kung fu kehässä?

jikeeka

eli onko kukaan kuullut että joku kung fu mies olisi ollut kehässä ja saanut menestystäkin sielä.ja miten on shaolin munkkien laita kehässä?

16

3001

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kung fu miäs

      On. Mutta se ei ole useimpien kiinalaisten lajien tarkoitus, kilpaurheilu on muiden lajien heiniä.

      • jaiesasdwe

        keitähän sielä on ollut?onko esim.jotain tunnettua?


      • kung fu miäs
        jaiesasdwe kirjoitti:

        keitähän sielä on ollut?onko esim.jotain tunnettua?

        ei ole tunnettuja.


      • Mr. Wong
        kung fu miäs kirjoitti:

        ei ole tunnettuja.

        Voin todeta, että Kung Fu olisi tehokas kehässä. Mutta Kung Fu:n ei tarvitse todistella tehokkuuttaan virallisissa kisoissa, joissa säännöt ovat todellat tiukat ja suunnitellut sille, että kaikki lajit pärjäisivät.

        Jos kadulla Kung Fu laitettaisiin muita lajeja vastaan ilman sääntöjä ja eriä, niin se olisi ylivoimainen voittaja tyylien välillä.


      • kung fu miäs
        Mr. Wong kirjoitti:

        Voin todeta, että Kung Fu olisi tehokas kehässä. Mutta Kung Fu:n ei tarvitse todistella tehokkuuttaan virallisissa kisoissa, joissa säännöt ovat todellat tiukat ja suunnitellut sille, että kaikki lajit pärjäisivät.

        Jos kadulla Kung Fu laitettaisiin muita lajeja vastaan ilman sääntöjä ja eriä, niin se olisi ylivoimainen voittaja tyylien välillä.

        "Jos kadulla Kung Fu laitettaisiin muita lajeja vastaan ilman sääntöjä ja eriä, niin se olisi ylivoimainen voittaja tyylien välillä. "

        Miksi?


      • AndyS
        kung fu miäs kirjoitti:

        ei ole tunnettuja.

        Eikös Chung Le ole ainakin jenkeissä melko tunnettu?


      • kalmukki
        kung fu miäs kirjoitti:

        "Jos kadulla Kung Fu laitettaisiin muita lajeja vastaan ilman sääntöjä ja eriä, niin se olisi ylivoimainen voittaja tyylien välillä. "

        Miksi?

        koska kunfu miehet osaa ampuu chi-palloja ja lentää ilmassa.


      • .......
        jaiesasdwe kirjoitti:

        keitähän sielä on ollut?onko esim.jotain tunnettua?

        Tai no Jet Li:n nettisivulla sanotaan miehen kilpailleen Wushussa...


      • kung fu miäs
        AndyS kirjoitti:

        Eikös Chung Le ole ainakin jenkeissä melko tunnettu?

        Cung Lee voitti äskettäin ensimmäisen MMA ottelunsa Ameriikoissa.


    • kung fu miäs
      • Jujig

        varmaan kiroaa hukkaan haaskattua ainaa kungfun parissa kun aloitti brassijutsun...


      • kung fu miäs
        Jujig kirjoitti:

        varmaan kiroaa hukkaan haaskattua ainaa kungfun parissa kun aloitti brassijutsun...

        Tai sitten ajattelee eri tavalla kuin 13 vuotiaat nyrkkeily/paini alkeiskurssilaiset suomi24. fi forumilla... Eihän sitä voi varmasti tietää.


    • Kari Aittomäki

      1970-luvun briteissä ottelivat karaten, kung fun ja korean karaten treenaajat sulassa sovussa keskenään. Säännöt kuultiin usein vasta paikan päällä.
      Etenkin Hung Gar- ja Lau Gar-tyylien pojat olivat kovassa maineessa.

      Useat ottelijat niin vapaaottelussa kuin potkunyrkkeilyssä omaavat kungfu-taustan. Koska kyse on kuitenkin yleistermistä, ei voi tietää minkä verran ko. herroilla on traditionaalista harjoittelua takanaan.

      Kylmiltään, siis ilman erikoistreenaamista on Suomessa vapaaottelukehään hypännyt kolme kungfumiestä, kaksi tamperelaista ja yksi vaasalainen. Ulkomasita alkuperää jokainen.
      Jokainen hävisi erikoisharjoitelleille vastustajilleen.
      Katselin sällien treenejä ja nimittäisin lajiaan mieluummin wushuksi. Voimistelupohjaista.

      Vieraillessani Shaolintemppelissä kyselin sparrin osuutta. Eivät pitkänenälle myöntäneet sparraavansa lainkaan. Totuudesta en tiedä.
      En saanut osallistua harjoituksiinsa, mutta pääkaupungin Wushu-akatemiassa pääsin kickboxing-osioon. Ei ihmeitä, aika tyhmiä treenejä osa. Kuten vastustajan pään leipominen kovetustarkoituksessa. Jep.

      Koviin kungfukouluihin en päässyt mukaan, hiukan sain väijyttyä ja vaikutuin kyllä.
      Eräs armeijan joukkue treenaili asepuvun osilla, mm. vyöllä. Ja hyvin.

      Kehäpelit on pelejä.
      Traditiolajit aivan eri asia.

      Olen kokenut karateka, tutustunut useisiin kungfun alueisiin.

      • kung fu miäs

        Tuntuu olevan miehellä tietoa, kyllä. Itse en tosin ole kuullut näistä brittien 70 luvun lajien välisistä otteluista, tiedän vain että sieläpäin kyllä oli siihen aikaan kovia kung fu tappelijoita, onhan se tosiaan ihan luonnollista että ovat sitten menneet testamaan itseään muiden lajien edustajia vastaan, se on meidän tapa.


      • lee

        vuonna 1973 viisi kiinalaista kungfu suurmestaria
        otti haasteen vastaan thaimaahan paikallisia kylänpoikia vastaan, yksikään ei pysynyt täyttä erää pystyssä vaikka sääntöjä ei ollut...(myös shaolin !)


    • Laulu keväälle

      Mitä matsatessa todistetaan toisille? Sitäkö, että on kova tyyli ja suuri mies? Silloin kun tyylisuuntia kehiteltiin, oli niille varmasti tarvetta ihan normaalissa elämässä. Kuka pelkäsi poliisia, kuka oli poliisi ja ketä vain tarvitsi taitojaan puolustautuakseen. Tällöin ei liennyt sääntöjä pahemmin? "Matseihin" ei pystynyt valmistautumaan välttämättä vaan se tuli eteen, kun rikollinen tuli ryöstämään sinua ja henkesi oli vaarassa. Tällöin ei jaettu pisteitä siitä, kaatuuko toinen maahan tai saako osuman puukosta tai miten puhdas potku oli. Matsi jatkui periaatteessa siihen, että toinen ei pystynyt jatkamaan matsia syystä tai toisesta. Tällöin "voittaja" tai "voittajat" ovat ne jotka selviytyivät hengissä. Mielestäni edelleenkin harjoittelun filosofian tulisi olla tuolla puolustautumisessa ja selviytymisessä. Kun joku hyökkää päälleni ja henkeni on uhattu, olen voittaja silloin kun selviän hengissä.
      Vapaamuotoinen matsaaminen on hyvää harjoitusta ja siinä oppii "pelisilmää" eri tilanteisiin. Saa kokeilla ja soveltaa oppimiaan asioita. Mielestäni se on sovitun matsaamisen idea... ei se, että todistellaan toisille lajeille miten hyvä meidän lajimme on. Tällöin yksi mies voi pilata koko tyylisuunnan maineen häviämällä, vaikka onkin hengissä.
      Tämän asian takia en katso hyvällä matsaavia ihmisiä ja heitä jotka käyvät eri lajien välisissä otteluissa. Onhan niitä ihan mielenkiintoista sivusta seurata, mutta jos minä kuljen merkittynä miehenä rinkiin ja häviän, on koko tyylisuunta juuri minun takiani huonossa maineessa... Jos ei maailmanlaajuisesti niin ainakin se yhden kaupungin alkeiskurssitilastoihin vaikuttavat negatiivisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      1004
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      52
      743
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      644
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      47
      626
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      536
    16. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      528
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      119
      526
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      45
      525
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    Aihe