Rissalan lentoturmassa 3. lokakuuta 1978 Suomen Ilmavoimien Douglas DC-3 putosi Kuopiossa heti Rissalan lentokentältä nousun jälkeen Juurusveteen.
Viisitoista ihmistä menehtyi, heistä kolme oli lentohenkilökuntaa.
Nykyisen tasavallan presidentti Tarja Halosen piti olla mukana lennolla, mutta hän odotti tytärtään ja hänen lääkärinsä oli kehottanut häntä välttämään lentämistä.
Viisitoista ihmistä menehtyi, heistä kolme oli lentohenkilökuntaa.
Nykyisen tasavallan presidentti Tarja Halosen piti olla mukana lennolla, mutta hän odotti tytärtään ja hänen lääkärinsä oli kehottanut häntä välttämään lentämistä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lueppa Raamattusi paremmin siellä sanotaan,selvästi "Homous ja Lespous" on Jumalan silmissä kauhistus.
kun on uskovaistakin, lahkolaisista puhumattakaan.
oli silmätysten kuoleman kanssa Tsunamissa.
Tuhansien muiden menehtyessä ympärillä Sauli pelastui.
Tulee mieleen, mikä tarkoitus oli, että juuri meidän Sauli säästyi
Tarjalla Presidenttina ja Saulilla Varapääjohtajana.
Tsunamista selvinnyt kypsä presidenttimme on miettinyt asiat selviksi ja se jos mikään on erottunut vaalikeskusteluista.
On ollut enkeleillä tehtävää, kun Sauli on roikkunut puhelintolpassa. Turha sitä on kiistää. Saadaanpa nähdä sunnuntaina.
Näinköhän me sitten juhlimme kaduilla, kuten chilessä tai brasiliassa.
Saapa nähdä, suomalainenkin voi iloita.
Tarja Halonen on ollut Suomen ensimmäinen naispresidentti. Ihan ok sinänsä, itsekin äänestin häntä silloin, vaikka jo heti maaliskuussa 2000 jouduin useampaan kertaan pettymään hänen käytökseensä. Hänen välttyminen Rissalan onnettomuudesta varmasti oli sellainen positiivinen kohtalo, joka mahdollisti hänen uransa jatkumisen.
Nyt Tarja Halonen on jo tehrävänsä tehnyt. On hämmästyttävää, että hän väkisin yrittää roikkua presidentin virassa vielä toisen pitkän kauden (yhteensä 12 vuotta!). Ilmeisesti Mäntyniemi ja Kultaranta ovat niin kivoja paikkoja ja toisaalta mitään muutakaan kiinnostavaa tehtävää ei ollut tarjolla. Entisenä presidenttinä hänellä kuitenkin olisi paljonkin mahdollisuuksia toimia Suomen kunniaksi jossain kansainvälisessä tehtävässä.
Nyt olisi loistava tilaisuus valita uusi presidentti, joka hänkin on ollut mukana kohtalon arpajaisissa - Khao Lakissa. Hänen säilyminen hyökyaallosta oli tietysti positiivinen kohtalo, joka mahdollisti hänen uransa jatkuvuuden.
Hiteriä vastaan epäonnistui vuonna 1944 attentaatti. Sen jälkeen oli mies täynnä kohtalon-uskoa ja totaalista voittoa. Mitenköhän tavjalla?