Tulpat vaihtoon

High Octane

Meinasin vaihtaa tulpat itse Octaviaani (1.6 GLX, v-98), mutta huomasin imusarjan olevan kivasti edessä keskimmäisien tulppien kohdalla. Ei kai imusarjaa tarvitse ottaa pois, että saa tulpat vaihdettua? Onkos joku vaihtanut tulpat itse? Sitten toinen kysymys.. Onko vaihdelaatikon öljyn täyttö tulppa vaihdelaatikon päällä oleva muovinen tulppa? Ja minkä kokoinen kuusiokolo avain käy pohjaroppuun? Otetaan vinkit vastaan...

10

4819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8 venttiilinen

      Niin pitää imusarjaa löysätä!

      Jopa merkkihuollossa jättävät laiskuuttaansa keskimmäiset tulpat vaihtamatta.

      • tarvi

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)


      • High Octane
        tarvi kirjoitti:

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)

        Täytyy kokeilla lenkkiavaimella... Kiitoksia vinkistä!


    • onnistuu

      Jännittävä imusarjaratkaisu on yleinen VW-konsernin 1,6 -litraisissa koneissa. Tulpanvaihto onnistuu ainakin seuraavilla varusteilla: tulppahylsy, siihen noin kymmensenttinen jatkovarsi jota voi tarvittaessa hieman kääntää hylsyyn nähden.

      Näitä kiilamaisella karalla varustettuja jatkovarsia alkaa nykyään löytyä työkaluja myyvistä liikkeistä. Kääntyvä nivelkin käy, joskin käytössä kömpelömpi. Tämän yhdistelmän päähän räikkä tai vääntövarsi, jo pitäisi pelittää.

      Ahtaassa paikassa sijaitsevien tulpanhattujen kanssa temppuilu on oma lukunsa. Johdosta ei saisi vetää suoraan. Itse onnistuin vääntämään sopivalla ruuvimeisselillä tulpanhatun alapäästä. Myös tulpanjohtojen takaisintyöntö on temppuilua, mutta onnistuu ilman apuvälineitä voimaa käyttäen.

      Vaihdon omassa autossani tulpat syksyllä tekemäni 120 000 km huollon yhteydessä. Aika rumilta näyttivät löysällä olevien vanhojen tulppien kannat, vaikka edelliset huollot oli tehty merkkiliikkeessä. Kulku parani vaihdon myötä huomattavasti. Ilmeisesti tulppia ei homman työläyden takia oltu vaihdettu huolto-ohjeen mukaisesti 30 000 km:n välein.

      Vaihdelaatikosta en osaa sanoa varmasti, mutta täyttötulppa taitaa olla vihreä. Poisto- ja tarkastusaukkojen kuusiokolo on 17 millin luokkaa. Avaimen voi tehdä pultista, jossa on sopiva kanta.

      • BIK1

        Pulttia parempi 17mm kuusiokoloavain (väänsin pultin poikki), on avainkooltaan 17 mm jatkomutteri., semmonen noin kolmen tavallisen mutterin korkuinen joka on tarkoitettu kierretandon jatkokseksi. Ainakin Pirkkalan (Tampereen lähellä) Motonetti myy.


    • Sörsselssönni
      • HärskiHartikainen

        Onhan Skoda kestävä auto, joten korjausohjeiden antaminen vuoden -98 malliin on ihan asiallista. Nettiautossakin löytyy neljä tuon vuosimallin autoa samalla koneella.


    • nsgsnngfsngfs

      On täyttö vaihteiston päällä.
      Miten muuten merkkihuolto jäähdyttää koneen ennen tulppien vaihtoa.
      Alumiinikannen tulpan jengat ovat entiset jos kuumana avaa.

    • Ei ole tarkoitus kestää tulppien vaihtoon asti. Saat kuusakoskelta hyvän tarjouksen.

    • skädäm

      onko skodassa suunnitteluvika jos noin vaikee on perushuoltokin? ei ihme että merkkihuolto jättää huollot tekemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      167
      1623
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      941
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      753
    4. 51
      645
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      18
      641
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      547
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      189
      437
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      429
    Aihe