C4 vikakartoitus

Aakku

Nyt alkaa C4 olla jo siinä iässä, jotta käyttökokemuksia alkaa kertyä. Mulla 1.6 coupe 22000Km ja siinä seuraavaa:
- Takaluukku jumittui kesällä, öljyttiin.
- Vakionopeussäädin lakkasi toimimasta. Tuli virheilmoitusta, Virrat pois ja uusi käynnistys.
- Kolinaa moottoritilasta. Yksi komponentti nojasi ilmanputsarin kanteen. Muovilevy tuulilasin alla aika hepponen, taivutettu ylös takaisin.
- Ikkunoiden tiivistekumit kuprulla ja pullistelee. Tämä homma vielä vaiheessa.
- Kesken matkaa hälytys matkustajan turvavyön aukijäämisestä. Pikakorjaus laittamalla vyö kiinni. Istuimella ei ollut matkustajaa ja tavaraa. Korjaantu itsestään.
- Ilmastoinnista kaasut pihalle. Komponenttivika osa tilattiin Ranskasta. kesti 3 viikkoa.
Muilta kuultua:(Samanlainen auto)
- Kolinaa takapäässä
- Ajonesto menee päälle jos pysäköidessä jättää vilkun oikealle päälle.
- Erilaisia elektroniikkavikoja

21

9696

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljastui,...

      ilmastointivika paljasti!!
      c4:sta ei ole mennyt yhtään ilmastointia!!!
      tiedän koska olen veholla töissä!!
      pullaposki,lökäpöksy.. menit ansaan...

      • wiisaus?

        -Ei ole koskaan ennen mennyt rikki ja taas meni!...;)


      • Aakku

        Sinä joka olet Veholla töissä tiedät varmaan että siellä on salassapitovelvollisuus voimassa. Tästä johtuen jos kysyn huollosta, jotta onko tällaista vikaaa tullut aikaisemmin vastaan niin et varmasti latele kaikkia tietojasi. Surkuhupaisa juttu oli Citroen huollossa (ei tosin Veho) kun kysyin onko ollut muissa C4 malleissa ilmastointivikoja. "No ei ainuttakaan" oli kaikkien yhteinen vastaus. Menivät hiljaiseksi kun kerroin heillä olevan huono muisti kun juuri edellisellä viikolla siellä oli korjattu vastaava vika toisesta C4 coupesta.
        Siitä huolimatta, jos joku olettaa tämän olevan provo niin kerron olevani varsin tyytyväinen autooni, sekä huoltopalveluun.


      • sälli

        väittää aina olevan provo jos kirjoitus kohdistuu hänen jatkeeseensa,jollain bemu,mese jollain citikka


    • arvioida..

      aakku ikäsi!!
      olet varmaan jo täyttänyt 18 vee...
      mutta olet 6 vuotiaan tasolla!!
      runk,,runk,,

      • Pete3

        työkaverin C4 vaihdettiin ilmastointi kun kaksiosinen ilmastointi ei toiminut hantinpuolella.


      • ilmastointi?
        Pete3 kirjoitti:

        työkaverin C4 vaihdettiin ilmastointi kun kaksiosinen ilmastointi ei toiminut hantinpuolella.

        siis vaihedettiin ilmastointi?Kun ei hantin puolella toiminut?
        Millaine ilmastointi sitikoissa oikein on? eikö siellä ole yleensä yksi ilmastointi eli kompura ja muut hässäkät?vai olenko jostain jäänyt paitsi...
        Eli kuinka se voi mennä rikki hantin puolelta?
        Kertokaa tyhmälle niin olen huomann taas vähän viisaampi.


      • Citrophoros
        Pete3 kirjoitti:

        työkaverin C4 vaihdettiin ilmastointi kun kaksiosinen ilmastointi ei toiminut hantinpuolella.

        Oma kupee menee ilmastoinnin takia korjaukseen ensi tiistaina, kun C4:n A/C ei anna enää kylmää ilmaa kuljettajan puoleisista suuttimista.
        Jos säädän lämmöt alle 20*C:lle, niin johan tuleekin kuumaa ilmaa, riippumatta, onko ilmastointi AUTOLLA tai autotta.


      • provoja..
        Citrophoros kirjoitti:

        Oma kupee menee ilmastoinnin takia korjaukseen ensi tiistaina, kun C4:n A/C ei anna enää kylmää ilmaa kuljettajan puoleisista suuttimista.
        Jos säädän lämmöt alle 20*C:lle, niin johan tuleekin kuumaa ilmaa, riippumatta, onko ilmastointi AUTOLLA tai autotta.

        pullaposket!!


      • onnnn
        Pete3 kirjoitti:

        työkaverin C4 vaihdettiin ilmastointi kun kaksiosinen ilmastointi ei toiminut hantinpuolella.

        provo!!!


    • paavo

      kantaa tähän asiaan!kerroin viestissäni c4:sen takaiskarihommasta tuossa aiemmin,katsoimme asentajan kanssa c4:n vikasivuilta missä näkyi kaikki v.2005-2006 ilmenneet viat!
      ilmastointivikoja ei ollut yhtäkään!!
      kannattas ottaa asioista selvää ennen kuin alkaa tuputtaa väärää tietoa!

