Tulpat vaihtoon

High Octane

Meinasin vaihtaa tulpat itse Octaviaani (1.6 GLX, v-98), mutta huomasin imusarjan olevan kivasti edessä keskimmäisien tulppien kohdalla. Ei kai imusarjaa tarvitse ottaa pois, että saa tulpat vaihdettua? Onkos joku vaihtanut tulpat itse? Sitten toinen kysymys.. Onko vaihdelaatikon öljyn täyttö tulppa vaihdelaatikon päällä oleva muovinen tulppa? Ja minkä kokoinen kuusiokolo avain käy pohjaroppuun? Otetaan vinkit vastaan...

10

4743

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8 venttiilinen

      Niin pitää imusarjaa löysätä!

      Jopa merkkihuollossa jättävät laiskuuttaansa keskimmäiset tulpat vaihtamatta.

      • tarvi

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)


      • High Octane
        tarvi kirjoitti:

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)

        Täytyy kokeilla lenkkiavaimella... Kiitoksia vinkistä!


    • onnistuu

      Jännittävä imusarjaratkaisu on yleinen VW-konsernin 1,6 -litraisissa koneissa. Tulpanvaihto onnistuu ainakin seuraavilla varusteilla: tulppahylsy, siihen noin kymmensenttinen jatkovarsi jota voi tarvittaessa hieman kääntää hylsyyn nähden.

      Näitä kiilamaisella karalla varustettuja jatkovarsia alkaa nykyään löytyä työkaluja myyvistä liikkeistä. Kääntyvä nivelkin käy, joskin käytössä kömpelömpi. Tämän yhdistelmän päähän räikkä tai vääntövarsi, jo pitäisi pelittää.

      Ahtaassa paikassa sijaitsevien tulpanhattujen kanssa temppuilu on oma lukunsa. Johdosta ei saisi vetää suoraan. Itse onnistuin vääntämään sopivalla ruuvimeisselillä tulpanhatun alapäästä. Myös tulpanjohtojen takaisintyöntö on temppuilua, mutta onnistuu ilman apuvälineitä voimaa käyttäen.

      Vaihdon omassa autossani tulpat syksyllä tekemäni 120 000 km huollon yhteydessä. Aika rumilta näyttivät löysällä olevien vanhojen tulppien kannat, vaikka edelliset huollot oli tehty merkkiliikkeessä. Kulku parani vaihdon myötä huomattavasti. Ilmeisesti tulppia ei homman työläyden takia oltu vaihdettu huolto-ohjeen mukaisesti 30 000 km:n välein.

      Vaihdelaatikosta en osaa sanoa varmasti, mutta täyttötulppa taitaa olla vihreä. Poisto- ja tarkastusaukkojen kuusiokolo on 17 millin luokkaa. Avaimen voi tehdä pultista, jossa on sopiva kanta.

      • BIK1

        Pulttia parempi 17mm kuusiokoloavain (väänsin pultin poikki), on avainkooltaan 17 mm jatkomutteri., semmonen noin kolmen tavallisen mutterin korkuinen joka on tarkoitettu kierretandon jatkokseksi. Ainakin Pirkkalan (Tampereen lähellä) Motonetti myy.


    • Sörsselssönni
      • HärskiHartikainen

        Onhan Skoda kestävä auto, joten korjausohjeiden antaminen vuoden -98 malliin on ihan asiallista. Nettiautossakin löytyy neljä tuon vuosimallin autoa samalla koneella.


    • nsgsnngfsngfs

      On täyttö vaihteiston päällä.
      Miten muuten merkkihuolto jäähdyttää koneen ennen tulppien vaihtoa.
      Alumiinikannen tulpan jengat ovat entiset jos kuumana avaa.

    • Ei ole tarkoitus kestää tulppien vaihtoon asti. Saat kuusakoskelta hyvän tarjouksen.

    • skädäm

      onko skodassa suunnitteluvika jos noin vaikee on perushuoltokin? ei ihme että merkkihuolto jättää huollot tekemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3511
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2660
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2073
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1790
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1303
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1214
    Aihe