin täyttyessä heitetään keskusmuistista dataa, jota ei juuri sillä hetkellä tarvita. Datan siirtäminen muistista levylle ja takaisin hidastaa toimintaa huomattavasti.
    Näennäismuistia siis tarvitaan vain jos keskusmuisti on täynnä, joten RAMmmin lisääminen varmaan auttaisi. Näennäismuistin koolle on kuitenkin rajana lähinnä kovalevytila.

    Äänestä

kokeilin tuota ja alhainenhan se olikin (288mt) lisäsin se 1024mt
kiitos vastauksista

Äänestä
  • Voisitko ihan mielenkiinnon vuoksi kertoa auttoiko? Pelittääkö paremmin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kasari kirjoitti:

Kun mulla on hp.n kannettava AMD Athlon Xp-m (1.8ghz) 512mt välimuistia, 64mt näytön ohjain.

paketissa sanottiin että näytön ohjain käytttää jaettua välimuistia

KYSYMYS:
Kun pelaan esim. cs... tulee virhe ilmoitus "näennäismuisti ei riitä" se lataa hetken ja peli jatkuu. (jos yli 10 henkeä niin rupee jo tökkimäänkin ihan sikana) Korjautuuko ongelma jos ostan toisen 512mt kamman vai meneekö näyttiksen uusimiseksi??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu