Ehdottomasti entistä suuremmat sakot hyvätuloisille!!!! oppivathan ajamaan kuten muutkin ihmiset!!
Rikkailla ei ole erityisoikeuksia liikenteessä kuten ei missään muuallakaan!!
Olen jo pistänyt asian vireille.Onneksi minulla on hyviä ystäviä poliisissa ja eduskunnassa!!
jo on aika loppua rikkaiden öykkäröinti liikenteessä! Eiköhän 10000€ sakot esim 20km ylityksestä olisi aivan kohtuullista kaikkille ökyille! Kyllä Kyllä !!!!!
Rikkailla ei ole erityisoikeuksia liikenteessä kuten ei missään muuallakaan!!
Olen jo pistänyt asian vireille.Onneksi minulla on hyviä ystäviä poliisissa ja eduskunnassa!!
jo on aika loppua rikkaiden öykkäröinti liikenteessä! Eiköhän 10000€ sakot esim 20km ylityksestä olisi aivan kohtuullista kaikkille ökyille! Kyllä Kyllä !!!!!
Vastaukset 19
Vanhimmat
ajaa hengenvaarallisilla vanhoilla ritsoilla, sunnyilla, corolloilla yms. Sellaisella ylinopeutta ajavalle saisi antaa tuntuvat sakot ;-)
Otahan selvää kuinka moni onnettomuus on aiheutunut auton huonon kunnon ja kuinka moni kuljettajan virheen johdosta. Turha paasata paskaa kun ei tiedä totuutta.
Sakot menee tulojen mukaan, kyllä se karsinu tehokkasti ökyjen ökyilyjä liikenteessä. Se on äkkiä satojatuhansia euroja isompi ylinopeus.
Suomessa sakotetaan tulojen mukaan, joten periaatteessa olet jo saanut asiasi läpi, onneksi olkoon!
Tasapuolisuuden vuoksi on sitten saatava pidemmät vapausrangaistukset sosiaalipummeille.
Tavalliselle työssäkävijälle vapausrangaistuksen rangaistusvaikutus on HUOMATTAVASTI suurempi kuin ns. syrjäytyneelle. Tavallinen työssäkävijä voi vaikka menettää työpaikkansa, sosiaalipummilla tätä lisärangaistuksen pelkoa ei ole.
------------
Unohdat sen seikan, että vapausrangaistuksen istuminen maksaa yhteiskunnalle sievoisen summan ja mitä siitä seuraa - entistä enemmän veroja.
Eli siis, ihminen, joka toiminnallaan yrittää tietämättään pelastaa maapalloa, onkin sosiaalipummi. Entä, mitä me, jotka teemme kaikkemme tuhoaksemme maapallon, niin mitä me olemme. Nykyisellä järjettömällä turhan tavaran kulutuksella ei ole tulevaisuutta, minä ainakin olen orjentunut tulevaan muutokseen, joka tulee olemaan raju.
>>Ymmärsinkö oikein>Entä, mitä me, jotka teemme kaikkemme tuhotaksemme maapallon, niin mitä me olemme.
..asianhan voi hoitaa niin että työttömien ja syrjäytyneiden vapausrangaistukset pidetään nykyisellään ja hyvätuloisten kohdalla rangaistuksien pituutta lyhennetään.
Näin säästetään yhteiskunnan varoja sievoinen summa ja mitä siitä seuraa - entistä vähemmän veroja(?).
EI mitään etuja enempää noille työttömille ja muille pummeille, jotka kaahavat ilman rangaistuksia!
Oikeuttaako köyhyys pienempiin rangaistuksiin esim. varkaustapauksissa tai henkirikoksissa?
Seuraavaksi ollaan jo vaatimassa kauppaostoksia oman köyhähinnaston mukaan halvemmalla, sekä vielä lisää ilmaispalveluksia siitä hyvästä ettei viitsitä yrittää ja palvella isänmaata rahaa tahkoamalla!
Olisi valittu Niinistö pressaksi, niin olisi laiskuus Suomessa loppunu!
KAIKILLE SAMA RANGAISTUS samoista rikoksista, ja tyhjäntoimittajat polkupyörille, jos ei ole varaa maksaa ylinopeussakkoja rahalla!
Sitäkään en ymärrä että jos haluaa kärsiä rangaistuksen linnassa istumalla, niin miksi ihmeessä siitä maksetaan päivärahaa?
Eikö ennemmin pitäisi periä vuokraa?
halvemmalla ainakin lapsiperheille !
myöskin autojen huollot lapsiperheille valtion tuella samoin kuin tuulilasinpesunesteet !
Miten edes punikki voi olla noin katkera ja kateellinen? Suomessa on kuule ilmaisen koulutuksen johdosta kaikilla samat mahdollisuudet rikastua! Itseäsi taitaa vaan vituttaa, kun elät niillä ylisuurilla työttömyystuilla, koska nuorena ajoit vain pillurallia koulunkäynnin sijaan ja et siltikään ole varakas. Mitä jos menisit töihin parantamaan katkeruuden puuskaasi! Turha valittaa, jos ei ole viitsinyt kouluttautua.
Kyllä sun kultalusikka suussa pitää syntyä jos Suomessa meinaat rikastua, koulutuksella ja kovalla työnteolla helpotat olotilaasi, mutta et rikastu.
Meinaatkos että 10000euroa tuntuu mulla missään, köyhät kyykkyyn ja sillä selvä. Ja rahallahan ei saa vaikutusvaltaisia kavereita, eihän?
Voi björnille sattua näinä päivinä jotain hyvin ikävää...odotappahan vaan...terv.Vuosaaren mafiaveljet
Ajavat siellä huonoilla autoilla liikennettä vaarantaen ja osittain hidastellen. Se jo mikä on haitallista todellakin tienaavalle väestölle, joka yrittää pitää tämän maan iskussa. Eli kaikki alle 50000€ tienaavat liikkukoot yleisillä kulkuneuvoilla. Laitoin tuo tulorajan melko alhaalle koska onhan meillä kuitenkin aika paljon teitä, joten kyllä sinne muutama keskituloinenkin mahtuu.
Vielä sä itket kun makaat verisenä kasana ojan pohjalla!!!
KÖYHÄT NOUSKAA KAPINAAN ÖKYRIISTÄJIÄ VASTAAN!!!
TUHOTAAN NE KAIKKI SIAT!!!! VALLANKUMOUS!!!! VIVA LA KOMMUNISMI JEES!!! NEUVOSTOMALLI TAKAS!!!!
RIKKAAT TUOMITAAN KUOLEMAAN!!! TASA-ARVOA!!! TÄMÄ MAA KUULUU KÖYHILLE!!!!
Näinhän se jo nyt meneekin. Huomattavasti kovempiakin sakkoja isorikkaat ovat saaneet.
Että voit olla tyytyväinen.