Isäni seurasi tarkasti Kuun liikkeitä, koska näin suvussa oli aina tehty.
Pidin Kuun vaikutuksia vanhankansan uskomuksina, puheita kuun vaikutuksesta höpinöinä.
Kuun vaiheiden Vaikutuksista ihmisiin olisi tärkeää. Vaikutus lienee yksilöllistä.
Nousevan, kasvavan kuun aikana virtaa riittää säännösteltäväksi asti
kun taas kuuttoman ajan. mustan kuun päivät ovat jostain mystisestä syystä
monin eritavoin riskaabeleja. Mm ihmissuhteisaa
tai taloudellisestikin.
Uskoen, ettei ihmiset oikeasti ole - kosmisessa mielessä paljon kasveja kummoisempia.
eläköitynyt mies
Kuunvaiheiden oppiminen
4
724
Vastaukset
- Kuufani
Samoin oma isäni tutki kuun vaiheita ja se oli ihan luonnollista. Siitä jäi jotain mieleeni ja olen huomannut sen tärkeyden myös ihmisen luonteeseen. Kuun vaiheella tark. kuun ja auringon astelukujen erotusta. Mulla se on 230 ast. ja sen sisältö on: kokemusten, tiedon ja elämysten jakamista muiden kanssa jotta innostus ja näkemys leviäisi ja vaikuttaisi maailmassa! Kuun vaihe on riippumaton aurinkomerkistä joten kaikista merkeistä löytyy samoja ominaisuuksia.
Kuunvaiheiden mukaan uudenkuun alla syntyneet ovat 'rohkeita', täydenkuun alla ' kauniita' ja vanhankuun alla ' viisaita'. Kuunvaiheet kuvaavat yhtälailla ihmisen elinkaarta ja me elämme koko elämän tämän vaiheen ohjaamina.- Kuulla on voimaa!
Kuufani? Sanot astelukukusi olevan 230 jne.
Haluaisin tietää mistä näen kuunvaiheet eri vuosikymmeniltä.
Vanhat almanakat olen säilyttänyt viime vuosilta.
Onko kirjastossa? Asun pienessä taajamassa E-Suomessa. - Kuufani
Kuulla on voimaa! kirjoitti:
Kuufani? Sanot astelukukusi olevan 230 jne.
Haluaisin tietää mistä näen kuunvaiheet eri vuosikymmeniltä.
Vanhat almanakat olen säilyttänyt viime vuosilta.
Onko kirjastossa? Asun pienessä taajamassa E-Suomessa.Sorry että vastaan vasta nyt.
Löydät netistä vaikka googlella hakusanalla "kuunvaihetaulukko" tai mene astro.fi sivulle ja tee kartta. Siitä sitten katsot kuun asteluvun ja samoin auringon. Kuun vaiheen saat vähentämällä kuun asteesta auringon asteen. Asteluku alkaa oinaasta. Jos kuun aste on pienempi kuin auringon niin siihen on lisättävä 360 ast.
Mutta kysy sitten lisää. - Kuuta katsomaan
Kuufani kirjoitti:
Sorry että vastaan vasta nyt.
Löydät netistä vaikka googlella hakusanalla "kuunvaihetaulukko" tai mene astro.fi sivulle ja tee kartta. Siitä sitten katsot kuun asteluvun ja samoin auringon. Kuun vaiheen saat vähentämällä kuun asteesta auringon asteen. Asteluku alkaa oinaasta. Jos kuun aste on pienempi kuin auringon niin siihen on lisättävä 360 ast.
Mutta kysy sitten lisää.kuunvaiheet näkee myös Helsingin yliopiston Almanakkatoimiston sivuilta. Siellä on kuukausisivujen kuvat kaikkien vuosien suomalaisista almanakoista.
http://www.luontoon.fi/page.asp?Section=1124
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4346173- 875480
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514477- 543996
- 803983
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33616SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933549Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213274Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432309