Yhdistä voimiaan kummatkin porvaripuolueita yhdessä enemmän paikkoja eduskuntaan ja valtaa???
MIKSEI
5
204
Vastaukset
- Takinkäyttäjä
liian oikealla ja liian vasemmalla olevat pois niin tulis hyvää jälkeä.
ehkä tämä kolmipuolue on ihan hyvä. Nyt demarit kuvittelevat omaavansa neuvoitteluissa erittyisasema. Ummehtunut demaripolitiikka kaipaa tuuletusta eikä sitä tullut presidentin vaaleissa. Entistä enemmän meni päähän.
Kävi ilmi heinäluoman puheesta. - ajanhukkaa
.edes miettiä miksi? Tästä samasta on alempana ainakin yksi ketju. Loppujen lopuksi arvot ja asenteet kokoomuksen ja keskustan välillä erottavat ne toisistaan. On paljon helpompi kuulua "keskelle" ideologisesti kuin asettua oikealle tai vasemmalle.
Sanon, että moinen yhdistymisidea on kuin "pahaa unta" normaalille keskustalaiselle. Ymmärrän, että joukossa voi olla ns äärilaitaa lähellä kokoomusta, mutta heitä on vähän. Menkööt he kokoomuksen riveihin, jos tahtovat.. - puolueissa on
johtoasemissa ja kansanedustajina liian paljon vain politikoijia, ei todellisia oikeudenmukaisia asiantuntijajohtajia.
Liian paljon on myös niitä, jotka ovat jo omaksuneet politikoinnin hiekkalaatikkoleikin, jossa kaksi hiekkalaatikossa ja yksi ulkona.
Nykyinen ja viimeisimmän viidentoistavuoden aikana toteutunut hallitusjärjestelmä on ollut juuri tuota aikuisiän hiekkalaatikkoleikkiä.
Demarit ovat se isoveli, joka on luonut kummallekin puolueelle (keskustalle ja kokoomukselle) arvot omansa kaltaisiksi siinä määrin, että valtiosääntömme käytännössä eduskunnan ja hallituksen osalta on keikahtanut ympäri.
Valtiosääntömme mukaan eduskunta päättää, mutta viimeiset viisitoista vuotta hallitus on päättänyt ja eduskunta kyykky kulloinkin hallituksen haluamalla tavalla.
Kansalaisina näemme sen kyllä.- enemmistöhallitus
siinäpä se selitys jo olikin
- onnistumaan
melkein kaiki paikat täytettäis kokoomuslaisilla ja muutama vähäpätönen paikka maaseudun edustajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal253202- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792633- 351718
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801660- 281487
- 151455
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231444- 271415