Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Tyhmä kysymys

Ihan aluksi: minä en tiedä nudismista/naturalismistä mitään. Lähinnä vain että ollaan alasti. Piste.

Olisin kiinnostunut tietämään missä määrin asiaan liittyy seksualisuutta. Kiihottuvatko ihmiset esim. ranalla katsellessaan muita alastomia? Onko "kiellettyä"/noloa jos tulee erektio? Naidaanko myös nakurannoilla?

Vai onko niin että yksinkertaisesti vain suhtaudutaan alastomuuteen luonollisesti, ollaan alasti eikä sen kummempaa? Seksualisuuteen liittyvät asiat eivät hoidetaan sitten kotona muiden katseilta piilossa?

Ihan vilpittömästi kysyn, toivottavsti joku voisi vähän kertoa!
101963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

"Vai onko niin että yksinkertaisesti vain suhtaudutaan alastomuuteen luonollisesti, ollaan alasti eikä sen kummempaa? Seksualisuuteen liittyvät asiat eivät hoidetaan sitten kotona muiden katseilta piilossa?"

Pääsääntöisesti tuo piti paikkansa. Itse en kiihotu nudistirannalla yhtään enempää kuin vaikkapa kaupungilla hehkeän naisen tullessa vastaan. Itse asiassa se on jopa niin päin, että se kaupungilla vastaan tullut kiihottaa enemmän.

Nudistirannat eivät poikkea tekstiilirannoista muutoin kuin siinä, ettei siellä pidetä vaatteita päällä.

Äänestä

Jos katsot palstan otsikkoa, niin siellä lukee

"Nudismi/naturismi"

Naturismi ei ole sama asia kuin naturalismi!

Naturismi ei ole kirjallisuuteen ja kuvataiteisiin liittyvä suuntaus eikä naturalismilla ole puolestaan mitään suoranaista tekemistä alastomuuden kanssa.

Nudismi ja naturismi ovat taas täsmälleen yksi ja sama asia, vaikka täällä eräät viisaat kiven kovaan jotain muuta väittävät.

Äänestä
  • "Naturismi ei ole kirjallisuuteen ja kuvataiteisiin liittyvä suuntaus..."

    Unohdit oikeastaan sen kaikkein tärkeimmän; naturalismi on myös filosofinen suuntaus, se pitää Luontoa ainoana todellisuutena, ja hylkää kreationismin.

    Äänestä

  • Lähtökohdat ovat samat, mutta nykyisin käytännön nudismi ja naturismi eroaa selvästi toisistaan. Naturistit kuuluvat yleensä naturistikerhoihin ja nakuilevat yhdessä jopa ventovieraiden kanssa, nudistit omissa oloisaan, korkeintaan hyvien tuttujensa kanssa.

    Suomessa ei ole yhtään nudistiyhdistystä, mutta monta naturistiyhdistystä tai kerhoa.
    lisätietoja läytyy http://fi.wikipedia.org/wiki/Etusivu haullo naturismi tai nudismi.

    Äänestä



  • Ei noista ole kirjoitti:

    Kiinnostuneet muut, kuin sinä siellä Someron mökissäsi.

    "Someron" suunnalta.

    Äänestä

Kysyt seuraavaa
"Onko "kiellettyä"/noloa jos tulee erektio? Naidaanko myös nakurannoilla?"

Ensinnäkin vastaan tuohon kysymykseesi nainnista nakurannoilla.
Naiminen nakurannoilla on jyrkästi kiellettyä!
Tietooni ei ole tullut ainuttakaan sellaista tapausta, missään päin maailmaa, että olisi naitu nakurannoilla!
Asiasta ei olla edes keskusteltu ja koska kaikille on itsestään selvää että nakurannoilla ei naida niin ei ole tarvinnut sitä edes erikseen kieltääkään!
Seuraavaksi vastaan tuohon kysymykseesi erektiosta.
Tietooni ei ole tullut ainuttakaan sellaista tapausta, missään päin maailmaa, että joku olisi saanut erektion jollain nakurannalla!
Ei naturismi ole alastomuutta vaan syvällistä ja henkevää filosofiaa, josta pääsevät perheen pienimmätkin osallisiksi.
Teemme kaiken yhdessä, nuoremmasta vanhempaan!
Muut voivat olla alasti mutta emme me, me emme muuta kuin ryhmäfilosofioimme, vaikkakin eri paikassa kuin missä vaatteemme ovat.
Emme me edes muista tilaisuuksissamme sellaista asiaa kuin seksi ja mikäpä meille siitä sen olemassa olosta edes muistuttaisikaan, yhdessä alastomina auringon alla, viattoman tietämättöminä maailman pahuuksista ja himoista, kirmaillessamme.

