Mitä mieltä olette näistä pojan nimistä ?

Hei ! Tässä taas gallup, eli vastatkaa kaikki kuka haluaa.Eli mitä mieltä olette näistä nimistä.
Ilkka
Mitja(pojan nimenä)
Eemeli
Ossi
Justus
Tiitus
Luukas

Lasta en ole nimeämässä.
Vastatkaa :)
51014
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En yhdestäkään noista:)

Äänestä

Kaikki nimet ovat ihan ok nimiä.

Mitja on ehdottomasti parempi kuin esim. Petja, mutta molemmat liian pehmeitä pojan nimiä minun makuuni. Miska olisi ihana nimi.

Ilkka ja Eemeli ovat mielestäni äärettömän tavanomaisia, mutta siis ihan ok. Iiro ja Eemi esimerkiksi olisivat hieman kivempia nimiä.

Luukas on ihan ok "raamattu" nimi, parempi olisi pelkkä Luka.

Ossi on kiva ja Justus on hyvä ja jännä nimi. Tiitus on veikeä, kiva nimi, ei kovinkaan miehekäs tosin.

Äänestä

Ilkka Minusta Ilkka on kiva nimi. Itse tykkään siitä todella paljon. Suomalaisuus tulee ehkä vahvimmin mieleen tästä nimestä.

"Viel elää Ilkan työt,
kenties kauanki kansan suussa.
Hän eli niinkuin Suomen mies
ja kuoli hirsipuussa..."

Mitja Pidän Mitjasta. Mitja ja Miska (jonka joku jo mainitsikin) ovat molemmat minusta kivoja nimiä.

Eemeli Minusta aivan ihana nimi. Siirtyi pojallemme. Kulkee suvussakin.

Ossi Hyvä nimi minusta.

Justus Latinaksi oikeamielinen, rehellinen, vanhurskas. Hyvä nimi mielestäni. Siinä on jotain veikeää.

Tiitus Ihan hyvä nimi, mutta omalleni en antaisi.

Luukas Hyvä ja perteikäs. Pidän Luukaksesta enemmän kuin sen muista variaatioista Luka, Lukas, Luke, Lucas jne.

Äänestä

Tykkään näistä: Ossi ja Justus

Nää on ok: Ilkka, Mitja ja Eemeli

Näistä en pidä: Tiitus ja Luukas

Äänestä

Ilkka- En pidä.
Mitja(pojan nimenä)Mitja on tosi hyvä nimi juuri pojalle! Pidän kovasti nimestä! Tunnenkin yhden Mitjan.
Eemeli- Eemeli on tosi hyvä nimi, jotenkin veitikas;)
Ossi- en erityisemmin pidä nimestä.
Justus- ihan ok
Tiitus- En pidä nimetstä yhtään!
Luukas- toisena nimenä ok

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elina kirjoitti:

Hei ! Tässä taas gallup, eli vastatkaa kaikki kuka haluaa.Eli mitä mieltä olette näistä nimistä.
Ilkka
Mitja(pojan nimenä)
Eemeli
Ossi
Justus
Tiitus
Luukas

Lasta en ole nimeämässä.
Vastatkaa :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu