Kun klikkaan Word-tiedostoa niin sen aukeaminen kestää n. 15 sekuntia. Word on versio 2002 ja Windows on XP. Kone on AMD Athlon 64, 3500, 1 gb muistia. Mistähän hitaus johtuu?
Word-tiedosto aukeaa hitaasti
kikkanen
81065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos yksittäinen Word-tiedosto avautuu hitaasti, aloittaisin tarkistamisen kohdasta Tools/Templates and Add-ins/Document Template -kohdassa voi olla viittauksia "vieraisin" mallipohjiin. Jos näin on, vaihda tilalle "normal.dot".
Joka ikinen word-tiedosto aukeaa yhtä hitaasti. On ihans ama, vaikak siinä olisi yksi sana tai 100 sivua.
No, seuraavaksi poistaisin normal.dot -tiedoston (Word kii ja Searchilla etsi ja poista).
Word luo uuden normal.dot -tiedoston seuraavan käynnistyksen yhteydessä.
Koneessa ei ole normal.dot nimistä tiedostoa.
Löytyy löytyy. Kun käytät sitä Search-toimintoa (Etsi), niin laita lisäasetuksista (More advanced options) ruksi ruutuun "Search hidden files and folders".
Tiedosto löytyi ja poistin sen. Avasin Wordin uudelleen. Hitaus on kuitenkin edelleen olemassa. Olen huomannut se, että Wordin avaaminen sujuu sinänsä nopeasti, mutta jos klikkaan jostain kansiosta Word-tiedostoa niin silloin avaaminen käy hitaasti. Tästä päättelen itse, että hitaus tulee jostain levyjärjestelmästä.
Hei vielä,
Eli siis tarkoitat "oikeasti", että kun ottaa Wordissä komennon File Open ja sitten valitse "LOOK IN", niin tuo alasvetovalikko avautuu hitaasti? (Tiedosto Avaa Kohde)
Tuttu ongelma. Yksi mistä itse olen huomannut johtuvan on LEVYLINKIT. Jos sinulle on määritelty verkosta levylinkkejä eri kirjaimille ja 1. niitä ei enää ole olemassa tai 2. ne avataan eri salasanalla kuin mitä käytit sisäänkirjautumisessa, niin näiden levylinkkien (1.) poistaminen (disconnect) tai (2.) avaaminen salasanalla nopeuttaa!
Esim. ilmoittaako koneesi käynnistyksen yhteydessä kellon vieressä, että "could not connect all.." (en muista loppua..network jotakin ehkä)..
Ja jos vika todellakin levyjärjestelmässä, niin myös My Computer'in (Oma tietokone tai myös Windows Explorer'in) avaaminen on samoin erittäin hidasta.
Jos Word on jo avattu niin kaikki käy nopeasti. File-Openin kautta tiedostot aukeaa samantien. Jos Word ei ole avattu ja klikkaan jostain kansiosta jonkun Word-tiedoston niin silloin sen avaaminen kestää 30 sekuntia. Ja jos poistan Canonin kirjoittimen ajurin niin tämäkin hitaus poistuu.
Mitään muuta hitautta ei käytön aikana ole. Paitsi se, että koneen avaaminen kestää 5 pitkää minuuttia.