Tulpat vaihtoon

High Octane

Meinasin vaihtaa tulpat itse Octaviaani (1.6 GLX, v-98), mutta huomasin imusarjan olevan kivasti edessä keskimmäisien tulppien kohdalla. Ei kai imusarjaa tarvitse ottaa pois, että saa tulpat vaihdettua? Onkos joku vaihtanut tulpat itse? Sitten toinen kysymys.. Onko vaihdelaatikon öljyn täyttö tulppa vaihdelaatikon päällä oleva muovinen tulppa? Ja minkä kokoinen kuusiokolo avain käy pohjaroppuun? Otetaan vinkit vastaan...

10

4819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8 venttiilinen

      Niin pitää imusarjaa löysätä!

      Jopa merkkihuollossa jättävät laiskuuttaansa keskimmäiset tulpat vaihtamatta.

      • tarvi

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)


      • High Octane
        tarvi kirjoitti:

        On vaihdettu ilman imusarjan irroitusta/löysäämistä. Sopivan kokoisella lenkkiavaimella onnistuu. Kone 1.6 8v (AKL)

        Täytyy kokeilla lenkkiavaimella... Kiitoksia vinkistä!


    • onnistuu

      Jännittävä imusarjaratkaisu on yleinen VW-konsernin 1,6 -litraisissa koneissa. Tulpanvaihto onnistuu ainakin seuraavilla varusteilla: tulppahylsy, siihen noin kymmensenttinen jatkovarsi jota voi tarvittaessa hieman kääntää hylsyyn nähden.

      Näitä kiilamaisella karalla varustettuja jatkovarsia alkaa nykyään löytyä työkaluja myyvistä liikkeistä. Kääntyvä nivelkin käy, joskin käytössä kömpelömpi. Tämän yhdistelmän päähän räikkä tai vääntövarsi, jo pitäisi pelittää.

      Ahtaassa paikassa sijaitsevien tulpanhattujen kanssa temppuilu on oma lukunsa. Johdosta ei saisi vetää suoraan. Itse onnistuin vääntämään sopivalla ruuvimeisselillä tulpanhatun alapäästä. Myös tulpanjohtojen takaisintyöntö on temppuilua, mutta onnistuu ilman apuvälineitä voimaa käyttäen.

      Vaihdon omassa autossani tulpat syksyllä tekemäni 120 000 km huollon yhteydessä. Aika rumilta näyttivät löysällä olevien vanhojen tulppien kannat, vaikka edelliset huollot oli tehty merkkiliikkeessä. Kulku parani vaihdon myötä huomattavasti. Ilmeisesti tulppia ei homman työläyden takia oltu vaihdettu huolto-ohjeen mukaisesti 30 000 km:n välein.

      Vaihdelaatikosta en osaa sanoa varmasti, mutta täyttötulppa taitaa olla vihreä. Poisto- ja tarkastusaukkojen kuusiokolo on 17 millin luokkaa. Avaimen voi tehdä pultista, jossa on sopiva kanta.

      • BIK1

        Pulttia parempi 17mm kuusiokoloavain (väänsin pultin poikki), on avainkooltaan 17 mm jatkomutteri., semmonen noin kolmen tavallisen mutterin korkuinen joka on tarkoitettu kierretandon jatkokseksi. Ainakin Pirkkalan (Tampereen lähellä) Motonetti myy.


    • Sörsselssönni
      • HärskiHartikainen

        Onhan Skoda kestävä auto, joten korjausohjeiden antaminen vuoden -98 malliin on ihan asiallista. Nettiautossakin löytyy neljä tuon vuosimallin autoa samalla koneella.


    • nsgsnngfsngfs

      On täyttö vaihteiston päällä.
      Miten muuten merkkihuolto jäähdyttää koneen ennen tulppien vaihtoa.
      Alumiinikannen tulpan jengat ovat entiset jos kuumana avaa.

    • Ei ole tarkoitus kestää tulppien vaihtoon asti. Saat kuusakoskelta hyvän tarjouksen.

    • skädäm

      onko skodassa suunnitteluvika jos noin vaikee on perushuoltokin? ei ihme että merkkihuolto jättää huollot tekemättä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      244
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      189
      1644
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1302
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1005
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      746
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe