Kuka tietäisi tämän puisen lelun suomenkielisen nimen? Englanninkielinen nimi on jacob's ladder. Tässä kuva lelusta:
http://www.beardancecrafts.com/images/toys/jacob.JPG
Tietääkö joku
nimen...
3
827
Vastaukset 3
- tiedänpä vaan
Suomessa tuota vempelettä kutsutaan narriksi!
- nevertoolate
itskein olin miettinyt tuota samaa juttua, koska viime kesänä leirillä teimme nuita, mutta kukaan ei muistanut puulelun oikeaa nimeä..
nytpä se sitten selvisi.. - Selvästi se on
Englantilainen ketturäikkä. Sen teho johtuu siitä, kun tuota vekotinta heiluttaa, se räpsii kynsille niin makeasti, jotta sen heiluttaja kiljuu ja rääkyy niin kovasti, jotta ketut lähtevät koloistaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.571778Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt241402- 991052
- 45800
- 87773
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20589- 28581
- 31523
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56508Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30443