Hyvät kansalaiset!
Nämä kaikenkarvaiset mielipiteet ovat juuri syy siihen, miksi edustuksellinen demokratia on paras keino hallita kansaa. Miettikää, millainen mökä olisi koko ajan, jos jokainen saisi huutaa kurkku suorana solvauksia toisista. Yhtään päätöstä ei voitaisi tehdä.
Harvoin valitaan henkilö, joka on aina suuna päänä muiden puhuessa, edustukselliseen asemaan. Viime kerran taisi olla Urpo Leppänen, joka sanoi poistavansa työttömyyden Suomesta. Ei onnistunut.
Niinistön porukka toi loanheiton rumimmat elkeet vaalityöhön, sillä kokoomuslaisia on oikein pyydetty kirjoittamaan vääristellen nettiin, kuten tännekin.
Perääntyä ei voi enää, sillä jokainen epäilee tästä eteenpäin saman toistuvan. Kaikki siis varautuvat mustamaalaamaan vastaehdokasta tulevissa vaaleissa.
Porvarit kaiketi miettivät loanheittoa koko vasemmistoa vastaan ja ilmeisesti suunnitelmat pahimman varalle on tehtävä myös vastapuolella.
Päiväkäsky
12
439
Vastaukset
- Nettiä(kin) seurannut.
Loanheittoa ovat harrastaneet niin porvarit, kuin sosialistit ja kommunistitkin, mikäli mennään kansalaisaktivismiin.
Niinistön kampanjaväkeä taas kehoitettiin pysyttäytymään erossa lokakampanjasta ja myös pääkampanja toteutettiin nähdäkseni ilman ns. likaisia otteita. Tosin on tietysti Halosen kampanja, jossa näkyvissä asemissa puolueessa ja esim. ay-liikkeessä toimivat sosialistit heittivät lokaa minkä kerkesivät. Lisäksi ammattiyhdistysliikkeistä SAK teki Niinistöä lokaavan esitteen jakoon!
Onneksi voi vaihtaa usein liittoa SAK:n alaisesta liitosta STTK:n alaiseen liittoon tai vaikkapa voi turvata työttömyysturvansa Loimaan kassassa. Lisätietoja tästä mahdollisuudesta www.ytk.fi- lokaa
Ehdokas Sauli Niinistö heitti itsekin lokaa suoraan presidenttimme päälle, kun hän sanoi, että Halonen on itse kaiken takana, vaikka asiahan ei ollut sillä tavoin. Hyvin Niinistö tiesi kaikki juorut, joita oli liikkeellä.
Lisäksi Niinistö syytti härskisti pysähtyneisyydestä, mikä ei pidä lainkaan paikkaansa. Mikä ihmeen pysähtyneisyys nyt on?
Halosen viime kausi on ollut dynaaminen ja sen lisäksi hän on kyennyt nostamaan naisia myös korkeisiin virkoihin, mitä maailmalla arvostetaan suuresti. Ainoastaan pahimmat sovinistit julkeavat nostaa mekkalaa siitäkin, sillä heillä on porvarillinen tausta uskontoineen tärkeintä. Siinä ei ole sijaa naisille. - jarzza
lokaa kirjoitti:
Ehdokas Sauli Niinistö heitti itsekin lokaa suoraan presidenttimme päälle, kun hän sanoi, että Halonen on itse kaiken takana, vaikka asiahan ei ollut sillä tavoin. Hyvin Niinistö tiesi kaikki juorut, joita oli liikkeellä.
Lisäksi Niinistö syytti härskisti pysähtyneisyydestä, mikä ei pidä lainkaan paikkaansa. Mikä ihmeen pysähtyneisyys nyt on?
Halosen viime kausi on ollut dynaaminen ja sen lisäksi hän on kyennyt nostamaan naisia myös korkeisiin virkoihin, mitä maailmalla arvostetaan suuresti. Ainoastaan pahimmat sovinistit julkeavat nostaa mekkalaa siitäkin, sillä heillä on porvarillinen tausta uskontoineen tärkeintä. Siinä ei ole sijaa naisille.Pysähdytti tuo viimeinen kappale "Halosen viime kausi on ollut dynaaminen..." Mikähän saavutus parhaiten kuvaa mainetsemaasi dynaamisuutta ? Naisen nimittäminen korkeaan virkaan ? Ja millälailla maailman arvostus kyseisissä nimittämisissä näkyy ?
Sivistynyt ihminen oli hän mies tai nainen katsoo pätevyytä, ei sukupuolta. Ettei vain kyseessä olisi jonkinasteista sukupuoli-/setanepotismia ??? Mene ja tiedä.
Varmaa on vain, että ehdolla on ollut ainakin yhtä päteviä miehiä. Se, että miksi nainen nimitettiin ei aina ole kovinkaan läpinäkyvää. Lopuksi väitän, että maailmalla arvostetaan oikeudenmukaisuutta ja tasapuolisuutta ja tasa-arvoa paljon laajemmassa merkityksessä kuin kommenttisi perusteella Sinun limbinen järjestelmäsi kykenee ymmärtämään !!
Mitä taas tulee loanheittoon siihen syyllistyi molemmat, jos ei suoraan niin epäsuorasti sallimalla tukijoidensa julkisissa tilaisuuksissa esittää mitä tahansa väitteitä, joihin ei olisi saanut edes kommentoida. Tämä näkyi eritysesti demarisakissa. - paljon
jarzza kirjoitti:
Pysähdytti tuo viimeinen kappale "Halosen viime kausi on ollut dynaaminen..." Mikähän saavutus parhaiten kuvaa mainetsemaasi dynaamisuutta ? Naisen nimittäminen korkeaan virkaan ? Ja millälailla maailman arvostus kyseisissä nimittämisissä näkyy ?
Sivistynyt ihminen oli hän mies tai nainen katsoo pätevyytä, ei sukupuolta. Ettei vain kyseessä olisi jonkinasteista sukupuoli-/setanepotismia ??? Mene ja tiedä.
Varmaa on vain, että ehdolla on ollut ainakin yhtä päteviä miehiä. Se, että miksi nainen nimitettiin ei aina ole kovinkaan läpinäkyvää. Lopuksi väitän, että maailmalla arvostetaan oikeudenmukaisuutta ja tasapuolisuutta ja tasa-arvoa paljon laajemmassa merkityksessä kuin kommenttisi perusteella Sinun limbinen järjestelmäsi kykenee ymmärtämään !!
Mitä taas tulee loanheittoon siihen syyllistyi molemmat, jos ei suoraan niin epäsuorasti sallimalla tukijoidensa julkisissa tilaisuuksissa esittää mitä tahansa väitteitä, joihin ei olisi saanut edes kommentoida. Tämä näkyi eritysesti demarisakissa.Eteläiseen Suomeen on rakennettu viime vuosina paljon uutta juuri Halosen aikakaudella. Voin mainita eduskunnan lisäsiiven, nykytaiteen museon, länsimetro suunnitelmissa ja oikorata rakenteilla Pietariin.
Moottoriteitä on rakennettu Lahteen, Heinolaan ja Kemiin yhtä kaikki.
Halosen suhteet ovat ulkopoliittisesti hyvät sekä Putinin Venäjään että Bushin Yhdysvaltoihin, vaikka Niinistö muuta väittikin. Lisäksi meillä on YK:ssa isompi jalansija kuin maamme kokoon nähden uskoisi. Ahtisaarikin on saanut Holkerin ohella nauttia ulkopoliittisista hyvistä suhteistamme, mutta kumpikaan heistä ei tukenut silti Halosta. - jarzza
paljon kirjoitti:
Eteläiseen Suomeen on rakennettu viime vuosina paljon uutta juuri Halosen aikakaudella. Voin mainita eduskunnan lisäsiiven, nykytaiteen museon, länsimetro suunnitelmissa ja oikorata rakenteilla Pietariin.
Moottoriteitä on rakennettu Lahteen, Heinolaan ja Kemiin yhtä kaikki.
Halosen suhteet ovat ulkopoliittisesti hyvät sekä Putinin Venäjään että Bushin Yhdysvaltoihin, vaikka Niinistö muuta väittikin. Lisäksi meillä on YK:ssa isompi jalansija kuin maamme kokoon nähden uskoisi. Ahtisaarikin on saanut Holkerin ohella nauttia ulkopoliittisista hyvistä suhteistamme, mutta kumpikaan heistä ei tukenut silti Halosta.Kuulehan esittämäsi, rakennushankkeet ja -kohteet olisi 100% rakennettu vaikka Halosta ei olisi koskaan syntynytkään. Hänen tehtävänsä noissa jutuissa on ollut kumileimasin, jos sitäkään. Eli se siitä dynaamisuudesta...
Mitä taas tulee suhteisiin, niin uskon että molemmat mainetsemasi herrat ovat kyllä aivan itse ominen ansioineen rakentaneet kansainväliset suhteensa ja imagonsa huutamatta kertaakaan Tarjaa apuun. Holkerikin on aloittanut kv.politiikan jo silloin jun Haloska hoiteli SAK:n juridisia juttuja. Eikä hänen (Halosen) suhteet mainittuihin presidentteihin ole sen kummemmat kuin suhteet, normaalit, ei vihaa ei rakkautta, pelkkää toisen olemassa olon hyväksymistä. Ei asioita kannata suurennella, puhumattakaan siitä että loihtisi ansioita tyhjästä....
- porvari,,,,,,
mutta ei minua ole kukaan pyytänyt kirjoittelemaan.
taitaapi olla niitä vasemmiston touhuja, ja
luulette, että sama meininki myös oikestossa.
ei, ei, ei, meillä ajatellaan omilla aivoilla.- vaikuttanut---------
vai omilla aivoilla, =D
- pjm
puolueisiin. Valitsin vain parhaimman,
kristillisiä arvoja kunnioittavan henkilön,
jolla olisi voinut olla mahdollisuus voittoon.
Olen ylpeä valinnastani edelleen, jäi hyvä kuva
paljon parempi kuin voittajasta ja hänen tausta
joukoistaan.
Nyt oikein näin kuinka surkeaa porukkaa oli vastassa.
Kansa meni halpaan, ei voi mitään.
Kansalla olisi ollut mahdollisuus kirkastaa
Suomikuvaa maailmalla sekä kansa olisi saanut
todellisen arvojohtajan.- kerkko
Kristilliset arvot, hmm.
Mitä erityisen kristillistä Niinistössä on ja Halosella ei ole. Kirkkoon kuuluminen ei kai sitä sentään määrittele. Tietääkseni suurin osa piispoista hyväksyy mm. homoseksuaalisuuden, kuten Niinistökin.
Tietysti teillä Alahärmässä uskotaan kreationismiin ja ollaan vähän muutenkin sisäsiittoisuudesta sekaisin.
Toivottavasti kristityiltä "kouluilta" toimilupa evätään myös jatkossa. Seuraavaksi tänne kai halutaan perustaa koraanikouluja veronmaksajien rahoilla.
- McCullock
Vain noin 8 prosenttia äänestysikäisistä kuuluu puolueisiin.
Puolueet tulisi ideologisesti vanhentuneina lopettaa ja kansalaisten tulisi valita kuntien ja kaupunkien pätevistä kansalaisista edustajat aina neljäksi vuodeksi edustamaan kansaa valtiopäiville, ja heistä valittakoon pätevimmät muodostettavaan hallitukseen.- liene
Meillä on edustuksellinen demokratia, jota parempaa ei ole missään. Suomessa on onnistuttu välttämään jakautuminen pelkkään vasemmiston ja oikeiston akseliin, koska meillä on ollut kolmentena tukijalkana Keskusta.
Paavo Väyrynen haluaa yhä jakaa Suomen kahtia. Hän on Vanhasen selän takana vaanimassa yhä, koska oli kovin nuori ollessaan ulkoministeri. Miksi muut keskustalaiset suostuvat pitämään vihaa yllä?
Lankia oli punamullan takuumies ja hän lähti vetämään, kun ymmärsi, mitä sopimuksia hänen edustamansa puolue on tehnyt. Presidentillä on yhä valtaa ja sen yli on Väyrysenkin käveltävä, mikäli mielii silkan porvarihallituksen.
Ainakin ulkopolitiikan hoito tulee jännittäväksi.
- on pahasti
paleltunut, kääri se punaiseen villahuiviin. Loan heitto alkoi kylläkin tuolta Halosen leiristä. Jopa TV:ssä Halonen puolusti SAK:n tapaa toimia, kun hyökkäsi oikeiston pressaehdokkaita vastaan ja varsinkin Niinistöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3511437- 639870
- 1475580
- 1443784
- 753750
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373635- 403378
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal243183- 632793
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792603