Verokortissani on aikalailla alhainen perusprosentti ja sen myötä tietenkin myös palkkakauden tuloraja. Perusprosenttiahan voi helposti korottaa ilmoittamalla työnantajalle uusi prosentti, mutta pysyykö tuo tuloraja kuitenkin samana? Jos näin on, mitä hyötyä siitä korottamisesta edes olisi, kun alhaisen tulorajan yli menevästä osasta kuitenkin joutuu maksamaan lisäprosentin mukaan veroja?
Perusprosentin korotus
Algoth Juurinen
2887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin. Eli voi itse nostaa perusprosenntia ilmoittamalla siitä palkanmaksajalle, mutta tällöin tosiaankin tulorajat eivät muutu mihinkään.
Jos / kun haluat muuttaa myös tulorajaoja menet verotoimistoon ja teet muutoksen siellä, jolloin myös tulorajat muuttuvat.
Veroprosentin voi muuttaa pelkästään tekemällä ilmoituksen palkanmaksajalle. Kuitenkin veroprosentin ja tulorajan voi muuttaa vain verotoimiston kautta. Niin kuitenkin vaikutat vain ennakkopidätykseen.
Ennakkopidätys kuitenkin ei ole tärkeä eikä myöskään tarkka. Tärkeänä pidettävissä on sinun vuositulosi ja maksetun veron määrä kokonaisuudessa. Veron helposti saat laskettua käyttämällä FinTax-ohjelmaa
( http://fintax.hostcubix.com ).