kuulin että eräs salia pitänyt voimamies on velkaa siitä että joku myi sen salin kamat ja siitä luvattu provisio jäi maksamatta. kaveri vielä sai 2000€ kovemman hinnan mitä kamojen omistaja oli ajatellut. silti ei saanut oikea kaupan luotsaaja koko palkkaansa, sillehän olis periaattees kuulunut se 2000€ tai ainakin puolet siitä koska jos saa kovemman hinnan niin eikös se ole niin että yli menevän osuuden idea on se provisio? myyjä teki siis itse välityspalkan mutta ahne salin myyjä ei antanutkaan sovittua summaa ei edes 100 euroa kuulemma. tämäkin toimii pokena välillä leikarilla, mutta kerran pokesta tulee nyt juttua niin tuodaan tämäkin rehellinen persoona esiin.
en epäile yhtään asiaa mulle kertomutta että puhuis paskaa koska olen asian kuullut myös salin tavaroiden myyjältä itseltäänkin ja se tosiaan kaivoi ostajat hki alueelta ja teki kaupat saamatta sille kuuluvaa ja sovittua palkkiota.
sen vertaa ei omistajan puhe pitänyt että olis edes periaatteen vuoksi antanut jotain vaan jätti antamatta kaiken rahan. jonkun tavaran se myyjä sai kyllä mutta ei sovittua rahaa näkynyt missään.
omistaja kuulemma sanoo että hän on vaa päättänyt että ei ole velkaa eikä meinaa antaa palkkiota, kunnon takinkääntäjä.
en epäile yhtään asiaa mulle kertomutta että puhuis paskaa koska olen asian kuullut myös salin tavaroiden myyjältä itseltäänkin ja se tosiaan kaivoi ostajat hki alueelta ja teki kaupat saamatta sille kuuluvaa ja sovittua palkkiota.
sen vertaa ei omistajan puhe pitänyt että olis edes periaatteen vuoksi antanut jotain vaan jätti antamatta kaiken rahan. jonkun tavaran se myyjä sai kyllä mutta ei sovittua rahaa näkynyt missään.
omistaja kuulemma sanoo että hän on vaa päättänyt että ei ole velkaa eikä meinaa antaa palkkiota, kunnon takinkääntäjä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Et uskalla mennä Hannulle sanomaan.
kuka ihmeen hannu ketä niinku tarkoitat?
karpo
ai näin se juttu meniki... ei voi kun nauraa... tavallisesti kannattaa niinkuin välittäjän varmistaa miten homma toimii... tyhmähän se on joka luulee että saattamalla ostajan ja myyjän yhteen, sais enään siitä välistä mitään.
eikös tämä myyjä asun samassa talossakin? käsittääkseen niillä oli muutakin kauppaa mikä toimikin, mutta tyhmä on se joka polttaa sillat niinkin pienestä asiasta kun periaate ja luottamus.
mutta en sulje pois sitä mahdollisuutta etteikö asian johdosta vielä jotain tapahdu joskus. onhan olemassa se toinenkin periaate jos jollain on se periaate että luottamus petetään ja jätetään pystyyn niin toisella voi olla se periaate että ottaa omat vielä pois tavalla tai toisella joskus.
Tunnen salin pitäjän, ei olis uskonut että rikkoo herrasmiessopimuksen. Nyt tiedän sen että ei siihen ole luottamista ja en taida tehdä enää kauppoja sellaisen kanssa joka rikkoo periaateasiat. Tulee mieleen hyvin tyypillinen nisti joka tekee ohikat heti kun mahdollisuus tulee.
Monille näistä käy huonosti jos muistelee menneitä miten esim nysän kävi auto räjähti, eihän nysä mikään heikko ja pieni ollut mutta silti näin kävi. Olikohan sielläkin joku periaate kysymys taustalla?
Tämä tuntuu todelliselta jos vertaa tän "jumin" omaa versioon. Valitettavasti mutta iksi ei voi maksaa palkkioo pois? onko tämä rahasta kiinne vai periaatteesta että tehdään ohareita, vittu että tollaiset kyrvät vituttaa. Pölli sen mulkun mopo ja myy sergeille :)
Niinhän sitä tapahtuu usein jos jättää pystyy jotain ns väärään paikkaan. Tollaiset on herkästi vasikoita, ne kyllä tekee ohikkaa mutta jos saavat siitä syystä ongelmaa niin ollaan valmiita soittelee poliisille. Johan tämä kyseinen pässi tekikin sitä poltti saman talon asukkaan ties mistä, sen myötä mitä nyt mattoteline kaatu pihalla autolkun takia.
Poliisi on oskun paras kaveri, älkää myykö sille ampulleja tms aineita mutta lasin maitoa voi tarjota.