Korkkivika

Amatööritär

Törmäsin tietääkseni ensimmäisen kerran ikinä korkkivialliseen viiniin -harmi :/ Jäi tietenkin juomatta, kiikutin pullon Alkoon ja sain uuden samanlaisen tilalle. Paremmalla onnella, toivon!

Sellainen kysymys tulikin mieleeni, että mitä terveysvaikutuksia mahtaa tulla, jos juo viiniä, joka on tällä tavoin mennyt pilalle. Jos korkkivika on sen verran "lievä", että sitä ei tällainen aloitteleva noviisi huomaa, litkii vain suihinsa lattean makuisen evään. Onko odotettavissa inha masupöpö/muuta vastaavaa?

2

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TeeCeeAa

      "Korkkiviaksi" kutsutun tympeän maun aiheuttava aine on nimeltään 2,4,6-trikloorianisoli eli TCA. Englanniksi trichloranisole, jos haluat etsiä hakukoneilla tietoja sen mahdollisesta myrkyllisyydestä.

      Käsittääkseni hyvinkin vähäinen määrä tuota ainetta pilaa viinin nautittavuuden. En jaksa uskoa, että niin pienillä määrillä on terveydellisiä vaikutuksia.

      Joskus, kun avattu pullo on ollut ainoa ja se on osoittautunut (lievästi) korkkivikaiseksi, on se juotu pois hampaat irvessä. Jos ei ole maku ollut kohdallaan, niin onpahan edes alkoholitilkkansa verran antanut vastinetta rahalle ;•) Mitään negatiivisia vaikutuksia terveyden suhteen en ole havainnut.

      Alkossa on tähän mennessä suhtauduttu kiitettävän ymmärtävästi palautuksiin.

      • Amatööritär

        Kiitos nopeasta reagoinnista ja asiallisesta vastauksesta :) Täytyy joskus perehtyä aiheeseen tarkemmin ja googlettaa oikein olan takaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3458
    2. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1459
    3. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1229
    4. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1202
    5. Pitääkö penkeillä hypätä Martina?

      Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      978
    6. Kerropa ESA miten kävi tuomioiden

      Osaako ESA kertoa miten haukkumasi kunnanhallituksen kävi.
      Puolanka
      35
      961
    7. Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut
      Maailman menoa
      16
      923
    8. Kuinka kauan

      Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?
      Ikävä
      57
      822
    9. Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä

      Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk
      Maailman menoa
      85
      751
    10. Se olisi ihan

      Napinpainalluksen päässä. Ei vaatisi paljon
      Ikävä
      62
      735
    Aihe