Millainen huoltoväli yariksessa on? Kuinka tyyristä on huollattaa yarista? Mitä huoltoja alle 100.000km enta yli?
Yariksen huollot minkä hintaisia?
Kustix
122900
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pois. Ei tarvitse turhia murehtia. Tai ota ohjekirja esille ja kato mikä on huoltoväli. Sekä soita toyotan huoltoon ja kysy huollon hintaa. Suosittelen että istut silloin.
Kysyjällä ei ilmeisestikkään ole huoltokirjaa mistä lukea...
ja auto on matkalla mutta huoltovälit menee niin että 15tkm välein öljyt, 30tkm määräaikaishuolto, eli joka toinen kerta maksaa enemmän. Kuinka paljon, sitä en tiedä koska otin Ok-auton huoltosopimuksen. Vaan eipä ole huoltosopimusta 54tkm aikana normihuoltoja enempää tarvinnut.. Paitsi ajovalopolttimot (H4)kajahti kuukausi sitten, peräjälkeen.
Tuo huoltovälikin jo auttaa asiaa ;)
huollossa Espoossa hinta 390 € onko kallis sitä voi jokainen itse päätellä miten se meni "elämä kallis toyota vielä kalliimpi".huollossa uusittiin mm. mittariyksikkö,toinen jarrusatula taakse,pakoputken peräosa,pakokaasu anturi,iskuvaimentaja eteen oikealle ei kestä pakkasilla ajaa terävään kuoppaan meni onneksi takuuseen vastaavia tapauksia useita,tässä takuuhommat laadukkaassa Toyotassani.
Tutulla on myös Yaris ja osa noista vioista oli hänenkin uudessa Yariksessa ensimmäisen vuoden aikana. Se on sitä yliarvostettua Tojo-laatua.
minkäikäinen ja paljonko ajettu ko. laitteella?
on 2005 ja ajettu 23 thkm.Tuuli ja sohjo herkkä koppero myisin pois jos vaan joku ostas.
Jos Yariksesi on vm 2005 kuten tuolla myöhemmin ilmoitat, niin silloinhan siinä on takuu voimassa ja kaikki vaihdetut osat sekä työt menevät takuuseen.
Mistä tuo 390€ siis koostuu?
Omaan Jarppaan on vaihdettu vain kytkimen työsylinteri eikä maksanut mitään (Yaris vm 2003 ja 43tkm).
Jos kilometrejä on alle 30tkm, niin silloin auto käynyt 15tkm määräaikaishuollossa joka ei maksa lähellekkään tuota 390€.
pakoputki jäi jääkampuran päälle, melkein siitä tuli 300 ekua ja loput jotain työtä.
Toyota sopimuksen ,se maksaa 20-30 ekee/kk jos kilsoja tulee vuodessa 20.000. Esim. 1.3 5-ov sol soppari maksaa 28 Ekee kuussa eli vähä yli 300 ekee/vuosi -kun ajat 20tuhatta vuodessa. Enpä ottaisi uutta autoa ilman sopparia...
340€ vuodessa huoltosopimuksesta, kun auton määräaikaishuollot maksaa 20tkm ajolla ekana vuonna 110€( 75€ jos käyt vapaaehtoisessa ensihuollossa) toisena vuonna 150€???
Saat nimittäin vaihtaa aika monet pyyhkijänsulat ja ajovalopolttimot(mikäli edes kärähtävät esimmäiseen 3 vuoteen) että saat tuon erotuksen kulumaan!!!!
T:3 viatonta Toyotaa omistanut Toyota4ever