mitä mieltä

puolensa pitävä

Ostin uuden tietokoneen,jossa ilmeni näytössä jo 1-2kk kuluttua vikaa.Vein huoltoon ja siitä laite eteenpäin,luvattiin UUSI näyttö.Odotin viikon ,tiedustelin asiaa,sanottiin ettei ole uutta tällähetkellä antaa.Pitää ottaa maahantuojaan yhteyttä,tilataan saksata.Soittelin monet puhelut eri henkilöille,josta asiaa voi tiedustella,olin kuin pallo jota heiteltiin,sinne ja tänne eri lupauksia.Sainkin ilmoituksen,että nyt on uusi näyttö tulkaa hakemaan.Kävin ihmettelemään,sanottiin 2päivää sitten ettei ole uutta,ajattelin ompa nopea tilaus saksasta.Otin asiasta paremmin selvää,sehän olikin jonkun muun huollettu vanha näyttö,sormen jäljet näytössä mukaan lukien.Enhän minä siihen suostunut,taas soittoja monelle eri henkilölle,vaadin uuden laitteen niin kuin olin ostaessanikin.En ollut ostamassa kenenkään vanhaa laitetta.Sopimuksessa on 3v näyttö takuu haku,huolto,palautus.Sain uuden näytön,mutta vain omasta JÄRKEVÄSTÄ toiminnasta.

3

845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moonika

      Pistää vihaksi tuollainen toiminta! Itse jos ei puoliaan pidä niin yrittävät kusettaa minkä ehtivät. Ja jos takuuaika ehtii just kulua umpeen, niin sanotaan et "voi voi, ei me korvata kun ei ole takuu voimassa..." Paitsi et lain mukaan liike on vastuussa tuotteesta vielä kohtuullisen ajan tuotteen takuuajan jälkeenkin.

      Tollasille pompottajille pitäis vaan haistattaa pitkät ja viedä koko paketti takaisin ja sanoa et pitäkää romunne ja ostaa uus muualta. Levitä sanaa huonosta palvelusta niin paljon kuin suinkin ehdit, ei asiat muulla kuin boikotilla parane.

      • Nuuka josefiina

        Samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja, eli pistää vihaksi. Tekisikin mieleni melkein kysyä,että mikä liike tuollaista oikein harrastaa,niin tietää itse varoa.


    • Aikaasitten

      Eli ostin videot kymmenen vuotta sitten :) Mutta vieläkin on mielessä, että ne aikoinaan hajosivat aivan uutena, parin viikon käytön jälkeen! Vein liikkeeseen ja odotin ja odotin. Menin kyselemään aikojen kuluttua joko ovat videot kunnossa ja ne annettiin minulle. Kotona huomasin edelleen niiden olevan aivan toimintakelvottomat, vein takaisin, ja taas odottelin tosi pitkään. Menin kysymään ja sanottiin ei pysty korjaamaan pitää kanssa jostain saksasta tilata osa.
      Taas kun menin sanoivat, osaa ei saada, ja vihdoin tarjosivat uusia videoita tilalle!
      Nämä uudet mitkä sain toimivat siis vieläkin :)
      Mutta kyllä harmitti koko odotus niin paljon, kun ostin uudet videot eikä minulla sitten ollutkaan niitä moneen kuukauteen!
      Miksi ruveta yrittäjäksi jos asiakas on ihan heittopussina? En kanssa ymmärrä liikkeiden toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      146
      3725
    2. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      112
      3669
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      24
      2514
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      5
      2315
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      28
      2123
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1292
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1095
    8. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      32
      882
    9. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      134
      873
    10. Oikea syy siihen

      miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä
      Ikävä
      34
      774
    Aihe