      • Aakku

        Nyt kannattaa miettiä sitten kirjautuuko kaikki viat vikasivuille.
        Tässa mun ilmastoinnin rikkoutuminen tapahtui syksyllä 2005. Eka kerralla todettiin vika ja laitettiin uudet kaasut sisään väliaikaisesti. (Toimi 2 päivää)Sen jälkeen ajoin ilman ilmastointia 3 viikkoa, koska kyseistä komponenttia ei ollut saatavilla. Uusi käynti korjaamolla ja homma kunnossa (takuutyö). Tästä toisesta C4:stä joka oli aikaisemmin korjattu oli myös kaasut tulleet pihalle. En tiedä oliko vika samassa paikassa.
        No joka tapauksessa oli tarkoitus vain kerätä tietoa kyseiseen malliin ilmenneistä murheista, vaikka pienimmistäkin. Ilmeisesti niitä ei sitten ole.
        Tai ehkä järkevämpää ettei niistä tällä palstalla puhu.


      • TT-Citikka
        Aakku kirjoitti:

        Nyt kannattaa miettiä sitten kirjautuuko kaikki viat vikasivuille.
        Tässa mun ilmastoinnin rikkoutuminen tapahtui syksyllä 2005. Eka kerralla todettiin vika ja laitettiin uudet kaasut sisään väliaikaisesti. (Toimi 2 päivää)Sen jälkeen ajoin ilman ilmastointia 3 viikkoa, koska kyseistä komponenttia ei ollut saatavilla. Uusi käynti korjaamolla ja homma kunnossa (takuutyö). Tästä toisesta C4:stä joka oli aikaisemmin korjattu oli myös kaasut tulleet pihalle. En tiedä oliko vika samassa paikassa.
        No joka tapauksessa oli tarkoitus vain kerätä tietoa kyseiseen malliin ilmenneistä murheista, vaikka pienimmistäkin. Ilmeisesti niitä ei sitten ole.
        Tai ehkä järkevämpää ettei niistä tällä palstalla puhu.

        Meitä on jokaiseen junaan. Aika moni haluaa olla ainakin lähes aina oikeassa - itsekkin olen siihen syyllistynyt, valitettavasti. Sitten on niitä, joiden mielestä jokin merkki on kertakaikkiaan surkea. Se vain on, vaikka mitä todettaisiin.

        Asiallistakin tekstiä kyllä löytyy (kuten sinun alkuperäinen viestisi). Ja on sitä itsekkin - ainakin joskus - jonkun kunnollisen viestin onnistunut laatimaan.

        Sinun alkuperäinen viestisi oli mielenkiintoinen, vaikken C4:sta omistakkaan.


    • Vikalista

      -kuskin rullavyö vaihdettu
      -termostaatti vaihdettu
      -kuskin penkin lämmityselementti vaihdettu
      Kaikki menny takuuseen ilman suurempia ongelmia.

    • aimo rutka

      Minulla c4 vuosimallia 05 automatick, takuuaikana korjattiin, tai piti korjata, ilmastointi ( oli kuin lehmän henkäys), penkinpäälliset (väärä materiaali), kaikki ovien lukot(ei auennu kuin avaimella). Ainoastaan lukot on toiminnu toisen korjauksen jälkeen. Nyt muutamanvuoden on vakionopeudensäädin reistannu, useinmiten toimii mut silloin tällöin ei pysy päällä.

    • TUSKAINEN

      VAI EI SITIKASSA ILMASTOINTIVIKAA OLE!! EI NII KUN SE EI PELAA OLLENKAAN!!!!!!!!!!!!!!!

    • C4VTR

      Mulla C4 VTR vm.2005 ajet.215th kaikki toimii niin kuin pitää.....

    • C4minullakin

      Olihan tossa aloittajalla kaikenlaista.

      Mulla melko tarkasti 200 000 ajettu c4

      -joku muutaman kympin alustaosa vaohdettu
      -takajarrulevyt vaihdettu ruostumisen takia...tätä epäilen vieläkin turhaksi.
      - yksi ikkunannostimen moottori
      -tuulilasinpyyhkijän joku vivusto, ei hyytynyt mutta klonkutti.
      -ainakin yksi äänenvaimennin ja sitä edeltävä putkikin, en muista olisko kahteen otteeseen vaihtunut jotain.
      -muuten normi huollot.

      Tielle ei ole jättänyt, koneen päästöt on kuulemma ihan OK ja ruostetta ei alustassa ole. Pientä vetelyyttä alkaa olla ohjaajan istuimessa, siitä voisi vieterit vetää kireelle ja uusia fyllit ennenkuin se muuttuu kuppi-istuimeksi.

    • 1Ahelmiina

      C 4 mootori sammuu ja samalla huomasin että myös sisätilan puhallin lakkaa toimista

      • dippadaadappadii

        Voi kauheaa, torstaina pitäisi auto saada. Kuinkahan on tulevaisuus?


    • Anonyymi

      C4 2010 etuvastuksen liitin heikko "hituvirtaliitin". Plus liitin kuumentunut
      ja sipannut. Uuteen adapteri, juotokset ja kutistemuovit etuvastukseen,
      tueksi massa. Kunnon väliliitin abikoilla. Etuvastukseen käy myös 2,8 mm
      laattaholkit ilman eristystä, kutistemuovit päälle. Turhia menoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      73
      1193
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      101
      1160
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1035
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      75
      1027
    5. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      998
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      910
    7. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      868
    8. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      131
      850
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      805
    10. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      801
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      701
    12. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      696
    13. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      71
      691
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      691
    15. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      662
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      647
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      642
    18. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      629
    19. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      622
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      614
    Aihe