Xantian jarruventtiili

on alkanut äännellä aina jarrua painettaessa. Onko tuttu vika? Paha korjata? Onkohan edes kovin vaarallista?
4754
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinähän on varmaankin montakin syytä,mutta paria yleistä voisi valaista,polkimen ympäristön puhdistus,ja aivan siitä venttiilistäkin,nykyisin kätevää suihke vaseliiniä,sillä nätisti nikamiin suihkasis,toinen olisi jarru sylintereiden kiinni juuttuminen ja myös satula tapit,joita ei edes dynamometrissä näe,iso sylinteri haluaa paljon nestettä,työtäen laikkaa edellään,ja polin on oudon tuntuinen,suhisee pitkään,puhdistelulla ja voitelulla omana työnä hyvä tulee,tarvittaessa uusitaan jarrusylintereiden kumit

Äänestä

uusi asia.parin viikon päästä joudun vaihtamaan venttiilin kun se käy kuulemma käyttäjän korvaan.
venttiilin äänet eivät millään tavalla vaikuta järjestelmän toimintaan.kaikki toiminnot ovat tallella kuten äänettömässäkin venttiilissä.
suosittelen raskaampaa jalkaa ajoittain niin kauan kuin keliä riittää,ja se ei tarkoita amerikkalaista elokuva rengasta joka kiljuu sorallakin.vaan voimakkaampaa jarrujen käyttöä kun se on muuta liikennettä vaarantamatta mahdollista.jatkuvat kevyet jarruttelut aiheuttavat takertelua ja jopa jumiutumista joten vaikka viikottainen raskaampi käyttö pitää huolen vehkeitten liikkuvuudesta.kun taas tulee lipsut kelit niin siihen ei ole enää mahdollisuutta ennen seuraavaa sulaa keliä.kannattaa kokeilla.

Äänestä
  • Paitsi ABSeilla on kiva junttailla tallaa pohjaan vaikka vähän liukkaammilla keleillä... ;-)

    Äänestä

On kuulemani mukaan Xantian tyyppivika, Veho vaihtoi ko. venttiilejä aikanaan paljon takuuseen.
Muistaakseni osa on vanhassa rahassa tonnin luokkaa, päälle tulee parin tunnin vaihtotyö.
Mulla ääni kuuluu erityisesti kylmänä, mutta kun systeemi lämpiää, ääni katoaa. Ei kuulemma vaikuta jarrujen toimintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Santeri kirjoitti:

on alkanut äännellä aina jarrua painettaessa. Onko tuttu vika? Paha korjata? Onkohan edes kovin vaarallista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu