Törmäsin tietääkseni ensimmäisen kerran ikinä korkkivialliseen viiniin -harmi :/ Jäi tietenkin juomatta, kiikutin pullon Alkoon ja sain uuden samanlaisen tilalle. Paremmalla onnella, toivon!
Sellainen kysymys tulikin mieleeni, että mitä terveysvaikutuksia mahtaa tulla, jos juo viiniä, joka on tällä tavoin mennyt pilalle. Jos korkkivika on sen verran "lievä", että sitä ei tällainen aloitteleva noviisi huomaa, litkii vain suihinsa lattean makuisen evään. Onko odotettavissa inha masupöpö/muuta vastaavaa?
Korkkivika
2
1082
Vastaukset 2
- TeeCeeAa
"Korkkiviaksi" kutsutun tympeän maun aiheuttava aine on nimeltään 2,4,6-trikloorianisoli eli TCA. Englanniksi trichloranisole, jos haluat etsiä hakukoneilla tietoja sen mahdollisesta myrkyllisyydestä.
Käsittääkseni hyvinkin vähäinen määrä tuota ainetta pilaa viinin nautittavuuden. En jaksa uskoa, että niin pienillä määrillä on terveydellisiä vaikutuksia.
Joskus, kun avattu pullo on ollut ainoa ja se on osoittautunut (lievästi) korkkivikaiseksi, on se juotu pois hampaat irvessä. Jos ei ole maku ollut kohdallaan, niin onpahan edes alkoholitilkkansa verran antanut vastinetta rahalle ;•) Mitään negatiivisia vaikutuksia terveyden suhteen en ole havainnut.
Alkossa on tähän mennessä suhtauduttu kiitettävän ymmärtävästi palautuksiin.- Amatööritär
Kiitos nopeasta reagoinnista ja asiallisesta vastauksesta :) Täytyy joskus perehtyä aiheeseen tarkemmin ja googlettaa oikein olan takaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102321Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???231024- 71912
- 103906
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha589861- 48845
- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31646- 69644