luukulta saan sen minkä tarviinkin ja ihmettelenkin mikä saa ihmiset runtäilemään huonopalkkaisiin hommiin.paremmin minä pärjään tekemättä muuta kuin vastailemalla luukun tädille sitä mitä hän haluaa tietää,se riittää eikä hän turhia kursaile.tarja lupasi hyvinvointia tasapuolisesti koko kansalle.että ei kateellinen kannata työttömille olla.tehkää vaan työnne ketä se kiinnostaa
mitä vikää työttömyydessä
voin hyvin
4117
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mitään vikaa ole työttömyydessä, jatka samaan malliin vaan, aivan turhaan menet töihin urakoita sotkemaan. Toisaalta olet aika solidaarinen kun päästät ne "edelle" jotka todella tarvitsevat ja haluavat töihin, hienoa!!!
Ajatelkaa, jos kaikki työttömät todella olisivat tyytyväisiä työttömyyteensä, niin eihän meillä mitään työttömyysongelmaa olisikaan!!!!
Kehittämisen arvoinen juttu, kannattaisi oikeastaan antaa vaihtomahdollisuus ilman karenssia työssä olevan ja työttömän välillä!!! Pian meillä olisi vain sinun kaltaisiasi tyytyväisiä työttömiä!!!
viulut????
se kun tekee töitä mut tarja hoitaa tasauksen aivankuin hän lupasikin.älä sinä sitä sure.sdp.ei varoja alenna
suhteessa "monipiippuinen juttu" ihan oikeastikin. Jos lähdetään siitä että työtä on rajallinen määrä (ei tietenkään pitkällä tähtäimellä ole järkevää ajattelua)...Noh tässä rajallisessa työmäärässä on rajallinen tulospalkka: Esim yrityksessä on 10 urakalla (tulospalkalla) tekevää työntekijää. Rajallista palkkapottia ei kannata työntekijöiden ottaa jakamamaan yhtä työntekijää lisää, koska halvempaa on maksaa hiukan enemmän veroja ja pitää tämä henkilö työttömänä! Ja jos työtön on kaiken lisäksi tyytyväinen asemaansa, niin kaikki on ok, eikö?