Glukoosi-fruktoosisiirappi

Hei,

Onko glukoosi-fruktoosisiirappi gluteenitona, jos se valmistetaan vehnästä? Valmistetaanko se siis vehnän tärkkelyksestä?
35884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

On se gluteenitonta. Voithan varmistaa asian vielä liitosta.

Äänestä

ole täysin gluteenitonta. Ainakin, jonka täytyy pitää luontaisesti gluteeniton ruokavalio, ei voi käyttää glukoosi-fruktoosisiirappia, joka on valmistettu vehnästä/ohrasta.

Äänestä

Alunperin on vehnästä ja ohrasta, voi olla myös muistakin tehty, esim: sokerijuurikkaasta. Nestesokeri on gluteenitonta (glukoosi-fruktoosisiirappi) joten se sopii keliaakikoille, mutta erittäin harvinaista iho-keliakiaa sairastaville ei suositella lainkaan viljapohjaisia tuotteita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


villakoira kirjoitti:

Hei,

Onko glukoosi-fruktoosisiirappi gluteenitona, jos se valmistetaan vehnästä? Valmistetaanko se siis vehnän tärkkelyksestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu