Onko ne autuaaksi tekeviä ne kaasuttimen kurkkua lämmittävät kapistukset?
Eli päriseekö kelillä kuin kelillä ja oletteko, joilla kokemusta on, laittaneet lisäksi jäähdytysilma-aukkoihin talvella mitään tuketta?
Ennen oli Huskuteissa ainakin oikein ostoinen muoviläpykkä, joka pantiin peittämään osittain sitä ritilää.
Sitten mielipidekysymys:
Jonsered vai Husqwarna?
Eli päriseekö kelillä kuin kelillä ja oletteko, joilla kokemusta on, laittaneet lisäksi jäähdytysilma-aukkoihin talvella mitään tuketta?
Ennen oli Huskuteissa ainakin oikein ostoinen muoviläpykkä, joka pantiin peittämään osittain sitä ritilää.
Sitten mielipidekysymys:
Jonsered vai Husqwarna?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikös toi ole värikysymys, sama paska eri paketissa. Eriväriset kuoret vaan. Ei kait sen kummosempia eroja.
Vai sama... kyllä husovarna on vielä ihan oikea saha, jonssi on pilattu pahanpäiväisesti.
Itte ainakin olen käyttänyt talvella huskua ja kesällä stihliä, ja aina on ollut toimiva laite käytössä.
Pöllylumen aikaan lämmittimet on todella tarpeen, se lumisuoja on vähän tunnekysymys...
Saha pitäis talvella laittaa bensatankki tyhjänä heti sahuun jälkeen muovisäkkiin (ei jätesäkki) ja jotain eristettä päälle (havuja tms.) Yön aikana saha kuivahtaa ja lähtee aamulla hienosti käyntiin ja toimii.
kyllä se vaan niin on, ettei jonseredilla ja husgvarnalla ole kuin kolme eroa. 1.väri 2.etukahvan asento 3.hinta puhun nyt ammattimalleista. mökkisahoissa voi olla jotain muutakin eroa.
Sähkölämmitys kaasuttimessa, talvisarja on kaikkine tilpehööreineen (ilmanoton tukkiva muovi, air injectionin sulkeva muoviläpyskä ja reikä siellä kopassa että saa kaasuttimelle lämmintä).
Ja ei käy kunnolla tyhjäkäyntiä -18c pakkasella ja puuterilumella.
Vähän lauhemmalla toimii kyllä. Osasyy saattaa olla siinäkin että karsimisen tarve vähäistä ja kun keräilee kelkalla niin sahaa vaan muutaman puun kerralla, jolloin saha ei pääse täyteen lämpöönsä.
Tympii kyllä roikkua narussa kiinni.
Eli siis: Onko nykysahoissa enää sellaista että toimii kunnolla kelillä kuin kelillä ilman omia patentteja teippailuineen jne.?
Tehtaan talvisarjat vielä hyväksytään mutta omia patentteja ei.
Eli siis löytyykö em. kriteerit täyttävää sahaa?
SÄÄ NY EVOLUUTION IHME JÄTÄ SAHAA YÖKSI METTÄÄN!!!!!
IHMEKKÖS TUO ON JOS EI SAHAT PELAA.
Hyvä niksi on vetäistä 20 denin sukkahousut (Siwasta saa melkein ilmaiseksi!) sahan suojaksi: estää lumen menon imuaukkoon - pakoaukon kohdalle sulattaa reijän.
Kannattaa kokeilla!
stihl 260 jossa tunnetusti kaasuttimenkurkku herkkä jäätymään asettu kun teippasin käynnistimen kotelon alareunastaan puoliväliin asti ilmastointiteipillä umpeen (tarttuu kuivaan pintaan hyvin )ja isonsin sylinterin ja kaasuttimen väliseinän aukkoa reilusti suuremmaks.
Eka tankillisella tyhjäkäynti takkuaa mut sit pelittää hyvin joka kelillä koko päivän.
Kesäkeliin noi viritykset tietysti pitää laittaa entiselleen ettei kone leikkaa kiinni.
jonssu. Ei mitään ongelmia. Laulaa kuin annikki tähti. Naapurit kuulema ihailee, kun oikea sahan ääni.
eläkeukolla kuulluu olevan 510 sp jonseteeri....
teki eilen ens talveks halkoja...
ollu.Ostin Echo 4400 sahan,pakkasta oli 25 ja hyvin pelaa.Aikasemmin oli tilhi 020 hyvin pelas sekin.