Sehän on niin, että juoruilu on halpamaista. Eikä kenenkään toisen käden tietoon tulisi luottaa pätkän vertaa. Kenestä tahansa voidaan puhua mitä tahansa tarkistamatta asioiden todenperäisyyttä. Saadaan kuuntelijat paheksumaan juorun kohdetta, ilman mitään totuuspohjaa.
Juoruilu on valtapeliä, oman statuksensa pönkittämistä tietyssä seurassa. Kun itse juoruat, et ainakaan ole itse kohteena.
Välillä on tullut kysyttyä (ilkeämielisten juorujen kyseessä ollessa) juoruilijalta että "mistäs tiedät? Itsekö kohde kertoi sinulle näin? tai että, Minkäslainen näkökanta sillä on tähän asiaan?"
Silloin menee ihmiset hiljaiseksi. Koska juoruilijalta menee koko valta-asetelma pilalle. Kaikki tajuaa, ettei se oikeasti TIEDÄ, kunhan haluaa mustamaalata kertomalla selän takana toista ihmistä nolaavia asioita.
juoruilusta
3
800
Vastaukset
- oli ohjeeksi
monelle - itse ainakin varteenotin.
- kyllästynyt
On niin paljon helpompaa vaan mennä juorukellojen juttujen mukana, juuri sen takia ettei ainakaan itse ole jutun aiheena!
Oman pään ja harkintakyvyn käyttäminen onkin jo monelle naiselle- ja miehellekkin varsin hankala duuni.
Onneksi sinunkaltaisia ihmisiä on vielä olemassa.- vielä vaan
Siinäpä se, jos olet juorukellon "kaveri" olet suht turvassa, mutta kun pistät välit viileämmälle ja annas olla jos tulee riitaa, niin kyllä ne omat asiatkin ovat sen jälkeen koko kylän kuultavissa.
Jonkinlainen valta-asetelma näillä juoruilijoilla on, varsinkin jos narsismi kuuluu luonteeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1751471
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431061Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38745- 14670
Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21660Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä29653- 36643
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17593Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30587