Onko G-Astrassa joku kohta (letkun liitos ym.) jäähdytysjärjestelmässä mikä yleensä saattaa vuotaa. Ongelmana on että paisuntasäiliön nesteet pikkuhiljaa tuntuu häviävän.
G-Astran paisuntasäiliön nesteet häviää
vuotaako
86377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vesipumppu. Kannattaa kattoa vuotaako se. Ittellä oli sama ongelma. Vaikka pumppu olisi uudehko, saattaa se alkaa vuotamaan. Jos on vaihdettu merkkiliikkeessä niin silloin pitäis olla varaosatakuu 2v.
Katsoppa lattiamattojen alle vuotaako jalkatilaan nestettä. Omassa astrassa lämmityslaitteenkenno vuosi hieman jalkatilaan nestettä.
Kiitos vastauksestasi, Olik vika kennossa vai jossain letku liitkoksessa, oliko kallis korjata?
Luultavasti kennon vesiventtiili vuotaa voi olla että selviää pelkillä o renkaiden vaihdolla
Moottoritilassa? Voi olla myös jäähdyttäjän pääty, josta vuotaa hivenen, yleensä selvä tuoksu kuumalla koneella.
Onko Astrassa vesiventtiili,
eli liikuttaako kylmää/lämmintä säätävä
nuppi vesiventtiiliä
ajattelin että se liikutttaa vain jotain ohjauspelliä,
joka ohjaa minkä kautta ilma tulee.
(2001)
Meikän Astrassa häviää kanssa jäähdytysnestettä ja juuri tuossa ryömittiin auton alla ja todettiin, että öljypohja on aivan märkä ulkoa, mutta neste on jäähdytinnestettä. Löytyihän sieltä tutkailulla pieni valumanoro, joka tulee ylempää. Eli voisin veikata vesipumpun falskaavan jostain. Tuon tarkemmin ei päästy katsomaan, kun emme alkaneet purkaa moottorin suojia ym., jotta tuonne näkisi paremmin.
Mites muuten tuo vesipumppu tuossa -02 1.8 Astarassa sijaitsee? Purkukuvia jossain?
Syy selvisi jäähdyttäjä vuoti, vuotkohta oikea pääty. Jäähdyttäjä vuoti oikeastaan vain kun pakkasta oli -10 tai enemmän. Tai kun
paineistuksessa laitettiin oikein kovat paineet jäähdytusjärjestelmään.