Oletteko siis tyytyväisiä tähän nykyiseen kauhean sekasortoiseen ja hirmuisen ristiriitaiseen valtavan onnettomuusrikkaaseen maailmanmenoon? Valtavia valituksen ääniä kuuluu joka puolelta, mutta miksi niin suuri osa valittaa jos kaikki on tyytyväisiä?! Niin kuin gallupit osoittaa ja myös vaalitulokset. No, noin kolmas osa jättää äänestämättä, joka kertoo sitä että, ovat tyytyväisiä muiden valintatuloksiin ja haluavat mukautua äänestävien päätöksiin. Tai sitten eivät ole löytäneet luotettavaa ehdokasta jota uskaltaisivat äänestää.
Tai tajuavat koko vaali käytännön vain sirkukseksi, joilla ihmisiltä lypsetään omaamiaan hallinta valtaoikeuksia! Osa tietenkin ajattelee että, kun ei ihan kuoleman hädässä tarvitse olla, niin meillä on hauskaa niin kauan, kun hyvää viihdettä vain on ja joku järjestää ns. halpoja sirkushuveja, kaljan tai muun huumaavan kanssahan niitä on ihan kiva seurata ja järjestää itse vähän lisä maustetta kavereille, että saisi muutkin huomaamaan että kyllähän minäkin osaan. Ei siis ajatellakaan mitään muuta kuin että itsellä on jollain tavalla hauskaa, eikä tarvitse juuri mistään muusta välittääkään.
Eli eletään ja kohelletaan vain päivä kerrallaan vaikka kavereita menehtyy (kuolee) viereltä. Mitäpä siitä väliä niin kauan kuin itsellä on hauskaa. Kaikki järjetön ja tyhmähän se on useimpien mielestä hauskaa ja kivaa. Mitä se haittaa jos uhreja tulee riittäähän noita maailmassa, moni varmaan niin ajattelee. Miten sitä muuten voisi ymmärtää tällaisesta, hälläväliä touhuamista / koheltamisista?!
Ja mitä isot edellä sitä pienen perässä, näinhän se aina on mennyt ja menee.
Eli, jos ei aikuiset ala, eikä välitä alkaa itse näyttämään oikean vastuullisen elämän suuntaa, tietä ja mallia, niin jälkipolvi tulee hiihtämään samaa suruttomuuden ja välinpitämättömyyden vastuutonta latua. Tuhoon tuomitun maailmallisuuden tiellä. Valitettavasti suuri osa joutuu tällä suruttomuuden (vääryyden ja laittomuuden) rangaistuksen ja tuomion alaisten, raskaiden seuraamusten rikollisella tiellä, onnettomuuden, onnettomuuksien ja sairauksien ym. kärsimyksiä tuottavien ns. vikauhriksi, = syntiuhriksi. Jumalan sana, Kristus Jeesus joka edustaa kaiken laillisuuden lähdettä on ilmoittanut ja viitoittanut oikean , ei mitään pahaa, eikä väärää kenellekään, eikä millekään LAIN, mukaisen suunnan ja tien. Vaihtoehdoksi tällä jumalattomalle / suruttomalle maailmallisuuden, kaiken vääryyden ja pahuuden, eli tuhon suunnalle ja tielle!
Miksi jatkuvasti ja toistuvasta vuodesta vuoteen ja sukupolvesta toiseen osallistutte ja kuljette samaan, hirveitä kärsimyksiä toisillenne ja siinä ohessa itsellennekin tuottavaan väärään (lainvastaiseen), laillisuudesta poispäin, siitä yhä kauemmaksi. Eli laittomuuden, pimeään vaaralliseen suuntaan. Näin tuottaen valtavasti ihmisuhreja ja muita valtavia menetyksiä.
Kun on turvallinen ja turvattu hyvinvointi tulevaisuus vaihtoehtokin TARJOLLA, ollut jo lähes 2000 vuotta!? Mikä on tämän kaiken tyhmyyden takana, mahdatteko edes arvata? Vaikka joka päivä sitä ihan oikealla nimelläänkin, jopa julkisesti useimmat sanoillaan ja kirjoituksillaan sitä ylistävät? Jopa julkisissa yleisissä tiedotusvälineissä sitä tehdään. Ja monin tavoin tuotoksiaan esitellään ja törkeästi TYRKYTELLÄÄN. Samoin kaikissa mahdollisissa muissakin paikoissa, lehdissä kirjoissa, vaatteissa, lasten sarjakuvalehdissä, leluissa ja peleissä ym. ym. sitä mainostetaan!? Jokohan arvaat mistä ja minkä palvelijoista ja tuotoksista on kysymys?
Tätä turvavallista, LAILLISTA vaihtoehtoa Kristuksessa Jeesuksessa tarjolla pitävä, / vähäinen palvelijansa, näin ihmetellen, tästä muistuttaen!
Kannattaisiko vaihtaa puolta, hyvän...
sään aikana!
0
82
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3711685Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san334629Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2502810Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382549- 1061598
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo81015- 82810
40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.207797- 10708
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv59703