Olen miettinyt tuohon 91-litraiseen sopivia kaloja ja seeprakalojen seuraksi olisi ainakin piikkisilmiä tulossa. Jotain imunuoliaista ehkä haluaisin, kävisikö "Pseudogastromyzon myersi" eli "borneonimunuoliainen", "viherimunuoliainen" tai "kirjoimunuoliainen" - millä nimellä sitä nyt haluaakin kutsua... Kestävätkö 24 asteista vettä ja olisiko virtausta hyvä lisätä? Minulla on kyllä tuolla pienessä (tällä hetkellä käyttämättömässä) akvaariossa Fluval 1plus, jolla saisi ainakin lisävirtausta, mutta kannattaako mieluummin hankkia joku toinen suodatin, kun tulevaisuudessa olisi ehkä tarkoitus hankkia pieneen akvaarioon katkarapuja? Mikä olisi hyvä, kun nyt tuolla pörrää EHEIM aquaball 2210 sisäsuodatin. Jos tuo 'myersi' käy, niin montako kannattaisi hankkia?
Klovninuoliaistakin minulle eräs akvaariokauppias ehdotti, mutta suhtauduin hieman varauksella, kun en oikein siitä mitään tiedä. Kasvaa vissiin liian isoksi? Tai olisiko jotain muuta levää/kotiloita herkutteleva laji, joka tuonne sopii? Ja ehdottomasti haluan pitäytyä AASIALAISISSA lajeissa, kun tuosta altaasta tavallaan Aasia-teemaista rakennan.
Ja jos joku nyt jotain kivaa kalaa tahtoo ehdottaa, niin ehkä vielä muuta tietoa altaastanikin kelpaisi? Eli pohjalla hienoa hiekkaa, lämmitin Jäger 100W, suodattimen jo mainitsinkin, pari juurakkoa ja kookospähkinänkuoria, vesikasveja löytyy jos jonkinmoista ja lisää tulee aina välillä hommattua. ;P Lämpöä tällä hetkellä reilut 25 astetta, mutta sitä on tietysti mahdollista laskea, kun imunuoliaisethan tykkää viileämmästä? pH on noin 7, suodatan joskus turpeella tai jos en jaksa näprätä suodatinta niin lisään vain turpeesta keitettyä turveuutetta. Jos vielä valaistuksenkin joku haluaa tietää, niin yksi 18W loisteputki. Nitriitti "0", Nitraatti tällä hetkellä 5 mg/l mutta uskoakseni nousee hiukan, kunhan tuo bakteerisysteemi toimii paremmin. Nyt vielä vähän vaiheessa, kun vaihdoin pohjan ja siivosin koko altaan (kotiloiden takia) - suodatinpatruunoita koitin huuhtoa vain varovasti ja kypsyttelin vielä varmuudeksi viikon ilman kaloja. Kun nitriitti ei noussut ja nitraattia alkoi mudostua, lykkäsin kalat altaaseen ja testitulokset siis ylläolevat.
Tässä taisikin olla kaikki tällä kertaa, toivottavasti joku jaksaa lukea ja auttaa kalavalinnassa. ;)
91 -litraiseen sopivaa?
2
602
Vastaukset 2
- Helmï
Onko ilmastinkivestä mitään hyötyä virtauksen kannalta? Pintaveteenhän se ainakin saa liikettä ja sillä tavalla parantaisi hapen liukenemista veteen, kun imunuoliaiset taitavat pitää myös hapekkaasta vedestä... Mutta onko siitä loppujen lopuksi mitään hyötyä? Vaikka nättihän se voisi olla... (Ja on minulla kyllä ilmastin tuossa suodattimessakin, että meneekö vain rahanhaaskaukseksi..)
- Helmï
...haluaisin kuulla mielipiteenne. :) Olen harkinnut myös toisen sisäsuodattimen hankintaa, joten virtausta olisi luvassa.
Akvaariostani löytyy tuoreimmat kuvat sivun alaosasta:
http://www.piikkis.vuodatus.net/page/Akvaario
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1091461Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54716
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35711Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja141680Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat37581Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40551Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö203551- 61540
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536