kaupustelijoista rannalla

Kun siellä Kultahietikon rannalla kiertää niitä kaupustelijoita, niin onko esim. jäätelöt syötäviä vai kannattaako niitäkin välttää? Entä muu tarjonta?
51206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rannan kojuissa myytiin sellaisia isoja uuniperunoita mihin sai sitten valita lisukkeet jne... ihan mielettömän hyvää oli ja halpaa... Kannattaa tietenkin järkeä käyttää ja vähän katsoa mistä ostaa mutta ei tosiaan ollu mulla ainakaan mitään ongelmia. :)

Äänestä
  • tyrkyttää ja kävellä edes takas rannalla, en ostanut heiltä, vaan toin mukanani juomiset ja läksimme sitten pois kun tuli nälkä. Ei kai mikään estä heiltä ostamasta luulen, että he saivat täydennystä niistä pienistä rantakadun kojuista tai ravintoloista. Rintsikoitten myyjä varsinkin oli vähän väliä tarjoamassa tuotteitaan. Donitsikauppias samoin.Katsokaapa muuten millaisella öljyllä rantakadun varrella paistetaan donitseja, käydessäni syksyllä se oli poikkeuksetta hyvin tummaa ja tuoksui vanhalle, kaippa ne vaan lisää uutta, eikä vaihdeta lainkaan, pitkä sesonki takana. Samaten kannattaa miettiä ennenkuin suuhunsa pistää esim. rypäleitä, että missä ne mahdollisesti pestään, ei ainakaan pullovedellä, saattaa mahassa möyrähtää, sama taitaa koskea muitakin hedelmiä ym.mutta koska se rantakatu on ihan vieressä niin sieltä on helppo hakea syötävää.Täytekakkupalat olivat ihania, ostimme ne sellaisesta paikasta missä ne olivat varjossa ja sellaisessa kylmäkaappivitriinissä. samaten letut monella eri hillovaihtoehdolla on hyvä syötävä, koskane saa kuumina. Uuniperunat tosiaan olivat isoja, ja täytevaihtoehtoja riitti,moneen makuun löytyy.

    Äänestä

  • viime syksynä kirjoitti:

    tyrkyttää ja kävellä edes takas rannalla, en ostanut heiltä, vaan toin mukanani juomiset ja läksimme sitten pois kun tuli nälkä. Ei kai mikään estä heiltä ostamasta luulen, että he saivat täydennystä niistä pienistä rantakadun kojuista tai ravintoloista. Rintsikoitten myyjä varsinkin oli vähän väliä tarjoamassa tuotteitaan. Donitsikauppias samoin.Katsokaapa muuten millaisella öljyllä rantakadun varrella paistetaan donitseja, käydessäni syksyllä se oli poikkeuksetta hyvin tummaa ja tuoksui vanhalle, kaippa ne vaan lisää uutta, eikä vaihdeta lainkaan, pitkä sesonki takana. Samaten kannattaa miettiä ennenkuin suuhunsa pistää esim. rypäleitä, että missä ne mahdollisesti pestään, ei ainakaan pullovedellä, saattaa mahassa möyrähtää, sama taitaa koskea muitakin hedelmiä ym.mutta koska se rantakatu on ihan vieressä niin sieltä on helppo hakea syötävää.Täytekakkupalat olivat ihania, ostimme ne sellaisesta paikasta missä ne olivat varjossa ja sellaisessa kylmäkaappivitriinissä. samaten letut monella eri hillovaihtoehdolla on hyvä syötävä, koskane saa kuumina. Uuniperunat tosiaan olivat isoja, ja täytevaihtoehtoja riitti,moneen makuun löytyy.

    Oli vesi jossain muovipussissa. Sellainen vanhemman puoleinen naishenkilö tuli kauppaamaan "raikasta vettä". mistähän hanasta sekin oli otettu..ei tullu mieleen ostaa. sillä rannalla missä me oltiin, lähellä hotelli elite 2 ei juurikaan ollut kaupustelijoita.pari hassua.

    Äänestä

  • kika kirjoitti:

    Oli vesi jossain muovipussissa. Sellainen vanhemman puoleinen naishenkilö tuli kauppaamaan "raikasta vettä". mistähän hanasta sekin oli otettu..ei tullu mieleen ostaa. sillä rannalla missä me oltiin, lähellä hotelli elite 2 ei juurikaan ollut kaupustelijoita.pari hassua.

    Hedelmien tyrkyttäjät kans sai hermot melkein menemään kun tuputetaan aluksi ilmaiseksi maistiaisia jne.. ja sitten kaupataan jotain pussia.. aikaa tuhlaantuukun yrittään kohteliaasti kieltäytyä..

    Ja muistakaa sitten että bulgariassa pään pudistaminen tarkoittaa kyllä ja nyökyttely ei. :)

    Äänestä

on monenlaisia kunnon ruokapaikkoja isoon tai pieneen nälkään, ei tulis mieleenkään ostaa sitä auringossa tuntikaupalla kiertänyttä ja kypsynyttä tuotetta oli se mitä hyvänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Kun siellä Kultahietikon rannalla kiertää niitä kaupustelijoita, niin onko esim. jäätelöt syötäviä vai kannattaako niitäkin välttää? Entä muu tarjonta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu