Murrosikä & koiranluut

Esitän seuraavan kysymyksen. Volvo Personvagnar Ab tuottaa vuodesta toiseen varsin paljon voittoa, vaikka viime vuonna tulos hieman laski, jos muistan oikein.

Jos suhteuttaa tämän siihen, että 35 % tämän palstan avauksista on negatiivisen luontoisia, niin miten ratkaista tämä ristiriita ?

Onko kyse persaukisuudesta vai murrosiästä ?

Terveisin,

Harrastelijapsykologi
51016
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Looginen ajattelukin tekisi sinulle terää.
Mitä järkeä tänne olisi kirjoitella kysymyksiä tai kertomuksia seuraavasti: Minun volvossani ei mikään nivel kolise. Ei varmaan sinun volvossasikaan? Minun Volvoni on niin maan perusteellisen lämmin auto, onhan sinunkin Volvosi? Minun Volvoni huolto maksoi vain 1000 euroa, olisi luullut sen maksavan ainakin kolminkertaisesti. Lähetänkin tuon säästyneen 2000 kehitysapuun. Huolto kesti vain päivän, olisi saanut kestää viikon. Rasvatahrojakin verhoiluun tuli vain pari.

Äänestä

Ei tarvitse tätä palstaa uskoa, jos haluat lukea samat asiat ilman (suurempia) voimasanoja kipasepa www.volvolandia.com puolella. ja tutkipa lisäksi vikatilastoja hylkäämisistä. Volvon viimeset laatupelit on 940 ja osittain 850 sarja...näillä vanhoilla meriiteillä ratsastetaan valheellisesti edellen. Toisekseen firman voitolla ei ole mitään tekemistä asiakkaiden lopputyytyväisyyden suhteen ainakaan lyhyellä aikajaksolla. Kun ylihinnotellaan ja luodaan "premium"-harha, niin tyhmiähän riittää. Kolmannekseen suuri osa menee työsuhdeautoiksi ja sieltä on hyvä rokottaa surutta korjaukset jotka ilman muuta kuuluisivat Volvon laatuvastuuseen. Suomessa kuluttajaa vedetään Volvon suunnalta höplästä S60-0. Jenkeissä mm. kaasuläppäkotelot korjataan Volvon piikkiin, mutta Suomessa se ei ole tyyppivika...Siinä sitä on ammattilaispsykologillekin miettimistä, puhumattakaan autoilevista kuluttajista...

Äänestä

Volvo on voitollinen, miksi? laatu menee heikommaksi/säästöä laadusta.
Kummastakaan ei mielestäni ole kyse, ei murrosiästä, eikä persaukisuudesta.

Niinkuin juuri selvitin, niin Volvon laatu on mennyt alamäkeen jo muutaman vuoden, siis suhteessa hintaan, koska jopa Primera, ja Skoda on kärkkymässä perseentakana, ja jopa laadullisesti mennyt ohi, vaan se STATUS MERKKI puuttuu, jonka jokunen haluaa pihalleen.

Äänestä
  • Missä savua, siellä tulta. Pätee varmaan tässäkin tapauksessa. Suomessa muuten kaikki uudet autot ovat liian kalliita autoveron ja sille laskettavan arvonlisäveron takia. Tässä olisi kaikkein eniten pohtimisen aihetta. Autoverottomassa Ruotsissa Volvo tuskin on mikään statusauto taikka niin sanottu "premium".

    Äänestä

  • t.h. kirjoitti:

    Missä savua, siellä tulta. Pätee varmaan tässäkin tapauksessa. Suomessa muuten kaikki uudet autot ovat liian kalliita autoveron ja sille laskettavan arvonlisäveron takia. Tässä olisi kaikkein eniten pohtimisen aihetta. Autoverottomassa Ruotsissa Volvo tuskin on mikään statusauto taikka niin sanottu "premium".

    Ei Volvo eikä Saab,ole ruotsissa mitään status autoja ja kummatkin hyvin edustettuna naapurimaassa, ja jopa Saab enemmän.
    Tätä se suomen verotus tekee, täälä on Volvo ja Saab jotenkin "Status"arvossa, juuri tuon mielettömän hinnan takia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


t.h. kirjoitti:

Esitän seuraavan kysymyksen. Volvo Personvagnar Ab tuottaa vuodesta toiseen varsin paljon voittoa, vaikka viime vuonna tulos hieman laski, jos muistan oikein.

Jos suhteuttaa tämän siihen, että 35 % tämän palstan avauksista on negatiivisen luontoisia, niin miten ratkaista tämä ristiriita ?

Onko kyse persaukisuudesta vai murrosiästä ?

Terveisin,

Harrastelijapsykologi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu