Yritin puollustaa

työttömiä

sain lokaa vain päälleni, siis suomessa työttömillä menee lujaa, ei mitään puutetta, pyydän anteeksi kun puollustelin teitä, en arvannut että teillä on noin hyvin asiat.

9

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missä?

      Koska puolustit, missä, milloin?

      • suuressa viestiryppäässä.

        en jaksa enää .


      • JA PITÄÄ PUOLUSTAA!

        Jokainen kannanotto on omistajansa näköinen. Suomessa on sananvapaus meillä kaikilla ja on myös oikeus olla puhumatta tietyistä asioista, vaikeneminen on kultaa. Sanoisin että kokemus on epäilyjä ja arveluja rikkaampi. Teot puhuvat puolestaan - on turha lyödä lyötyä, tai kääntää veistä haavassa. Eihän sairaskaan itseään paranna vaan siihen tarvitaan lääkäri - asiantuntija. Mutta kuka on työttömyyden asiantuntija Suomessa - NIIN KUKA?


    • Nythän kilpaillaan kuka työ...

      Kun on eduskuntavaalit tulossa lukuja pitää saada kauniimmaksi. Lähitulevaisuudessa kaikki puhuvat kauniita ja kannustavia, työllisyys nousuun. Jos vain itse joudun sellaiseen tilanteeseen että työtömyydestä puhutaan ja on mahdollisuus ottaa kanttaa, pistän poliitikot tiukille!

    • tyyppi

      nuo eduskuntavaalit ens vuonna. Niillä on oikeestikin jotain merkitystä. Työttömät ei välttämättä itse tajua omaa parastaan, mutta silti jotkut tajuaa. Kannattaa kuunnella ihan tosissan, kellä on ideoita ihan aikuisten oikeesti.

      • Ja toteuttamaan

        Vaalikeskustelut ovat hyvä areena siihen, jos vain on tilaisuus ja rohkeutta pistää itsensää niinsanotusti likoon ja sitäpäitsi kyllä tämä on meidän kaikkien asia ja ennenmuuta työtä tekevien, ei työtön jaksa. MEIDÄN TÄYTYY VIHDOIN YMMÄRTÄÄ, TÄSTÄ ON PUHUTTU NIIN KAUAN.


      • naulankantaan
        Ja toteuttamaan kirjoitti:

        Vaalikeskustelut ovat hyvä areena siihen, jos vain on tilaisuus ja rohkeutta pistää itsensää niinsanotusti likoon ja sitäpäitsi kyllä tämä on meidän kaikkien asia ja ennenmuuta työtä tekevien, ei työtön jaksa. MEIDÄN TÄYTYY VIHDOIN YMMÄRTÄÄ, TÄSTÄ ON PUHUTTU NIIN KAUAN.

        Työttömät ovat niin latistettuja ja kontrollin alla, että tuskin on voimia ottaa kantaa edes täällä. Milloinkahan se yksilöllisten ratkaisujen selvitys alkaa? Työttömissä on hyvin monenlaatuisessa elämäntilanteessa olevia ja eri syistä olevia ihmisiä. Ikääntyneissä, siis yli 50 työttömissä on paljon ihmisiä, jotka ovat sairauksiensa vuoksi työrajoitteisia. Sairaita, joita työnantaja ei uskalla ottaa, mutta Kela ei katso sairaseläkkeeseen oikeutetuksi!


    • tulee säilymään

      tällä menolla siitä yksinkertaisesta syystä, että jakajia on enmmän kuin tekijöitä. Mitä enemmän työttömiä, sitä enemmän vasemmisto saa ääniä, joten ei heillä ole mitään tarvetta sitä vähentääkään.

    • tulee

      Johan Nokia vähentää tutkimusta ja kehitystä Suomessa ...iloisesti alkoi. Lisää tulee! Kuuntelin eilen kun kaksi yritys johtajaa keskusteli - investoinnit ulos kun vaalit meni näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11427
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9830
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      146
      5574
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2593
    Aihe