helmikuussa on vala edessä joillain, itselläni se vakuutus ku en kuulu kirkkoon. onko totta et jos kaikki onnistuu siinä valassa niin vois saada kuntsarin? entäpä ku itse osallistun siihen vakuutukseen niin voiko siitä tulla samanlailla kuntsari vai syrjitäänkö meitä pakanoita taas? vai onko kyseessä ihan vaa villi tornari, et kuntsareita voitas noinki helpost jutusta jakaa?
kuntsari valasta/vakuutuksesta??
pakana
3667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
saman valaloman kun muutkin.Ei syrjtä.Sivarissa syrjitään.Siellä joutuu "alkuajan" olemaan tytön roolissa eli antavana osapuolen.Vanhempana sivarina pääset sitten "niskaan".Se on syrjintää mun mielestä.
Perusyksikön päälliköllä on valta antaa kuntoisuuslomaa, esim. sotilaspastorilla on valta vain ehdottaa kuntoisuuslomaa.
Se on ihan yksikkösi päälliköstä kiinni, mitä hän arvostaa ja haluaa palkita: saa antaa kaikille kuntsarin esim.
Mutta jos hän katsoo, ettei pakana ansaitse kuntsaria, niin hän voi antaa kuntsarit vain kirkkoon kuuluville ilman että sitä tarvitsee perustella erikseen tai että siinä olisi laitonta tai väärää Suomen lakien ja armeijan pysyväisasiakirjojen mukaan. Kuitenkin kirkkoon kuuluvat tekevät useita asioita taas mitä pakanat eivät tee ja on muutenkin ikäänkuin ryhdikkäämpää ja suoraselkäisempää kuulua kirkkoon ja siksikin voi sillä kunnostautua ja ansaita kuntsarin.
Valamarssin suorittamisesta ehkä voisi antaa kuntsarin, mutta ei siitä ainakaan JPr:ssä, kesällä 2003, mitään kuntsareita tullut vaikka polki polkupyörällä 180 kilsaa.