Puu/Pellettikattila

Rakentaja

Osaako joku neuvoa mikä olisi hyvä puu/pellettikattila?
Tarkoitus olisi lämmittää pääasiassa pelletillä ja silloin kun kerkeää niin puulla.
Osaako joku neuvoa asiallisesti?
Lämmitystavaksi tulee vesikiertoinen lattialämmitys.
Lämmitettävää alaa on noin 550 neliötä.
Kannattako väliin laittaa varaaja?
Kiitos etukäteen.

5

8406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkata

      lvi-suunnittelija. Eikä itse suunnitella huhujen perusteella lämmityksiä uuteen taloon.

      • Juffe

        LVI-suunnittelijan olemassa olo tuskin haittaa sitä että ottaa itse asioista selvää. Kannattaa valita lämmitys myös omien mieltymysten mukaan. Tapoja on monta. Voi olla että joku suunnittelija ei innostu, jos teettäjä tietää liikaa... pelletin kohdalla kaikkien tietämys ei ole korkealla.


      • Putkimiess

        LVI-suunnittelijan tehtävä ei ole valita lämmitysmuotoa jonkun kotiin. Talon rakennuttaja valitsee energiamuodon, esimerkiksi puun. Suunnittelijan tehtävä on sitten esim kertoa kuinka suuri varaajan tulee olla ko kohteeseen.
        Ja tottakai suunnittelijan tulee toimia myös konsulttina.


    • Nimetön

      Jos lämmittää vain pelletillä, niin varaajaa ei tarvita. Pelletillä lämmitettäessä "ylimääräisestä" varaajasta tulee noin 10% lämmönhukka, jos sitä varaajasta haihtuvaa lämpöä ei pääse hyödyntämään. Säästö se klapeilla lämmittäminen on, mutta säästön eteen joutuu tekee enemmän töitä kuin heti laskee.

      Klapien kanssa pitää muistaa myös se että pelletti palaa puhtaammin (kun säädöt on kohdallaan) ja kattila ei tervaannu niin paljoa. Puilta pelletille vaihtaessa kannattaisi putsata kattila tervasta, jotta saisi hyvä hyötysuhteen eli vaihdon jälkeen pelletistä ei saa täyttä hyötyä. Käytännössä varaaja ja klapien kattilan nokeaminen tekee sen että satunnaisella klapien polttamisella ei tule säästöä. Hatusta vedetty arvaus on että puolet lämmityksestä pitää olla klapeilla, jotta säästöä alkaa tulla (oletuksena että klapien tekeminen on harrastus ja harrastuksen työlle ei lasketa hintaa).

      Jos klapit myy eteenpäin, voi tulla enemmän säästöä aikaiseksi, mutta se ei taida aina olla sopiva ratkaisu.

      Jos kattila on alapaloinen, niin ilman varaajaa saattaisi pärjätä -- tervaa sekin enemmän kuin pelletti, varsinkin jos puut on kosteita.

      Kaksoispesä voisi olla yksi vaihtoehto, mutta ei siinäkään halvalla pääse. Kahden "kortin" käyttö maksaa.

      Mulla on Lakan kattila (PS 20) siinä ei ole arinaa, mutta sitä myydään melko samoilla mitoilla puulle (arina silloin varmaan löytyy...)

    • Kalevi

      Et kertonut minkälaista tilaa tuo 550 m2 on, mutta jos se on normaali huonetilaa niin sinulle ei riitä 20 kW:n poltin vaan tarvitset vähintään 30 kW:n.
      Mikäli sinulle tulee leivinuuni tai varaava takka niin sanoisin, että polta puuta niissä ja anna pelletin palaa pannuhuoneesa. Sellaista kaksoiskattilaa, mihin käy 30 kW:n poltin minä en ainakaan tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      321
      8267
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      101
      6513
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      175
      3755
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      77
      2998
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2610
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2573
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2316
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      124
      2301
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2054
    10. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      28
      1687
    Aihe