Millaiset lienevät vaellusolosuhteet Muotkatuntu-
reiden alueella kesäkuun alkupuolella?
Tarkoituksena olisi suunnata niille kulmille kuudennen päivän tietämissä.
reiden alueella kesäkuun alkupuolella?
Tarkoituksena olisi suunnata niille kulmille kuudennen päivän tietämissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun ei kukaan tarkempaa tietoa kerro niin . . .
Aivan tuohon Joron suunnittelemaan aikaan en Muotkalla ole ollut, mutta aika liki. Kesäkuun puolivälissä on ollut vielä pakkasöitä ja kylmiä päiviä. Juhannusta edeltäneellä viikolla on tullut hellejaksoja ja itikat. Alkukuusta koivuissa lehtiä vain suojaisissa paikoissa. Kuun puolivälin jälkeen ylempänäkin hiirenkorvilla. Tulvat ohi puoleen kuuhun mennessä. Tunturissa on varmasti tilaa kesäkuun alussa. Mielenkiintoista aikaa tuo kesän tulo lintuineen ja kukkineen. Nämä siis omien kokemusten perusteella. Eri vuosina varmaan vaihtelua. Tuossa linkit pariin reissuun joista voi itse katsella miltä maisemat näyttää kesäkuun puolessa välissä.
Paistunturit 9-23.6.2004. http://snipurl.com/m6ye
Muotka 14.6.-23.6.2003. http://snipurl.com/m6yg
Joopa joo...Olenkin kartalla vaeltanut sinun kaikki Muotkan retkesi,että teoria on hallussa.
Itse olen tehnyt vasta yhden Haltin reissun,joten
nälkää piisaa,jos luoja suo aikaa (57v).Kiitos
vihjeistä.
Kylläpä tuli viimekesäinen neljänpäivän reissu elävästi mieleen noita kuvia katsellessa.Vaellettiin silloin pojan kanssa Peltojärven toisellapuolella.Peltotunturin huipulta järveä ihastellen.Siitä menimme länteenpäin muutamien jokilaaksojen poikki ja sitten pohjoiseen maantielle.Ei ollu väkeä silloinkaan liikkeellä,vaikka oli elokuu,näimme alle 10 ihmistä koko reissulla.Ensikesänä olisi tarkoitus yrittää Haltin suunnalle,mutta jos vielä jalka nousee ja vuosia on edessä,halu Muotkan maisemiin palaamisesta on kova.
Jos kiinnostaa,niin kertomus Haltin reissustamme pitäisi löytyä Googlesta hakusanalla:Linkkihakemisto laadukkaille sivustoille/harrastukset/matkailu
Olen reissannut Muotkan kairassa tusinan reissua 90-luvun alusta lähtien. Minusta parasta aikaa on nimenomaan kesäkuun alkuviikot. Reissuistani on suurin osa ajoittunut kolmelle juhannuksen alusviikolle. Silloin luonto on (yleensä)parhaimmillaan. Sanoisin, että on poikkeuskesä jos 6.6. olisi liian aikaista kulkemisen kannalta. Kannattaa varmaan seurata kesän tuloa siellä, vaikka soittelemalla Muotkanruoktuun tai Keiltuvalle. Tosin muistan yhden reissun (7 pv), jolloin satoi kuin esterin p... koko ajan. Viimeisenä päivänä aurinko sitten näyttäytyi, kuin muistuttaakseen, ettei muistela pahalla. Mieleen jäänyt kokemus oli, kun rankan 12 t sadejotostelun jälkeen (kello 12 yöllä) ihailin ed. keväällä poltettua Mukkalompolon kämppää. Tulihan huudettua erämaan yöhön erinäinen määrä suomalaisia voimasanoja, eikä kukaan ollut kuulemassa, tietty. Ehti siitäkin kämpästä jäädä monet mukavat muistot. Jos siellä vaellat, niin eikun terveisiä mahtavalle erämaalle. Saa nähä pääseekö sinne enää ikinä vaelteleen, kun nivelrikko polvessa. Ehkä sitten tuhkana erämaan tuulissa, kun aika jättää..
Kiitos vastauksestasi.Se innostaa jatkamaan retken
suunnittelua.