Kekkosen jälkeen

*kansanvalta*

Kekkosen luovuttua sairautensa vuoksi presidenttiydestä, saatiin 1956 jälkeen taas demokraattisesti valittu presidentti.
Koivisto hoiti vt presidenttinä jo 1981 presidentin tehtäviä ja sen jälkeen, kun presidentti 1982 valittiin demokraattisesti, presidentti on ollut demarien leiristä.
Siis 2012, ellei mitään yllättävää tapahdu, 30 vuotta täyttyy.

Kuka seuraavaksi?

2

87

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuusi vuotta on pitkähkö aika ja siinä välissä voi aina tulla jotain uutta ja erityistä. Demareilla ei tällä hetkellä oikein tunnu olevan sellaista nimeä, josta olisi presidentiksi. Kokoomuksella olisi Niinistönsä, mutten usko hänen yrittävän enää toiste, kun ikääkin alkaa olla enemmän. Niinistö on tietysti kuitenkin mahdollisuuksien rajoissa sillinkin ehdokkaana, mutta hän tulee silläkin kertaa häviämään.

      Suomeen tulee vuonna 2012 keskustalainen presidentti tai sitten joku yllätysnimi. Yllätysnimi voisi tulla lähinnä Vihreiden joukoista, joka olisi niin suosittu, että demaritkin häntä kannattaisivat viimeistään toisella kierroksella.

      Tällä hetkellä uskon vahvimmin kepulaiseen ehdokkaaseen ja se on silloin Esko Aho. Jos Niinistö on mukana, toiselle kierrokselle voisi nousta jopa kaksi porvariehdokasta, jolloin demariäänestäjät antaisivat tukensa Aholle. Ihmettelen suuresti, ellei Ahoa tähyä näihin vaaleihin, koska hänellä on loistavat mahdollisuudet päästä slloin tähän virkaan.

      • mainitsit

        "...toiselle kierrokselle voisi nousta jopa kaksi porvariehdokasta". Tätä en pitäisi mahdollisena. Niin kauan kuin jonkinlainen vasemmisto-oikeisto asetelma vaaleissa on, kuten nytkin, vastakkain ovat yhdistyneen vasemmiston ja yhdistyneen keskustaoikeiston ehdokkaat.
        Eikö tämä tunnu realistiselta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      165
      1414
    2. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      705
    3. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      87
      657
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      548
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      506
    6. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      496
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      112
      473
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      470
    9. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      463
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      50
      434
    Aihe