Valtiovarainministerin

Mitähän varten pitää hyökätä yksityiskoulujen kimppuun ja yrittää lakkauttaa niitä, jos ne tulevat kerran halvemmiksikin, kuin nämä yleiset peruskoulut. Mitä järkeä siinä on? Kaikki samoihin kunnallisiin laitoksiin vauvasta vaariin? Mitä vielä haluatte?
6227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ihmisten elämisen kannalta niin kuin esimerkiksi tuo et lasten ei tarvis yksin kävellä 10 kilometriä kouluun vaan se olis edelleenkin siinä 2km.säteellä ja kaverit kulkis samaa matkaa samaa aikaan niin johtuu ainoastaan ja vaan kepulaisten ja demareitten halusta yksityistää ja sääsätää valtiolle, ei varmaan kovinkaan moni ýmmärrä miten siinä säästää,en minä ainakaan,sama juttu on siinä et työpaikat on lisääntynyt mutta kaikki tehtaat ja firmat vaan sanoo ihmisiä irti töistä niin en oikein ymmärrä sitäkään yhtälöä. Siellä rötös missä demarit kepulaisten kans ja toisin päin.

Äänestä

Erkki Aho (sd) joskus 70-luvun alkupuolella
kehitteli peruskoulun. Ihanteena oli tasapäistäminen, kaikille oli opetettava sitä, mitä vasemmistolainen opetusministeriö kulloinkin syötti.
Kaikki yksityiskoulut pyrittiin lakkauttamaan.
Heinäluoma toteuttaa vanhoja ihanteitaan ja käy
yksityiskoulujen kimppuun. Sieltä on aattelisesti helppo ottaa, kaikki on opetettava kollektiivitalouteeen.

Äänestä

henkistä köyhyyttä, kuin valtiomiestaitoja.
Jos ovat rapistuneet seiväshyppytaidot, tuntuvat herra ministeriltä rapistuvan muutkin mahdolliset hyveet, aina oikeamielisyyttä myöten.

Äänestä
  • Haluaisin nähdä Eero Heinäluoman hyppäävän seivästä.

    Äänestä

täysin väärin! JOS joku haluaa perustaa ikioman koulun (yritys!), sehän on O.K.! MUTTA se, että vaatii yhteiskunnalta sihen tukea, onkin jo TOINEN juttu!!
vom

Äänestä
  • Nämä kristilliset koulut tulevat HALVEMMIKSI yhteiskunnalle, kuin kunnalliset peruskoulut. Siis ei ilmaisiksi. Lisäksi nämä koulut toimivat kristillisten arvojen pohjalta. Tämä on lapsille paljon parempi oppimis- ja kasvuympäristö.
    Mikähän siinä on, kun peruskoulun käyneen on niin vaikea ymmärtää suomenkieltä ja kristillisiä arvoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puoluellisuus kirjoitti:

Mitähän varten pitää hyökätä yksityiskoulujen kimppuun ja yrittää lakkauttaa niitä, jos ne tulevat kerran halvemmiksikin, kuin nämä yleiset peruskoulut. Mitä järkeä siinä on? Kaikki samoihin kunnallisiin laitoksiin vauvasta vaariin? Mitä vielä haluatte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu