Ilta-Sanomien online-gallup "Voittaako Niinistö Halosen" näyttää lupaavalta näin äänestyspäivän aattona. Keskustan ja Kokoomuksen yhteistyö taitaa viimeinkin olla todellisuutta - tosin näyttää siltä, että Niinistö on saamassa kaikilta muiltakin rintamilta roppakaupalla ääniä, joten ilmassa on ilmiselvää muutoshalukkuutta maamme ykköspaikan haltijan suhteen. On se hienoa huomenna mennä äänestämään Suomelle oikeasti osaava presidentti.
Sauli 60% - Tarja 40%
juha210
14724
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olet taistelija, mutta et ole realisti. Uskot viimeiseen asti, mutta joudut haukkaamaan.
Realistina tiedän, että taistelu pitää viedä loppuun asti, sillä mikään ei ole selvää, ennen kuin se on selvää.
Saulin markkinapuheiden uskojia ei Suomesta löydy riittävästi.
Sauli on esittänyt asiansa sen verran selkeästi, että ei siihen merkonomin titteliä tarvita ymmärtääkseen, mistä on kysymys.
Yksittäiset projektit ovat tietysti eri asia, kuin massojen hallinta. Väittäisin, että negatiivisuus ja vastakkainasettelu laskivat osaltaan Niinistön arvoa merkittävästi.
Toisaalta patavanhoillisten ryhmittäytyminen Niinistön taakse lisäsi epävarmojen äänestäjien katoa.
Tyhmänpulskeat itsestään liikoja luulevat merkonomit ovat Saulin kannattajakunnan selkäranka. Mutta heitä ei ole tarpeeksi.
Tyhmänpulskea intellektuelli on tyypillinen USA-vastainen sivistyssanoilla snobbaileva tuhottomasti turhaa jauhava selittäjä. Onneksi heitä ei tarpeeksi.
Niinistöä ja negatiivisuutta et voi rehellisyyden nimissä millään asteikolla yhdistää toisiinsa.
Vastakkain asettelun aika on ohi - me olemme kaikki samassa veneessä.
Niinistö kipparoi uppoaaaaaaaa ...
Ei kannata lähteä samaan veneeseen Saulin kanssa.
Työvoimapoliittisesti voisi olla ok, mutta turvallisuuspoliittisesti ei.
Onneksi sinun kaltaisiasi "yrittäjiä" on tarpeeksi... työttömyys pysyy siellä 200 000 kieppeillä...
...eli sinäkin olet ymmärtänyt... ehkä...
Ei keskustalaisilla ole mitään tuotakaan tulosta vastaan.
Taitaa kuitenkin käydä niin, että Halonen vetäisee pitemmän kortongin.
Niinistön 60% ääniosuus edellyttää, että hän toisella kierroksella yli miljoona ääntä enemmän kuin ensimmäisellä. Halosen 40% äänimäärä tarkoittaa, että hän saisi 190.000 ääntä vähemmän kuin ensimmäisellä kierroksella. Oma laskelmani on seuraava:
Oletetaan, että ääniä annetaan sama määrä kuin ensimmäisellä kierroksella. Halosen saadessa samat omat äänensä kuin ensimmäisellä kierroksella, + 24% Vanhasen äänistä ja 78% Hautalan äänistä, hänen äänimääränsä on noin 1,614 milj ääntä. Niinistön saadessa kaikki ensimmäisen kierroksensa omat äänensä, + 76% Vanhasen, 22% Hautalan äänistä ja kaikki Soinin, Kalliksen, Laxin ja Lahden äänet, hänen äänimääränsä olisi 1,403 milj ääntä. Eli tämän laskelman mukaan Halonen voittaisi noin 211 tuhannella äänellä. Toinen laskelma antaa äänieroksi 268.000 ääntä Halosen eduksi. Sunnuntai-iltana nähdään vaalin tulos ja omien laskelmieni tarkkuus.