Äänestä

"Olisin kiinnostunut tietämään missä määrin asiaan liittyy seksualisuutta?"

Monen naturistin kohdalla naturismiharrastus on saanut alkunsa siitä, että naturismi antaa "luvan" tihrustella toisten ihmisten alastomia kehoja ja genitaaleja.

"Kiihottuvatko ihmiset esim. ranalla katsellessaan muita alastomia?"

Aloittelevat naturistit kiihottuvat katsellessaan rannoilla toisia naturisteja. Harrastuksen myöhäisemmässä vaiheessa kiihottuminen vaatii joitain signaaleja katseen kohteelta, esimerkiksi jalkojen levittämistä katseen aikana, jne.

"Onko "kiellettyä"/noloa jos tulee erektio?"

Naturismin kirjoittamaton sääntö on, että erektio täytyy pystyä hallitsemaan siten, että ilman katseen kohteen taholta annettua signaalia ei saisi näyttää kiihottuneisuuttaan, mutta signaalin jälkeen lähes kaikki on sallittua.

"Naidaanko myös nakurannoilla?"

Kyllä. Osa harrastaa pettinkiä tai nai aivan kaiken kansan nähden keskellä rantaa välittämättä edes mahdollisista lasten katseista. Tämä on OIKEATA suvaitsevaa NATURISMIA.
Kuitenkin suurin osa nakurannoilla naivista pareista on ainakin sen verran häveliäitä, että siirtyvät varsinaisen nainnin ajaksi sivummalle rannalta ja pois lasten näkyviltä.
Usein tämä naintipaikka valitaan kuitenkin siten, että mahdollisilla katselijoilla olisi hyvät näkökulmat itse aktiin nähden.

Suurimman osan nakurannalla vietetystä ajasta naturistit ottavat aurinkoa joko perinteisesti filtillä maaten, tai joitain seurapelejä keskenään pelaten. Eihän sitä kukaan koko aikaa jaksa naiskennellakaan, ei edes naturisti.

Tässä oli täysin vilpitön vastaus niin pitkältä ajalta, kuin Suomessa on ollut "virallisia" nakurantoja.
Niin, samoja sukupuolitekoja tehdään myös tavallisilla uimarannoilla, mutta huomattavasti peitellymmin, kuin nakurannoilla.

Nudistin ja naturistin suurin ero on siinä, että nudisti nakuilee yksityisesti, muita alastomuudellaan häiritsemättä.
Kun taas naturismiin kuuluu oleellisena osana porukassa, tuntemattomien kanssa nakuilu (yhdistysnakuilu) ja "alastonkulttuurin" edistäminen julkisten naturistitilaisuuksien kautta.

Äänestä
  • Tutustuin ensimmäistä kertaa naturismiin inglesin dyyneillä viime joulukuussa. Ja pitää paikkansa että kyllä siellä jossain sivummalla naidaankin, mutta eipä tuo tuntunut häiritsevän. Enemmin se taisi kiinnostaa muita nakuilijoita. Itsellänikin siellä kävellessä muutaman kerran otti eteen, mut ei tuntunut ketään häiritsevän ja lähinnä vain hymyileviä katseita tuli niin naisilta kuin miehiltäkin. Ihan mukava paikka muutenkin, vai mitä muut ovat mieltä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täysin tiedoton kirjoitti:

Ihan aluksi: minä en tiedä nudismista/naturalismistä mitään. Lähinnä vain että ollaan alasti. Piste.

Olisin kiinnostunut tietämään missä määrin asiaan liittyy seksualisuutta. Kiihottuvatko ihmiset esim. ranalla katsellessaan muita alastomia? Onko "kiellettyä"/noloa jos tulee erektio? Naidaanko myös nakurannoilla?

Vai onko niin että yksinkertaisesti vain suhtaudutaan alastomuuteen luonollisesti, ollaan alasti eikä sen kummempaa? Seksualisuuteen liittyvät asiat eivät hoidetaan sitten kotona muiden katseilta piilossa?

Ihan vilpittömästi kysyn, toivottavsti joku voisi vähän kertoa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu